مشاهده همه محصولات
محصولی پیدا نشد

فیلتر محصولات

نوع تجهیز جانبی هویه
برند
more... less
حجم
more... less
نوع فلاکس
کاربری فلاکس / روغن لحیم
نوع قلع
وزن قلع
محدوده قیمتی
تومان تومان
خرید سریع

به کمک نیاز دارید؟

روغن و فلاکس لحیم کاری

اغلب مردم تصور می‌کنند مایع فلاکس برای شستشو است. مایع فلاکس یا روغن فلاکس فقط برای شستشوی بردها درست نشده است. در این متن سعی کرده‌ایم به تمامی سوالات شما پاسخ دهیم. تیترها را دنبال کنید. 

شناخت مایع فلاکس Flux

مایعی شیمیایی که دو کاربرد عمده دارد، یکی تسهیل فرآیند لحیم کاری، بسته به نوع جنس‌های به کار رفته و دیگری شستشوی بردهای الکترونیکی پس از اینکه لحیم کاری انجام شد. در عملیات لحیم کاری، مونتاژ و تعمیرات بردهای الکترونیکی به مایع فلاکس نیاز است. مایع فلاکس بستگی به کاربری که دارد، هم در روند لحیم کاری تسهیل ایجاد می‌کند و هم از اکسید شدن جلوگیری می‌کند. به عبارتی نوعی شوینده مخصوص برد است. مایع فلاکس براساس کاربری که دارد به انواع برپایه آب، فلاکس برپایه الکل و ترکیبات دیگری دسته بندی می‌شود. میزان PH فلاکس لحیم کاری بسیار مهم است. دارا بودن هالوژن و یا کلوفن در ترکیبات مایع فلاکس هم اهمیت دارد. در اینجا انواع مایع فلاکس را میتوانید بررسی و خرید کنید. اگر تولید کننده هستید و مایع فلاکس از مصارف دائمی‌تان است، کافیست مواردی که به صورت بسته‌های کارگاهی هستند را در فروشگاه بررسی کنید. یا اینکه با فروشگاه تماس بگیرید تا بر اساس نیازمندی شما حجم مناسب را قیمت گذاری کنند.

نقش فلاکس در لحیم کاری

پیش از بررسی این مورد بایستی بدانیم که لحیم کاری چیست و چه زمانی به آن نیاز می‌شود. لحیم کاری به فرآیند برقراری اتصال بین دو قطعه الکترونیکی و یا دو سیم و یا در کل هر جایی که نیاز به برقراری اتصال الکترونیکی هست، گفته می‌شود. در این فرآیند از سیم لحیم استفاده شده و توسط حرارت تولید شده توسط یک هویه، سیم لحیم یا همان سیم قلع ذوب شده و محل مورد اتصال را احاطه می‌کند. فلاکس در این بین نقش بسیار مهمی دارد. در برخی موارد قبل از اقدام به لحیم کاری بایستی توسط مایع فلاکس مناسب اقدام به پاک سازی محل کرد. یا به اصطلاح آن را برای لحیم کاری دقیق آماده کرد. به عنوان مثال در فرآیند سیم پیچی بایستی یک سیم آلومینیومی را به سطح مسی اتصال داد. در این فرآیند از مایع فلاکس آلومینیوم بایستی استفاده شود. پس از لحیم کاری هم برای تثبیت بایستی از مایع فلاکس مرتبط استفاده کرد. مثلا مایع فلاکس ایزوپروپانول برای شستشوی بردهای الکترونیکی بسیار کاربرد دارد. برخی از تعمیرکاران و یا تولید کنندگان سنتی بجای استفاده از فلاکس ایزوپروپانول با تینر بردها را شستشو می‌کنند که امری غیر اصولی و غیر استاندارد است.

