مشاهده همه محصولات
محصولی پیدا نشد

فیلتر محصولات

نوع تجهیز جانبی هویه
نوع المنت هویه
توان هویه
برند
more... less
حجم
نوع فلاکس
کاربری فلاکس / روغن لحیم
محدوده قیمتی
تومان تومان
خرید سریع

به کمک نیاز دارید؟

لوازم جانبی هویه

هر ملزومات و تجهیزاتی که بایستی برای کار با هویه و فرآیند لحیم کاری نیاز شود. در اینجا فراهم شده است. در ادامه انواع لوازم جانبی هویه را توضیح خواهیم داد. در این متن سعی کرده‌ایم به تمامی سوالات شما پاسخ دهیم، تیترها را دنبال کنید.

لوازم جانبی هویه چیست؟

هویه یکی از ابزارهای بسیار مهم مهندسی است. تمامی مهندس‌های الکترونیک به هویه نیاز دارند. اما هویه به تنهایی تمامی نیازهای یک عملیات مهندسی را پشتیبانی نمی‌کند. در کنار آن به لوازم جانبی متعددی نیاز خواهد شد. از جمله پایه هویه، پاک کننده نوک هویه، اسفنج لحیم کاری، اسپری و پاک کننده‌های مختلف همگی از لوازم جانبی هویه هستند. در ادامه انواع این لوازم جانبی را بررسی می‌کنیم.

لوازم جانبی هویه شامل چه مواردی است؟

لوازم جانبی هویه شامل موارد زیر هستند.

 1. سری های مختلفی از نوک هویه برای کار با قطعات الکترونیکی مختلف
 2. اسفنج لحیم کاری برای پاک کردن نوک هویه
 3. پاک کننده های شیمیایی برای تمیز کردن نوک هویه
 4. نوارهای آلومینیومی برای پوشش دادن قسمت‌های حساس از قبیل ترانزیستورها و مقاومت‌ها در هنگام لحیم کاری
 5. بالشتک‌های مخصوص قطعات برای نگه داشتن قطعات در جای خود
 6. دستکش‌های مخصوص لحیم کاری برای محافظت از دستان در برابر حرارت هوا و محلول‌های شیمیایی
 7. انواع دستکش و رومیزی‌های آنتی استاتیک و ابزارهای جاذب الکتریسیته ساکن
 8. کلمپ‌های نگه دارنده برای نگه داشتن قطعات در جای خود در هنگام لحیم کاری
 9. پاک کننده های مخصوص الکترونیک برای تمیز کردن قطعات پس از لحیم کاری

لازم به ذکر است که این تجهیزات ممکن است بسته به نوع کاربرد و نوع هویه مورد استفاده، متفاوت باشد. 

سر هویه و نوک هویه

سر هویه یا نوک هویه یک قسمت اصلی از ابزار لحیم کاری است که برای انجام عملیات لحیم کاری بر روی اجزای الکترونیکی و کوچک استفاده می‌شود. سر هویه در دو نوع عرضه می‌شود: سر سوزنی و سر شیب‌دار. سر هویه سوزنی برای لحیم کاری قطعات کوچک و با فاصله نزدیک به هم استفاده می‌شود. در حالی که سر هویه شیب‌دار برای لحیم کاری قطعات بزرگتر و با فاصله بیشتر به کار می‌رود. همچنین سر هویه می‌تواند با انواع متفاوتی از نوک‌ها عرضه شود تا به نیاز و کاربرد مختلفی که دارید، پاسخ دهد. برخی انواع نوک هویه عبارتند از:

 • نوک هویه کروی: برای لحیم کاری قطعات SMD و قطعات الکترونیکی کوچک با سایز کوچک ترین نوک‌ها به کار می‌روند.
 • نوک هویه کروی مسطح: برای لحیم کاری قطعات SMD با سایز بزرگتر و قطعات الکترونیکی متوسط با فاصله پایه بینی کوچک‌تر به کار می‌روند.
 • نوک هویه مسطح: برای لحیم کاری قطعات الکترونیکی و مدارات با فاصله بینی پایه‌ها بزرگتر و گاهی برای جداسازی قطعات از هم استفاده می‌شود.
 • نوک هویه تیغه‌ای: برای جداسازی و یا باز و بست کردن قطعات در مدارات الکترونیکی و یا سایر کاربردهای مرتبط با لحیم کاری به کار می‌روند.
 • نوک هویه مخروطی: برای لحیم کاری و جداسازی قطعات الکترونیکی با مشکلات دسترسی محدود، مانند جعبه‌های الکترونیکی یا مدارهای داخلی با فضای محدود استفاده می‌شود.
 • نوک هویه حرارتی: برای مواردی که نیاز به افزایش حرارت برای جداسازی یا نصب قطعات الکترونیکی دارند استفاده می‌شود.
 • نوک هویه منحنی: برای لحیم کاری قطعات الکترونیکی با فاصله پایه بینی کمتر و یا در مکان‌هایی که به سختی قابل دسترسی هستند استفاده می‌شود.

انواع سر هویه و نوک هویه برای لحیم کاری - دانشجو کیتاسفنج لحیم کاری ابر نسوز

اسفنج نسوز لحیم کاری  به انگلیسی Non-soldering sponge یک نوع اسفنج مقاوم در برابر حرارت بالا است که برای پاک کردن قطعات لحیم شده و ابزارهای لحیم کاری استفاده می‌شود. این اسفنج از جنس فیبر شیشه‌ای و یا فوم سیلیکون بوده و با جذب گرما و رطوبت باعث پاک شدن لحیم اضافی و تمیز شدن نوک هویه می‌شود. همچنین استفاده از اسفنج نسوز در مقابل استفاده از اسفنج معمولی باعث جلوگیری از آسیب دیدن قطعات الکترونیکی در اثر حرارت بالای لحیم کاری می شود. 

بافت این اسفنج به صورت یک بلوک نرم با بافت پارچه‌ای مانند است. با قرار دادن قلم لحیم روی این اسفنج، اجازه می‌دهد تا اکسیداسیون و پالایش فلوس از نوک هویه حذف شود. در واقع، با فشار دادن سرهویه به اسفنج لحیم کاری، مواد اضافی و اکسیده شده از آن حذف می شود. ابرنسوز هویه، به نوعی برای جلوگیری از خوردگی و خرابی هویه در هنگام لحیم کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. اسفنج لحیم کاری و ابر نسوز معمولا در ابعاد 5 سانتیمتر در 5 سانتیمتر بسته بندی می‌شوند. بعد از استفاده باعث ایجاد یک لایه حفاظتی روی سطح هویه می‌شود که از خوردگی آن جلوگیری می‌کند. همچنین ابرنسوز هویه می‌تواند در پروسه تمیز کردن هویه نیز کاربرد داشته باشد.

انواع اسفنج لحیم کاری تمیز کننده نوک هویه - دانشجو کیتروش کار با اسفنج لحیم کاری چگونه است؟

اسفنج لحیم کاری یک وسیله مفید برای تمیز کردن نوک هویه و حذف اکسیداسیون از آن است. روش کار با اسفنج لحیم کاری به شرح زیر است. 

 1. یک اسفنج لحیم کاری مناسب را انتخاب کنید. اسفنج لحیم کاری باید برای استفاده با هویه سایز مناسبی داشته باشد.
 2. اسفنج را روی یک صفحه یا داخل بخش فرو رفتگی پایه هویه قرار دهید و آن را با آب مرطوب کنید. پس از مرطوب کردن اسفنج برای اولین بار بافت اصلی آن شکل می‌گیرد و حجیم می‌شود.
 3. نوک هویه را به اسفنج بچسبانید و به مدت چند ثانیه در آن حفظ کنید.
 4. نوک هویه را با احتیاط از اسفنج خارج کنید و به دقت بررسی کنید که آیا هر گونه ذره یا اجزای دیگری به نوک هویه چسبیده اند یا خیر. اگر اجزا یا ذرات دیگری به نوک هویه چسبیده است، با اسفنج لحیم کاری آنها را پاک کنید.
 5. با توجه به تکرار مراحل ۳ و ۴، نوک هویه را به تمامی بخش های مورد نیاز در پروژه لحیم کاری بچسبانید.

توصیه می‌شود قبل از استفاده از اسفنج لحیم کاری، نوک هویه را با یک پاک کننده الکترونیکی مخصوص و یا الکل ایزوپروپیلی تمیز کرده و به دقت بررسی کنید که آیا هیچ گونه ذره یا اجزای دیگری بر روی نوک هویه وجود ندارد.

پاک کننده نوک هویه شیمیایی

برای تمیز کردن نوک هویه می‌توان از پاک کننده‌های شیمیایی هم استفاده کرد. این پاک کننده‌ها به طور کلی شامل ترکیباتی هستند که برای برداشتن رسوبات و آلاینده‌های موجود بر روی نوک هویه استفاده می‌شوند. به عنوان مثال، می‌توان از تمیز کننده هایی مانند تینر، الکل، اسید استیک، اسید کلریدریک، اسید فسفریک و ... استفاده کرد. اما انتخاب اصولی و درست برای پاک کردن نوک هویه، استفاده از محلول‌های شیمیایی استاندارد است. برخی از شرکت‌های تولید کننده هویه، پاک کننده‌های خاصی را برای تمیز کردن نوک هویه تولید می‌کنند که با توجه به نوع و برند هویه می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. با استفاده از پاک کننده‌های مناسب می‌توان به راحتی نوک هویه را تمیز کرده و از خرابی آن جلوگیری کرد. احیا کننده نوک هویه هم یک نوع ترکیب شیمیایی است که از لایه بیرونی نوک هویه حفاظت می‌کند و از اکسید شدن آن جلوگیری می‌کند.

مایع شیمیایی پاک کننده و احیا کننده نوک هویه - دانشجو کیت

انواع دستکش برای لحیم کاری قطعات الکترونیکی

در لحیم کاری قطعات الکترونیکی، دستکش‌هایی که استفاده می‌شوند به دو دسته قابل توجه هستند.

دستکش های ضد استاتیک در لحیم کاری قطعات الکترونیکی بسیار مهم است که از دستکش‌های ضد استاتیک استفاده شود تا باعث آسیب دیدن قطعات الکترونیکی نشوند. این دستکش‌ها به صورت خاص طراحی شده اند تا بار استاتیک را از دست کاربر به زمین منتقل کنند. انواع تجهیزات ضد استاتیک را میتوانید در فروشگاه دانشجو کیت بررسی و خرید کنید.

دستکش‌های لاتکس دستکش‌های لاتکس برای محافظت از دست‌های کاربر در برابر مواد شیمیایی و ذرات کوچک مانند گرد و غبار استفاده می‌شود. این دستکش‌ها نیز می‌توانند از انواع پودر شده یا پودر نشده تولید شوند.

انواع دستکش مخصوص لحیم کاری - دانشجو کیت

لازم به ذکر است که در هر صورت باید از دستکش‌های مناسب استفاده کرد تا دست‌های کاربر در زمان لحیم کاری خطری را تجربه نکنند.

انواع کلمپ نگهدارنده قطعات الکترونیک

کلمپ نگهدارنده قطعات الکترونیکی یک وسیله مفید برای نگهداری قطعات الکترونیکی کوچک و حساس مانند مقاومت‌ها، خازن‌ها، تراشه‌ها و ... است. انواع کلمپ‌های نگهدارنده قطعات الکترونیکی عبارتند از:

1- کلمپ‌های مغناطیسی: این کلمپ‌ها با استفاده از میدان مغناطیسی قطعات را نگهداری می‌کنند و برای کاربرد در محیط‌های الکترونیکی پیشنهاد می‌شوند.

2- کلمپ‌های پایه‌دار: این کلمپ‌ها دارای پایه و محفظه‌ای هستند که قطعه را درون خود نگه می‌دارد. برای کاربردهای پایه دار و ساخت قطعات مدار چاپی مناسب هستند. شامل انواع پایه مونتاژ

3- کلمپ‌های مخصوص SMD: این کلمپ‌ها برای نگهداری قطعات SMD با اندازه کوچک و حساسیت بالا مناسب هستند. به‌طور خاص برای تعمیرات دقیق و مونتاژ قطعات SMD پیشنهاد می‌شوند.

4- کلمپ‌های انگشتی: این کلمپ‌ها برای نگهداری قطعات کوچک و حساس با استفاده از انگشتان مناسب هستند. این کلمپ‌ها به‌طور خاص برای کاربردهای دقیق و حساس مانند تعمیرات موبایل پیشنهاد می‌شوند.

5- کلمپ‌های مخصوص ماژول‌های الکترونیکی: این کلمپ‌ها برای نگهداری ماژول‌های الکترونیکی با پایه‌های خاص مناسب هستند. نوعی از پایه‌های مونتاژ یا گیره‌های ذره بین دار هستند.

 

ادامه مطلبShow less
2,350,000 تومان
در این کیت 5 مدار آموزشی کنترل سطح مخزن آب ،آبیاری خودکار گل و باغچه ،دزدگیر منزل ،تهویه خودکار ،لامپ هوشمند بصورت کاردستی الکترونیک برای دانش آموزان و بدون نیاز به لحیم کاری و تجهیزات خاص به همراه DVD آموزش ویدئویی...
6,950,000 تومان
ماکت یک کیت مونتاژ شده مجموعه کامل و آماده جهت آموزش و یادگیری هوشمندسازی منازل و ساختمانهاست، با استفاده از اپلیکیشن بلوتوث موبایل سنسورهای ماکت را فعال میکنید و عملکرد هر ماژول بصورت آلارم هشدار بازر یا نمایش بر روی...

فهرست

تماس با دانشجو کیت

ساعت تماس همه روزه از 9 صبح تا 5 عصر (بجز روزهای تعطیل) البته فروشگاه ما به صورت آنلاین است و می‌توانید خریدتان را انجام دهید. اما اگر سوالی داشتید که به تماس تلفنی نیاز داشت، فقط در ساعت‌های اعلام شده در خدمتیم.

021-88857245

021-88856524

031-32211313

 

شماره روبیکا و ایتا، فقط پیام، پاسخ به سوالات قبل از خرید و دریافت تصاویر کالاها

09375076606

 

ارسال سریع تهران (تحویل همان روز)

تمامی شهرهای ایران با پست

بخش قوانین ارسال و قوانین خرید را مطالعه کنید.

جستجو

مشاهده همه محصولات
محصولی پیدا نشد

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم