مشاهده همه محصولات
محصولی پیدا نشد

تاحالا با آردوینو ردیاب ساختی؟

نوشته شده در تاریخ1401-04-25 461
دوست داشتن2

ردیاب‌ها یکی از ابزارهای بسیار کاربردی و البته جالب هستند. به کمک این ابزار شما می توانید موقعیت مکانی اجسام را از راه دور در اختیار داشته باشید. این جسم می تواند موتور سیکلت، بسته‌های باری، خودرو و یا هر جسم دیگر باشد. در کنار این، به کمک ردیاب می توان از موقعیت افراد مبتلا به اختلال حواس آگاه شد.

 


روش کار ردیاب با آردوینو


 همانطور که گفتیم، به کمک ردیاب آردوینو می توانیم موقعیت اجسام را تشخیص دهیم. ردیاب آردوینو از یک ماژول سیم کارت و یک ماژول GPS علاوه بر برد آردوینو تشکیل شده است. زمانیکه با شماره سیم کارت درون ماژول تماس بگیرید، تماس قطع شده و پس از چند لحظه، لینک گوگل مپ موقعیت به شمار ارسال خواهد شد. در این پروژه بایستی برد آردوینو به همراه دیگر ماژول‌ها همراه جسم مورد نظر باشند. 

 


قدم اول در ساخت ردیاب: آردوینو


 هر سیستم دیجیتال نیازمند یک پردازنده مرکزی است. پردازنده وظیفه دارد تا اطلاعات را پردازش و مطابق با برنامه نوشته شده، اجرا کند. در این ردیاب آردوینو، برد آردوینو نقش کلیدی دارد. اما چون ممکن است اندازه این برد بزرگ باشد و تغذیه آن با باتری مشکل، پس چاره می اندیشیم.

 

برای غلبه بر این مشکل، از برد ESP استفاده می‌کنیم. برد ESP8266 توسط دستورات آردوینو پروگرام شده، با باتری به سادگی راه اندازی می‌شود. همچنین از لحاظ اندازه بسیار کوچک است. با کلیک بر روی این لینک، می توانید اطلاعات بیشتری از این برد به دست آورید.

برد ESP12 در ساخت ردیاب آردوینو - دانشجو کیت

 


قدم دوم در ساخت ردیاب: ماژول سیم کارت


 پس از بررسی برد ESP، نوبت به بررسی واحد مخابراتی می رسد. واحد مخابراتی سیم کارت وظیفه دارد تا تماس تلفنی را تشخیص داده و لینک مربوط به موقعیت را پیامک کند. برای همین، از ماژول SIM800L استفاده می‌کنیم. ماژول سیم کارت SIM800L، قادر به برقراری تماس تلفنی، ارسال و دریافت پیامک و حتی اتصال به اینترنت است! درست مثل یک تلفن همراه!!!

قدم دوم در ساخت ردیاب: ماژول سیم کارت - دانشجو کیت

 

اگر این ماژول شما را هم مثل من شیفته و جذب خود کرده، می توانید آن را با کلیک بر روی این لینک، خریداری کنید. صبر کنید!!! این تمام ماجرا نیست، برای راه اندازی و کار با این ماژول آموزش مرحله به مرحله هم داریم! به کمک این آموزش ها خیلی ساده می‌توانید این ماژول را راه اندازی کنید. کافیست روی این لینک کلیک کنید و آموزش ها را مطالعه نمایید. در صورتی که به روش راه اندازی ماژول سیم کارتی علاقمند هستید، اقدام کنید.

 


قدم سوم در ساخت ردیاب: ماژول GPS


پس از طی مراحل قبلی نوبت به ماژول GPS می‌رسد. ماژول GPS وظیفه دریافت اطلاعات مکانی را از ماهواره‌های بیرون کره زمین دارد. این اطلاعات شامل طول و عرض جغرافیایی (موقعیت مکانی)، سرعت و... است. ماژول GPS Neo6 دارای پورت ارتباط سریال UART بوده که از همین طریق داده‌ها را با میکروکنترلر، تبادل می‌کند. این ماژول بسیار بسیار کاربردی و البته جذاب است. برای تهیه ماژول GPS Neo6 می‌توانید روی این لینک کلیک کنید.