مشاهده همه محصولات
محصولی پیدا نشد

فیلتر محصولات

برند
more... less
حجم
نوع فلاکس
کاربری فلاکس / روغن لحیم
نوع قلع
وزن قلع
ضخامت قلع
محدوده قیمتی
تومان تومان
خرید سریع

به کمک نیاز دارید؟

سیم لحیم و خمیر قلع

در این متن سعی کرده‌ایم به تمامی سوالات شما پاسخ دهیم، تیترها را دنبال کنید.

لزوم استفاده از سیم قلع و ملزومات لحیم کاری، روز به روز بیشتر و بیشتر می‌شود. اگر از زاویه‌ی دیگری به این مورد نگاه کنیم، سیم قلع‌ها و ملزومات لحیم کاری وابسته، ابزاری برای شکل دهی فناوری‌های آینده هستند. سیم قلع باعث می‌شود که قطعات الکترونیکی در کنار یکدیگر قرار گرفته و یک کل منظم با رویکرد بسیار پیچیده را تشکیل دهند. از اینرو شناخت این ماده بسیار مهم و اصول انتخاب آن بسیار اهمیت دارد. 

سیم قلع یا سیم لحیم چیست؟

سیم لحیم رسانای الکتریکی است. بنابراین در مونتاژ بردهای الکترونیکی از آن بهره گرفته می‌شود تا قطعات روی برد قرار بگیرند و اتصال دقیق و درستی داشته باشند. سیم قلع معمولا به صورت یک سیم نازک و ترکیبی از چند آلیاژ فلزی ساخته می‌شود. سیم لحیم توسط هویه ذوب شده و محل قرار گرفتن یک قطعه را در مدار و فیبر مدار چاپی، تثبیت می‌کند. عمده ترکیب آلیاژی در سیم قلع، فلز قلع است. در کنار آن موارد دیگری از جمله سرب و یا نقره هم استفاده می‌شوند. همانطور که توضیح دادیم، قلع در روند مونتاژ بردهای الکترونیکی بسیار پر کاربرد است. بنابراین فقط به صورت سیم تولید نمی‌شود. بلکه شکل‌های دیگری از جمله شمش قلع و یا خمیر قلع هم تولید می‌شوند. 

خمیر قلع چیست؟

در فرآیند لحیم کاری بردهای الکترونیکی با قطعات SMD بایستی از خمیر قلع استفاده شود. خمیر قلع یک ترکیب شیمایی و خمیر مانند است. روال استفاده از خمیر قلع بسیار متفاوت است. نگهداری این ماده شیمیایی بسیار اهمیت دارد، روال استفاده آن در لحیم کاری قطعات هم وابسته به نوع خمیر قلع متفاوت است. در تولیدات انبوه بردها الکترونیکی در صنایع مختلف، از خمیر قلع مناسب استفاده می‌شود. خمیر قلع معمولا به صورت وزنی بسته بندی و خریداری می‌شود. شرایط نگهداری خمیر قلع بسیار حساس است و با توجه به ترکیبات داخل آن، تاریخ انقضا هم دارد. خمیر قلع به میزان مورد نیاز روی سطح برد الکترونیکی قرار می‌گیرد و پس از آن قطعه روی آن قرار خواهد گرفت. قطعه مربوطه با دریافت حرارت که عموما به صورت هوای گرم است، در محل مورد نظر قرار می‌گیرد. در این بین خمیر قلع ذوب شده و فرآیند لحیم کاری کامل می‌شود. دمای حرارت و مدت زمان اعمال حرارت در این فرآیند کاملا وابسته به نوع خمیر قلع مورد استفاده است.

خمیر قلع - دانشجو کیت

موارد مصرف سیم قلع

به طور معمول استفاده از سیم قلع و سیم لحیم در دو دسته کاری مختلف قرار می‌گیرند. مونتاژ بردهای الکترونیکی و تعمیرات بردهای الکترونیکی این دو دسته هستند. البته چنین نگاهی به سیم قلع بسیار پیش پا افتاده است. ولی برای درک بهتر این مورد، چنین دسته بندی‌ایی را در نظر بگیرید. به عنوان مثال یک تعمیرکار موبایل، از سیم قلع و خمیر قلع با نسبت ترکیبی خاص بایستی استفاده کند. سیم قلع تعمیرات موبایل، بایسی بسیار نازک و دارای ضخامت کمتر از 0.4 میلی متر باشد. جدا از اینکه نسبت آلیاژهای به کار رفته در آن هم اهمیت زیادی دارد. در روند تولید از سیم قلع و سیم لحیم و خمیر قلع استفاده می‌شود. بسته به نوع برد مدار چاپی و قطعات مورد استفاده بایستی از سیم قلع و یا خمیر قلع مناسب استفاده شود.

ویژگی‌های سیم لحیم عمومی

موارد مصرف عمومی سیم لحیم شامل ساخت انواع کاردستی و کیت‌های الکترونیکی و یا تعمیرات عمومی لوازم خانگی و... است. برای این مورد سیم لحیم با ضخامت 0.8 میلی متر و یا 1.0 میلی متر انتخاب مناسبی است. همچنین سیم لحیم عمومی دارای درصد آن 63 درصد قلع و 37 درصد سرب است. به عبارتی 63/37 که در بازار عمومی شناخته می‌شود، قابل خریداری هستند. در موارد خاص‌تر و فنی‌تر بایستی از سیم قلع با نسبت متفاوت و یا ضخامت خاص استفاده شود. 

ترکیبات سیم لحیم

مهم‌ترین و عمومی‌ترین ترکیب در سیم لحیم استفاده از روغن لحیم است. لزوم استفاده از روغن لحیم به عنوان تسهیلگر فرآیند لحیم کاری بسیار اهمیت دارد. سیم قلع های عمومی دارای ترکیبات داخلی روغن لحیم هستند. علاوه بر آن ترکیبات دیگر سیم لحیم شامل آلومینیوم، سرب و یا نقره هستند. هر کدام از این ترکیب‌ها میزان مشخصی از رسانا بودن را دارا هستند. بسته به فرآیند مورد استفاده بایستی از قلع مناسب استفاده شود.

سیم لحیم کاری ارزان و سیم لحیم درجه یک

کیفیت در ترکیبات، مواد اولیه و نیز ساخت سیم لحیم، تعیین کننده کیفیت نهایی آن است. سیم لحیم ارزان و سیم لحیم درجه یک، بسته به قیمت و برند تولیدی کننده‌ای که دارند قابل تشخیص هستند. شاخص جهانی قلع تعیین کننده قیمت نهایی سیم لحیم کاری است. برندهای متنوعی در بازار ایران قابل تهیه هستند. بنابراین اگر برای فرایند مورد استفاده‌تان به سیم لحیم مناسب نیاز دارید، بایستی برندهای اصلی و با کیفیت را تهیه کنید. سیم لحیم درجه یک فقط در روند استفاده مکرر قابل تشخیص است. 

دسته بندی وزنی سیم قلع

سیم لحیم در توپ‌های وزنی مختلفی بسته بندی می‌شوند. معمولا سیم لحیم در توپ‌های 50 گرمی، 100 گرمی، 200 گرمی، 250 گرمی و 500 گرمی تولید می‌شوند. سیم لحیم علاوه بر ضخامتی که دارد، به این روش وزنی هم بسته بندی می‌شود. در فروشگاه دانشجو کیت میتوانید به تفکیک وزن توپ سیم قلع، دسته بندی کرده و خریدتان را نهایی کنید. قرقره سیم لحیم حالت پلاستیکی داشته و سیم قلع 50g و توپ 100g سیم قلع و توپ 250 گرمی از انواع پر مصرف هستند.

سیم قلع 0.8 چیست؟

ضخامت سیم قلع در فرآیند مورد استفاده آن بسیار اهمیت دارد. سیم قلع 0.8 میلی متر از نوع پرمصرف و عمومی سیم لحیم است. برای خرید سیم قلع علاوه بر انتخاب برند مورد استفاده، بایستی وزن قرقره و نسبت قلع و سرب و همچنین ضخامت آنرا مد نظر قرار دهید. در فروشگاه دانشجو کیت سیم قلع با ضخامت‌های 0.25 میلی متر، ضخامت 0.6 میلی متر، ضخامت 0.8 میلی متر، سیم قلع 1.0 میلی متر، سیم قلع 1.6 میلی متر و سیم قلع 2.0 میلی متر و سیم قلع 3.0 میلی‌متر را می‌توانید خرید کنید. هر کدام از ضخامت‌های سیم قلع برای کاربری خاصی طراحی شده اند.

سیم قلع آساهی Asahi

برند آساهی از جمه سیم قلع‌های بسیار با کیفیت است و در بازار ایران هم بسیار یافت می‌شود. نکاتی که هنگام خرید سیم قلع آساهی وجود دارد، اطمینان از اورجینال بودن آن است. اما با در نظر گرفتن این موضوع، بایستی حتما از قلع آساهی در فرآیند مورد نظر تست گرفته شود. دانشجو کیت به عنوان فروشگاه بزرگ تجهیزات و قطعات الکترونیکی، اقدام به ارایه سیم قلع آساهی Asahi در وزن‌های مختلف و ضخامت‌های مختلف کرده است. از همین صفحه می‌توانید سیم لحیم آساهی را بررسی و خرید کنید. سیم قلع آساهی 250 گرمی در ضخامت‌های 0.8 میلی متر، 1.0 میلی متر، 1.6 میلی متر و 2.0 میلی متر قابل خرید هستند.

فروش انواع قلع آساهی - دانشجو کیت

سیم قلع اطلس Atlas

یکی دیگر از برندهای معتبر و بسیار حرفه‌ای در بازار ایران، سیم قلع اطلس است. این برند از تولید کنندگان داخلی است. سیم قلع اطلس در ضخامت‌های مختلف و با گریدبندی متنوعی تولید می‌شود. سیم قلع اطلس برای کاربری عمومی از نوع 63/37 درصد تولید می‌شود. همچنین انواع بدون سرب را هم برای مصارف خاص تولید می‌کنند. انواع سیم قلع اطلس Atlas با تنوع وزنی و ضخامتی را میتوانید از فروشگاه دانشجو کیت تهیه کنید.

فروش قلع اطلس - دانشجو کیت

سیم قلع بهینکس Behinex

سیم قلع بهینکس توسط شرکت صنایع بهین در ایران تولید می‌شوند. قلع بهینکس به عنوان یک جایگزین سیم قلع چینی در بازار ایران شناخته شده است. اکثر تعمیرکارها و تولید کنندگان عمومی بردهای الکترونیکی از این سیم قلع استفاده می‌کنند. پر مصرف‌ترین سیم قلع بهینکس مدل 0.8 میلی متر است. در قرقره‌های 50 گرمی، 100 گرمی و 250 گرمی قابل تهیه هستند. از فروشگاه دانشجو کیت میتوانید قیمت سیم قلع بهینکس را بررسی و خرید کنید.

فروش قلع بهینکس behinex - دانشجو کیت

سیم قلع آسران Aseran

تولید کنندگان ایرانی در زمینه سیم قلع تنوع زیادی را برای تولید کنندگان و مصرف کنندگان ملزومات لحیم کاری در دسترس قرار داده‌اند. تولیدی آسران انواع سیم قلع و فلاکس لحیم کاری را تولید می‌کند. میتوانید از همین بخش اقدام به خرید سیم قلع آسران کنید.

سیم لحیم آلومینیوم

سیم لحیم کاری براساس آلیاژ به کار رفته در آن دسته بندی می‌شود. برای لحیم کاری در محیط‌هایی که جسم مورد لحیم کاری جنسی بجز مس دارد، بایستی از فلاکس مناسب همان استفاده کرد. در شرایطی که سیم لحیم آلومینیومی در دسترس نیست، فلاکس لحیم کاری آلومینیوم گزینه‌ی مناسب و منطقی است. برای اتصال بین یک سطحی مسی و یک سطح آلومینیومی بهترین روش استفاده از فلاکس مناسب است. تا فرایند لحیم کاری به درستی و صحیح انجام شود. 

سیم لحیم با سرب و سیم لحیم بدون سرب

ماده‌ی مهم در سیم لحیم برای ایجاد اتصال دقیق بین قطعات در روند مونتاژ و یا تعمیرات بردهای الکترونیکی، سرب است. در برخی فرآیندها حساسیت استفاده زیاد است و استفاده از سرب مجاز نیست. به همین دلیل از سیم لحیم بدون سرب و یا همان سیم لحیم نقره استفاده می‌شود. این مورد قیمتی متفاوت داشته و برای دریافت برخی استانداردهای مهم بین المللی در روند تولیدات بردهای الکترونیکی به چنین سیم قلعی نیاز است. به هنگام فروش سیم قلع و یا خرید سیم قلع این مورد را بایستی از اطلاعات اعلام شده روی بسته قلع بررسی کنید.

سیم لحیم با روغن

عموما سیم لحیم کاری دارای ترکیباتی از روغن لحیم در ساختار خود است. این مورد باعث می‌شود به هنگام لحیم کاری چه در روند تعمیرات و چه در روند مونتاژ بردها، روند لحیم شدن قطعات و روانتر شدن کار بهتر صورت گیرد. روغن لحیم به صورت مجزا هم قابل استفاده است. ولی در برخی از سیم لحیم‌ها این مورد در ساختار سیم قلع فراهم شده است. کافیست به هنگام خرید سیم لحیم اقدام به تهیه مدلی کنید که دارای روغن داخلی باشد. این روغن نسبت کمی دارد و برای فرآیندهایی که به روغن لحیم بیشتری نیاز است، بایستی حتما از روغن لحیم به صورت مجزا استفاده شود. در فروشگاه دانشجو کیت می‌توانید انواع سیم لحیم با روغن و بدون روغن را بررسی و خرید کنید. عمدتا سیم لحیم دانش آموزی و سیم لحیم کاری عمومی دارای ترکیبات روغن داخلی هستند. ولی برای فرآیندهای مهم و حساس از سیم لحیم بدون روغن بایستی استفاده شود.

سیم قلع کیلویی

برای تهیه سیم قلع به صورت عمده و کیلویی میتوانید از بخش خرید عمده در سایت دانشجو کیت استفاده کنید. خرید سیم قلع به صورت عمده در وزن های یک کیلویی و نیم کیلویی که ترکیبی از توپ‌های 50 گرمی سیم لحیم تا 250 گرمی هستند، میتواند انتخاب بسیار مناسب و اقتصادی باشد. سیم قلع کیلویی از برندهای معتبر تولید ایران و برندهای خارجی را می‌توانید در این صفحه بررسی و خرید کنید.

شمش قلع کیلویی

شمش قلع یکی دیگر از انواع قلع کیلویی است که کاربرد بسیار جامعی در تولیدات عمده دارند. شمش قلع از برندهای معتبر تولید ایران را میتوانید از فروشگاه دانشجو کیت خریداری کنید. شمش قلع اطلس 63 درصد یکی از جمله پرمصرف‌ترین قلع‌ها برای تولید عمده و سری است. توسط وان قلع و یا حوضچه قلع در دمایی خاص اقدام به ذوب کردن شمش قلع کرده و سپس آنرا در روند تولید بردهای الکترونیکی به کار می‌گیرند. 

ادامه مطلبShow less
2,500,000 تومان
در این کیت 5 مدار آموزشی کنترل سطح مخزن آب ،آبیاری خودکار گل و باغچه ،دزدگیر منزل ،تهویه خودکار ،لامپ هوشمند بصورت کاردستی الکترونیک برای دانش آموزان و بدون نیاز به لحیم کاری و تجهیزات خاص به همراه DVD آموزش ویدئویی...
7,800,000 تومان
ماکت یک کیت مونتاژ شده مجموعه کامل و آماده جهت آموزش و یادگیری هوشمندسازی منازل و ساختمانهاست، با استفاده از اپلیکیشن بلوتوث موبایل سنسورهای ماکت را فعال میکنید و عملکرد هر ماژول بصورت آلارم هشدار بازر یا نمایش بر روی...

فهرست

تماس با دانشجو کیت

ساعت تماس همه روزه از 9 صبح تا 5 عصر (بجز روزهای تعطیل) البته فروشگاه ما به صورت آنلاین است و می‌توانید خریدتان را انجام دهید. اما اگر سوالی داشتید که به تماس تلفنی نیاز داشت، فقط در ساعت‌های اعلام شده در خدمتیم.

021-88857245

021-88856524

031-32211313

 

شماره روبیکا و ایتا، فقط پیام، پاسخ به سوالات قبل از خرید و دریافت تصاویر کالاها

09375076606

 

ارسال سریع تهران (تحویل همان روز)

تمامی شهرهای ایران با پست

بخش قوانین ارسال و قوانین خرید را مطالعه کنید.

جستجو

مشاهده همه محصولات
محصولی پیدا نشد

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم