انواع موتور Motor

موتور الکتریکی نوعی ماشین است که توانایی تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی را دارد. ظهور موتور الکتریکی در صنایع یک انقلاب بزرگ و باعث افزایش راندمان کاری شد. موتور الکتریکی دارای سیم پیچ و آهنربا است. در اثر عبور جریان الکتریسیته از داخل سیم پیچ میدان مغناطیسی تولید شده و باعث دوران شافت می‌شود. موتور DC نوعی موتور الکتریک...

انواع موتور Motor

موتور الکتریکی نوعی ماشین است که توانایی تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی را دارد. ظهور موتور الکتریکی در صنایع یک انقلاب بزرگ و باعث افزایش راندمان کاری شد. موتور الکتریکی دارای سیم پیچ و آهنربا است. در اثر عبور جریان الکتریسیته از داخل سیم پیچ میدان مغناطیسی تولید شده و باعث دوران شافت می‌شود. موتور DC نوعی موتور الکتریکی است که با جریان مستقیم یا DC کار می‌کند. سرعت موتور DC وابسته به ولتاژ و گشتاور موتور DC وابسته به جریان ورودی است. در این شاخه انواع موتور DC شامل استپر موتور Stepper Motor و یا سرو موتور Servo motor و موتور براشلس Brushless قرار دارند.

  

موتور DC / سرو موتور / استپر موتور

موتور DC صرفا یک موتور الکتریکی ساده با قابلیت کار با جریان مستقیم DC است. دارای سیم پیچ داخلی و شفت متحرک است. با اعمال ولتاژ به موتور DC شافت آن دور می‌گیرد. موتور استپر Stepper Motor برای راه اندازی نیاز به موج مربعی یا PWM دارد. شافت این نوع موتورها به صورت پله‌ای حرکت می‌کند. سرو موتور Servo Motor نوعی موتور DC است که شافت آن توانایی حرکت در زاویه مشخص را دارد. مجددا این موتور هم به موج مربعی PWM نیاز دارد. 

بیشتر

انواع موتور 

186 محصول وجود دارد.

زیرشاخه‎ها

موتور ویبره

نوعی موتور آرمیچر کوچک است که به شافت آن یک وزنه به صورت غیر مرکز متصل شده است. با چرخش شافت موتور، وزنه به صورت لنگ حرکت می‌کند. با این ساز و کار خروجی به صورت لرزش نمایان می‌شود. موتور ویبره کاربرد مختلفی دارد. از جمله موتور ویبره DC که در انواع موبایل‌ها هم به کار رفته است. انواع موتور ویبراتور بر اساس ابعاد و شکل ظاهری دسته بندی می‌شوند. از جمله موتور ویبره گرد، موتور ویبراتور تخت که همگی براساس ابعاد آن‌ها دسته بندی می‌شوند. و این دسته بندی به کارایی موتور ویبراتور بستگی دارد. مثلا در انواع دستگاه‌های فیزیوتراپی یا ماساژور مخصوص از ترکیب چندین موتور ویبره استفاده شده است. 

 

استپ موتور Stepper Motor

استپ موتور Stepper Motor یا همان استپر موتور یک دستگاه الکترومکانیکی است که پالس های الکتریکی را به حرکت‌های مکانیکی مجزا تبدیل می‌کند. یک شافت بر روی استپر موتور قرار گرفته است. سرعت شافت موتور Stepper Motor به فرکانس پالس ورودی بستگی دارد. از ویژگی اصلی استپ موتور می‌توان به توانایی کنترل دقیق در یک سیستم حلقه باز Open Loop اشاره کرد. به هنگام خرید استپ موتور بایستی تمامی ویژگی‌ها از جمله ولتاژ کاری، فازهای چرخش شافت و توان گشتاوری آن را بررسی کرد. در سیستم حلقه باز Open Loop خروجی تاثیری بر عملکرد مدار نخواهد داشت. در این حالت خروجی با ورودی مقایسه نشده و در طول مدار خروجی اندازه گیری نمی‌شود. در استپر موتور حرکت شافت مستقیما به پالس ورودی بستگی دارد. از اینرو دقت اندازه گیری و کالیبراسیون در ورودی بسیار تاثیرگذار است.

 

درایور استپر موتور برای راه اندازی استپ موتور

برای راه اندازی استپ موتور به یک درایور موتور نیاز داریم. دایور موتور موج PWM را از میکروکنترلر دریافت و به سیگنال و پالس قابل دریافت برای استپر موتور تبدیل می‌کند. درایور استپر موتور ULN از تراشه ULN2003 برای راه اندازی استپ موتور استفاده کرده است. ولتاژ کاری درایور موتور ۳ تا ۵٫۵ ولت DC است. این درایور تا ۵۰۰ میلی آمپر جربان خواهد کشید. درایور موتور ULN2003 از ۷ پایه ورودی تشکیل شده است. یک سوکت برای اتصال استپر موتور به داریور بر روی فیبر قرار گرفته شده است. دو پایه GND , VCC برای تغذیه دایور و اتصال به میکروکنترلر بر روی برذ قرار دارد. دمای کاری درایور استپر موتور ULN بین – ۲۵ درجه تا + ۹۰ درجه سانتی گراد است. در آموزش راه اندازی استپر موتور Stepper Motor با آردوینو بخش اول ULN2003 اطلاعات کاملتری از استپر موتور و شیوه مدیریت آن مطالعه کنید.  جهت دریافت راهنمایی برای خرید استپ موتور میتوانید از طریق پرتال پشتیبانی دانشجو کیت و بخش «مشاوره قبل از خرید» با کارشناس فنی در ارتباط باشید.

موتور براشلس Brushless Motor

موتور براشلس همانند موتور DC می‌باشد. در موتور براشلس Brushless Motor هسته موتور ثابت بوده و پوسته می‌چرخد. بنابراین موتورهای براشلس به جاروبک نیاز نداشته و کارایی و عمر بسیار بیشتری دارند. برای شناسایی و دسته بندی موتور براشلس، سه پارامتر مهم است. قدرت موتور براشلس، تراست و KV موتور براشلس همگی دسته بندی می‌شوند. به عنوان مثال میزان KV رابطه مستقیم با میزان فشار عمودی ایجاد شده توسط موتور براشلس دارد. هرچقدر میزان KV یک موتور براشلس بیشتر باشد، سرعت چرخش موتور در واحد زمان بیشتر خواهد بود. بنابراین توان مانوری پهپاد و مولتی روتور بیشتر خواهد بود. در آموزش راه اندازی موتور براشلس Brushless Motor با آردوینو روش ساده جهت کنترل موتور براشلس با آردوینو را مطالعه کنید. مفهوم تراست در موتور براشلس Brushless Motor میزان وزنی است که هر موتور توانایی بلند کردن آنرا دارد.

 

خرید موتور براشلس

این مدل موتور برندهای مختلفی دارد. هر موتور براشلس توان منحصر به فردی دارد که به هنگام خرید بایستی دقیقا اطلاعات آنرا مطالعه کرده و با دقت خرید موتور براشلس صورت گیرد. معمولا در ساخت ربات‌های پروازی یا ربات هاورکرافت از این مدل موتورها استفاده می‌شود. بر اساس مشخصات فنی موتور براشلس بایستی ملخ مناسب آن تهیه شود. همچنین تهیه اسپید کنترل مناسب موتور هم یکی از موارد بسیار مهم است.

سرو موتور Servo Motor

 سرو موتور نوعی از موتورهای الکتریکی است که با هدف بکارگیری در سیستم‌های کنترل فیدبک طراحی می‌شود. لختی (اینرسی) در موتور سرو Servo Motor پایین بوده و در نتیجه تغییر سرعت در این موتورها بسیار سریع است. سرو موتورها در صنعت کاربری های منحصر به فردی دارند. گونه های مختلف سروو موتور بر اساس زاویه دوران شافت و جنس گیربکس دسته بندی می شوند. از هدایت نازل CNC پرینتر سه بعدی، مدیریت حجم بطری در خطوط تولید نوشابه، گیمبال پهپاد و… کاربرد دارند. مهمترین پارامتر در یک سروو موتور زاویه دوران شافت می باشد. شیوه راه اندازی سروو موتور بدون برنامه نویسی با برد Raspberry pi را مطالعه کنید. در سیستم‌های هوشمند و اینترنت اشیا IOT هم بسیار پرکاربرد ظاهر شده‌اند. برای مدیریت سرو موتور نیاز به موج مربعی یا PWM است. به عبارت دیگر سرو موتور Servo Motor یک موتور کوچک دارای یک محور یا شافت خروجی است. این محور خروجی قادر است در یک موقعیت و زاویه خاص با سیگنال دریافتی قرار گیرد. 

  

مشخصات اصلی سرو موتور Servo Motor

1- جهت گشتاور سرو موتور Servo Motor به پلاریته لحظه‌ای ولتاژ کنترل بستگی دارد.

2- کشتاور خروجی موتور متناسب با ولتاژ ورودی سرو موتور Servo Motor است.

سرو موتور در انواع DC و سرو موتور AC طراحی و ساخته می‌شوند. عموما سرو موتورهای AC دارای بازده و عملکرد بیشتری در مقایسه با سرو موتور DC هستند. سرو موتور DC شامل موتور سری، سری چاکدار، موتور کنترل موازی و.... می‌باشند. به عنوان مثال سرو موتور سری دارای گشتاور راه انداز بالایی است ولی موتور کنترل موازی دارای توان کمتری می‌باشد. اطلاعات بیشتر درباره سرو موتور را در آموزش شیلد درایور موتور L293D با برد آردوینو بخش اول سرو Servo motor مطالعه کنید.

موتور آرمیچر گیربکس دار Gearbox

موتور گیربکس DC انواع مختلفی دارند. نوعی از این موتورها با گیربکس سرخود هستند. شافت موتور DC توسط گیربکس فلزی و یا گیربکس پلاستیکی، به دوران مشخص با گشتاور و قدرت مشخصی تبدیل می‌شود. در انتخاب موتور گیربکس دار، جنس دنده‌های گیربکس، ولتاژ موتور گیربکس دار و دوران شافت آن اهمیت دارد. در پست آموزشی چگونه یک ربات بسازیم؟ درس پنجم – انتخاب موتور Motor DC روش و اصول انتخاب موتور گیربکس دار برای ربات را مطالعه کنید. در این شاخه انواع موتور گیربکس دار Gearbox Motor فلزی و پلاستیکی را می‌توانید بررسی کنید.

 

موتور گیربکس سرعتی و موتور گیربکس قدرتی

همواره این سوال برای کاربران وجود دارد که در فرآیند ساخت ربات از کدام موتور آرمیچر گیربکس دار استفاده کنند. اولین نکته انتخاب ولتاژ کاری مناسب است. مثلا موتور گیربکس 5 ولت باشد یا موتور گیربکس 12 ولت با دنده فلزی باشد. موتور گیربکس دور متغیر با تغییر ولتاژ و یا بخش بندی شدن دوران ورودی، گشتاور شافت خروجی و سرعت دوران آن تغییر خواهد کرد. نوعی موتور گیربکس 12 ولت پر قدرت با دنده فلزی برای ساخت ربات مناسب است. در برخی ربات‌های دیگر موتور گیربکس دور پایین انتخاب مناسبی است. به عبارتی هرچه دوران موتور بیشتر باشد، گشتاور کمتری دارد. ولی همیشه اینطور نیست. در برخی موتور آرمیچر کوچک امکان یکنواخت بودن هم وجود دارد. موتور گیربکس dc از ولتاژ 5 تا 24 ولت برای ساخت ربات‌های مسابقه‌ای و کم مصرف مناسب هستند.

موتور آرمیچر DC Motor

موتور الکتریکی انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. انواع مختلفی از موتور DC یا همان موتور آرمیچر وجود دارند. از قدرت موتور، دوران شافت موتور و ولتاژ مورد نیاز و جریان مورد گرفته تا جنس بنده و وزن و ابعاد، همگی دسته بندی می‌شوند. در این شاخه انواع موتور DC معمولی، موتور DC تخت و یا موتور ویبراتور را می‌توانید بررسی کنید. در آموزش راه اندازی موتور DC با شیلد L298P آردوینو Arduino شیوه راه اندازی یک موتور DC با گیربکس پلاستیکی توسط برد آردوینو کاملا توضیح داده شده است. شیلد موتور DC L298P قابلیت درایو کردن 2 موتور به صورت همزمان با جریان هر کدام 2 آمپر را دارا می باشد. به طور کلی برای راه اندازی و مدیریت صحیح هر موتور DC به یک درایور موتور نیاز است. مثلا در آموزش راه اندازی موتور DC با درایور موتور L298N و برد آردوینو بخش اول شیوه راه اندازی و کنترل موتور DC با درایور موتور L298N کاملا توضیح داده شده است. این مدار توانایی درایور و کنترل جریان را دارد که توسط پایه PWM کنترل می‌شود. پایه PWMیا همان مدولاسیون پهنای باند کنترل مدت زمان یک پالس را انجام می‌دهد و در نتیجه ولتاژ خروجی را کنترل خواهد کرد. ولتاژ کاری درایور موتور L298 بین ۵ تا ۳۵ ولت DC است.

 

ساخت کاردستی الکترونیکی با آرمیچر

کاردستی‌های الکترونیکی مختلفی توسط وسایل بازیافتی قابل طراحی و ساخت است. یکی از کاردستی‌های جذاب که با آرمیچر کوچک میتوان ساخت، جاروبرقی است. در این آموزش از یک آرمیچر کوچک در کنار استفاده از یک بطری نوشابه خانواده، اقدام به ساخت جاروبرقی کوچک و دست ساز خواهیم کرد. کلیه اقلام به کار رفته در ساخت این جاروبرقی توسط وسایل بازیافتی طراحی شده است. تمامی نیازمندی‌های برای ساخت جاروبرقی کوچک با آرمیچر در دیجی اسپارک ارایه شده است.

در هر صفحه
توجه: جریان مصرفی در ولتاژ 6 ولت بدون بار 0.5 آمپر و در حالت بار 1 آمپر است.
توجه: جریان مصرفی در ولتاژ 6 ولت بدون بار 0.3 آمپر و در حالت بار 0.6 آمپر است.
توجه: ممکن است رنگ گیربکس با تصویر مشاهده شده یکسان نباشد.
توجه: این موتور از نوع استوک بوده و وزنه شافت آن برنجی نیست. با تصویر متفاوت است.
10,120تـومان 11,000تـومان -8%
توجه: ممکن است رنگ گیربکس با تصویر مشاهده شده یکسان نباشد.
توجه: جریان مصرفی در ولتاژ 6 ولت بدون بار 0.5 آمپر و در حالت بار 0.9 آمپر است.
توجه: این کالا شامل دو عدد گیربکس و بدون موتور است.
توجه: جریان مصرفی در ولتاژ 6 ولت بدون بار 0.5 آمپر و در حالت بار 1 آمپر است.
توجه: جزئیات نمایش داده شده در تصویر ملاک انتخاب کالا نیست.
توجه: ممکن است کالای دریافتی در اسم چاپ شده روی سرو، با تصویر سایت متفاوت باشد.
توجه در حال حاضر این کالا بدون ملخ ارایه میشود.
توجه: جریان مصرفی در ولتاژ 6 ولت بدون بار 0.5 آمپر و در حالت بار 0.9 آمپر است.
توجه: جریان مصرفی در ولتاژ 6 ولت بدون بار 0.3 آمپر و در حالت بار 0.6 آمپر است.
نمایش 1 - 40 از 186 مورد