نقش مایع فلاکس قبل از لحیم کاری

اکسید شدن سطوح مسی و پایه‌های قطعات یک امر کاملا طبیعی است. این اکسید از کیفیت اتصال صورت گرفته بین قطعات می‌کاهد. در نهایت باعث کاهش کیفیت تولید خواهد شد. بنابراین در فرآیندهایی که تولید انبوه هستند بایستی حتما قبل از شروع به لحیم کاری، توسط مایع فلاکس مناسب اقدام به شستشوی سطوح کرد. معمولا به هنگام مونتاژ بردها توسط وان قلع، حوضچه قلع و یا دستگاه تولید SMT که به صورت سری تولیدات بردها انجام می‌شوند. بایستی از فلاکس به عنوان تمیز کننده سطح مقطع استفاده شود. در مواردی که فرآیند مورد نظر تعمیراتی است. باز هم بایستی قبل از لحیم کاری اقدام به شستشوی سطح کرد. در مورد اتصال دو جنس مختلف به یکدیگر از جمله مس و استیل بایستی از فلاکس لحیم کاری استیل استفاده شود. یا اینکه در فرآیند اتصال مس به آلومینیوم از فلاکس آلومینیوم بایستی استفاده شود.

نقش مایع فلاکس پس از لحیم کاری

کاربرد مهم دیگری از مایع فلاکس پس از انجام لحیم کاری است. در تولیدات بردهای الکترونیکی س از انجام فرآیند لحیم کاری، بایستی توسط مایع فلاکس مناسب، بردها شستشو شوند. این شستشو کمک می‌کند که سطح برد از مواد شیمیایی که باعث اکسید شدن و یا بروز اتصال کوتاه می‌شوند، پاک سازی شود. مایع فلاکس براساس موادی که در ساختار آن به کار رفته است، دسته بندی می‌شود. برخی از تولید کنندگان برای شستشوی برد از تینر استفاده میکنند که این مورد غیر استاندارد است و شرایط خاصی برای استفاده آن بایستی رعایت شود. اما بجای استفاده از تینر توصیه میشود که از مایع فلاکس برپایه الکل ایزوپروپانول استفاده شود. در کل این توضیحات ساده‌ترین حالت ممکن برای استفاده از مایع فلاکس پس از لحیم کاری بود. اما پیچیدگی و شرایط مهمی برای این منظور وجود دارند.

شناخت نوع فلاکس

فلاکس‌ها ماده‌ای شیمیایی هستند و توسط پارامترهای مختلفی دسته بندی می‌شوند. این پارامترها شامل پایه فلاکس، مواد تشکیل دهنده، میزان فعال پذیری و میزان هالوژن به کار رفته در آن است. این چهار مورد برای تمامی مایع‌های فلاکس اهمیت دارند. براساس این موارد میتوان دسته بندی کرد. که از بخش فیلترهای همین صفحه می‌توانید نسبت به انتخاب مایع فلاکس مناسب کاربری‌تان اقدام کنید. دقت داشته باشید که مایع فلاکس را نباید به صورت عمومی خریداری و مصرف کرد. بلکه بایستی دقیقا مناسب کاربری مد نظر شما باشد. از اینرو فقط براساس اطلاعات فنی ارایه شده که عموما توسط تولید کننده‌ها اعلام شده‌اند، خریدتان را انجام دهید. برخی از تولید کنندگان ایرانی مایع فلاکس اقدام به ارایه در حجم‌های کم از جمله 20 سی سی کرده‌اند تا بتوانید برای فرآیند مورد نظرتان با مقدار کمی تست کرده و سپس نسبت به خرید کارگاهی و حجم زیادتر اقدام کنید.

مایع فلاکس لحیم کاری براساس کاربری

مایع فلاکس لحیم کاری براساس کاربری که دارد، دسته بندی می‌شود. در فروشگاه دانشجو کیت میتوانید به تفکیک این مورد مایع فلاکس را بررسی و گزینه مناسب کاربری خودتان را تهیه کنید.

  • مایع فلاکس برای تعمیرات تخصصی موبایل و بردهای حساس

بردهای حساس الکترونیکی نیازمند مواد شیمایی خاصی برای تعمیرات هستند. فلاکس‌های تعمیرات موبایل معمولا شامل انواع کاربردی برای کار با هویه هوای گرم و قطعات SMD هستند. تمامی مایع فلاکس در دسته عمومی و تعمیراتی را میتوانید برای این منظور بررسی کنید. کافیست از بخش فیلتر محصولات این مورد را بررسی کنید. اگر توسط موبایل سایت را بررسی میکنید در بخش خرید سریع می‌توانید اقدام کنید.

  • مایع فلاکس برای تعمیرات عمومی بردهای الکترونیکی

مایع فلاکس عمومی معمولا دارای غلظت کمتر و رقیق شده، توسط الکل و یا آب است. مایع فلاکس برای تعمیرات عمومی خاصیت غیر شویندگی دارند. به این معنی که پس از استفاده در روند تعمیرات برد الکترونیکی نیازی به شستشو ندارند. برای اطمینان از مناسب بودن مایع فلاکس مورد نظرتان میتوانید از حجم های 20 سی سی یا 30 سی سی به عنوان نمونه استفاده کرده و سپس از حجم بالاتر تهیه کنید.

  • مایع فلاکس برای مونتاژ دستی بردهای الکترونیکی

در روند مونتاژ کاری بردهای الکترونیکی به صورت دستی، معمولا از وان قلع و یا حوضچه قلع استفاده می‌شود. در چنین حالتی بایستی پیش از لحیم کاری از یک فلاکس و پس از انجام لحیم کاری از فلاکس دیگری برای شسشتشو استفاده کرد. در همین صفحه از فروشگاه دانشجو کیت می‌توانید انواع مایع فلاکس مرتبط با کاربری‌تان را بررسی و خرید کنید.

  • مایع فلاکس برای مصرف دانشجویی و غیر حساس

در روند استفاده از مایع فلاکس به صورت دانشجویی و عمومی، غلظت مایع فلاکس به صورت رقیق شده و با قدرت کمتری نسبت به نوع کارگاهی و تخصصی بسته بندی می‌شوند. مایع فلاکس دانشجویی از لحاظ خورندگی بسیار ضعیف شده است. ولی در روند کار کردن با آن بایستی حتما موارد ایمنی به صورت کامل رعایت شوند. از جمله استفاده از دستکش پلاستیکی و عینک و ماسک مناسب استفاده شود.

  • مایع فلاکس برای سیم پیچی موتور الکتریک

تعمیرات موتور الکتریک و یا تولید موتور الکتریک شامل فرایند بسیار مهم سیم پیچی است. چنانچه از سیم‌های آلومینیومی در روند سیم پیچی موتور الکتریک استفاده شود. بایستی از مایع فلاکس آلومینیوم هم استفاده شود. انواع مایع فلاکس آلومینیومی را میتوانید در فروشگاه دانشجو کیت بررسی و خرید کنید.

خرید عمده مایع فلاکس

مایع فلاکس در تمامی کارگاه‌های تولیدی و تعمیراتی یکی از مواد شیمیایی بسیار مهم است. دانشجو کیت انواع مایع فلاکس کاربردی را به صورت عمده و کارگاهی برای انواع تولید کننده‌ها تامین می‌کند. میتوانید مایع فلاکس را در حجم‌های زیاد و مناسب مصرف عمده در کارگاه تهیه کنید. فلاکس به صورت عمده توسط تولید کننده‌های معتبر داخل ایران تهیه و بسته بندی می‌شوند. تولید کننده‌های مختلفی به دانشجو کیت اعتماد کرده‌اند و در حال خرید مایع فلاکس در بسته‌های کارگاهی هستند.

روغن لحیم

از دیگر ملزومات بسیار بسیار مهم در فرآیند لحیم کاری، چه مونتاژ و چه تعمیرات بردها، روغن لحیم است. انواع روغن لحیم ایرانی و خارجی را در این بخش می‌توانید بررسی و خرید کنید. روغن لحیم کیفیت‌های متفاوتی دارد. بر اساس حجم و نوع کاربری دسته بندی شده‌اند. برای خرید عمده روغن لحیم کافیست با فروشگاه تماس تلفنی بگیرید. روغن لحیم بر اساس کاربری که دارد دسته بندی می‌شود. روغن لحیم دانش آموزی، روغن لحیم فنی مهندسی، روغن لحیم تعمیرات، روغن لحیم کارگاهی و حرفه‌ای از انواع این مورد هستند. همگی در وزن‌های مختلفی بسته بندی و قابل تهیه هستند.

 فلاکس یا تینر

به صورت سنتی در بسیاری از کارگاه‌های تولیدی از مایع تینر با گرید خاصی برای شستشوی بردهای الکترونیکی استفاده می‌شود. چنین اقدامی از لحاظ فنی مهندسی و علمی کاملا منسوخ شده است. با توجه به اینکه گاز تینر بسیار آسیب زننده است. از اینرو سلامت اوپراتور هم با خطر مواجه می‌شود. علاوه بر آن مایع تینر به درستی اقدام به پاک کردن و زدودن آلاینده‌های روی برد الکترونیکی نمی‌کند. از اینرو حتما بایستی از مایع فلاکس مناسب با فرآیند مربوطه استفاده شود. در دانشجو کیت انواع مایع فلاکس شستشو دهنده و پاک کننده و تثبیت کننده بردهای الکترونیکی را میتوانید بررسی و خرید کنید.

اصول استفاده از مایع فلاکس

به صورت تخصصی این مورد بستگی به فرآیند مورد استفاده متفاوت است. اما اصول کلی استفاده از مایع فلاکس به این صورت است. موارد ایمنی به هنگام کار با این ماده شیمیایی بایستی به دقت رعایت شود. از جمله استفاده از دستکش پلاستیکی مناسب، استفاده از تهویه مناسب و پوشیدن ماسک تنفسی، استفاده از عینک محافظ برای جلوگیری از تماس مایع شیمیایی با چشم همگی لازم هستند. مورد بعدی استفاده از مایع فلاکس مناسب با فرآیند لحیم کاری است. به عنوان مثال برای لحیم کاری یک سیم آلومینیومی به یک سطح مسی حتما بایستی از فلکس آلومینیوم استفاده شود. برای اتصال یک سیم مسی به سطح پلاتین و یا گالوانیزه بایستی از فلکس استیل با گرید مناسب استفاده شود.

ادامه مطلبShow less
2,350,000 تومان
در این کیت 5 مدار آموزشی کنترل سطح مخزن آب ،آبیاری خودکار گل و باغچه ،دزدگیر منزل ،تهویه خودکار ،لامپ هوشمند بصورت کاردستی الکترونیک برای دانش آموزان و بدون نیاز به لحیم کاری و تجهیزات خاص به همراه DVD آموزش ویدئویی...
6,950,000 تومان
ماکت یک کیت مونتاژ شده مجموعه کامل و آماده جهت آموزش و یادگیری هوشمندسازی منازل و ساختمانهاست، با استفاده از اپلیکیشن بلوتوث موبایل سنسورهای ماکت را فعال میکنید و عملکرد هر ماژول بصورت آلارم هشدار بازر یا نمایش بر روی...

فهرست

تماس با دانشجو کیت

ساعت تماس همه روزه از 9 صبح تا 5 عصر (بجز روزهای تعطیل) البته فروشگاه ما به صورت آنلاین است و می‌توانید خریدتان را انجام دهید. اما اگر سوالی داشتید که به تماس تلفنی نیاز داشت، فقط در ساعت‌های اعلام شده در خدمتیم.

021-88857245

021-88856524

031-32211313

 

شماره روبیکا و ایتا، فقط پیام، پاسخ به سوالات قبل از خرید و دریافت تصاویر کالاها

09375076606

 

ارسال سریع تهران (تحویل همان روز)

تمامی شهرهای ایران با پست

بخش قوانین ارسال و قوانین خرید را مطالعه کنید.

جستجو

مشاهده همه محصولات
محصولی پیدا نشد

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم