مشاهده همه محصولات
محصولی پیدا نشد

فیلتر محصولات

برند
more... less
حجم
نوع فلاکس
وزن قلع
ضخامت قلع
محدوده قیمتی
تومان تومان
خرید سریع

سیم لحیم و خمیر قلع

در این متن سعی کرده‌ایم به تمامی سوالات شما پاسخ دهیم، تیترها را دنبال کنید.

لزوم استفاده از سیم قلع و ملزومات لحیم کاری، روز به روز بیشتر و بیشتر می‌شود. اگر از زاویه‌ی دیگری به این مورد نگاه کنیم، سیم قلع‌ها و ملزومات لحیم کاری وابسته، ابزاری برای شکل دهی فناوری‌های آینده هستند. سیم قلع باعث می‌شود که قطعات الکترونیکی در کنار یکدیگر قرار گرفته و یک کل منظم با رویکرد بسیار پیچیده را تشکیل دهند. از اینرو شناخت این ماده بسیار مهم و اصول انتخاب آن بسیار اهمیت دارد. 

سیم قلع یا سیم لحیم چیست؟

سیم لحیم رسانای الکتریکی است. بنابراین در مونتاژ بردهای الکترونیکی از آن بهره گرفته می‌شود تا قطعات روی برد قرار بگیرند و اتصال دقیق و درستی داشته باشند. سیم قلع معمولا به صورت یک سیم نازک و ترکیبی از چند آلیاژ فلزی ساخته می‌شود. سیم لحیم توسط هویه ذوب شده و محل قرار گرفتن یک قطعه را در مدار و فیبر مدار چاپی، تثبیت می‌کند. عمده ترکیب آلیاژی در سیم قلع، فلز قلع است. در کنار آن موارد دیگری از جمله سرب و یا نقره هم استفاده می‌شوند. همانطور که توضیح دادیم، قلع در روند مونتاژ بردهای الکترونیکی بسیار پر کاربرد است. بنابراین فقط به صورت سیم تولید نمی‌شود. بلکه شکل‌های دیگری از جمله شمش قلع و یا خمیر قلع هم تولید می‌شوند. 

موارد مصرف سیم قلع

به طور معمول استفاده از سیم قلع و سیم لحیم در دو دسته کاری مختلف قرار می‌گیرند. مونتاژ بردهای الکترونیکی و تعمیرات بردهای الکترونیکی این دو دسته هستند. البته چنین نگاهی به سیم قلع بسیار پیش پا افتاده است. ولی برای درک بهتر این مورد، چنین دسته بندی‌ایی را در نظر بگیرید. به عنوان مثال یک تعمیرکار موبایل، از سیم قلع و خمیر قلع با نسبت ترکیبی خاص بایستی استفاده کند. سیم قلع تعمیرات موبایل، بایسی بسیار نازک و دارای ضخامت کمتر از 0.4 میلی متر باشد. جدا از اینکه نسبت آلیاژهای به کار رفته در آن هم اهمیت زیادی دارد. در روند تولید از سیم قلع و سیم لحیم و خمیر قلع استفاده می‌شود. بسته به نوع برد مدار چاپی و قطعات مورد استفاده بایستی از سیم قلع و یا خمیر قلع مناسب استفاده شود.

ویژگی‌های سیم لحیم عمومی

موارد مصرف عمومی سیم لحیم شامل ساخت انواع کاردستی و کیت‌های الکترونیکی و یا تعمیرات عمومی لوازم خانگی و... است. برای این مورد سیم لحیم با ضخامت 0.8 میلی متر و یا 1.0 میلی متر انتخاب مناسبی است. همچنین سیم لحیم عمومی دارای درصد آن 63 درصد قلع و 37 درصد سرب است. به عبارتی 63/37 که در بازار عمومی شناخته می‌شود، قابل خریداری هستند. در موارد خاص‌تر و فنی‌تر بایستی از سیم قلع با نسبت متفاوت و یا ضخامت خاص استفاده شود. 

ترکیبات سیم لحیم

مهم‌ترین و عمومی‌ترین ترکیب در سیم لحیم استفاده از روغن لحیم است. لزوم استفاده از روغن لحیم به عنوان تسحیلگر فرآیند لحیم کاری بسیار اهمیت دارد. سیم قلع های عمومی دارای ترکیبات داخلی روغن لحیم هستند. علاوه بر آن ترکیبات دیگر سیم لحیم شامل آلومینیوم، سرب و یا نقره هستند. هر کدام از این ترکیب‌ها میزان مشخصی از رسانا بودن را دارا هستند. بسته به فرآیند مورد استفاده بایستی از قلع مناسب استفاده شود.

سیم لحیم کاری ارزان و سیم لحیم درجه یک

کیفیت در ترکیبات، مواد اولیه و نیز ساخت سیم لحیم، تعیین کننده کیفیت نهایی آن است. سیم لحیم ارزان و سیم لحیم درجه یک، بسته به قیمت و برند تولیدی کننده‌ای که دارند قابل تشخیص هستند. شاخص جهانی قلع تعیین کننده قیمت نهایی سیم لحیم کاری است. برندهای متنوعی در بازار ایران قابل تهیه هستند. بنابراین اگر برای فرایند مورد استفاده‌تان به سیم لحیم مناسب نیاز دارید، بایستی برندهای اصلی و با کیفیت را تهیه کنید. سیم لحیم درجه یک ققط در روند استفاده مکرر قابل تشخیص است. 

دسته بندی وزنی سیم قلع

سیم لحیم در توپ‌های وزنی مختلفی بسته بندی می‌شوند. معمولا سیم لحیم ر توپ‌های 50 گرمی، 100 گرمی، 200 گرمی، 250 گرمی و 500 گرمی تولید می‌شوند. سیم لحیم علاوه بر ضخامتی که دارد، به این روش وزنی هم بسته بندی می‌شود. در فروشگاه دانشجو کیت میتوانید به تفکیک وزن توپ سیم قلع، دسته بندی کرده و خریدتان را نهایی کنید.

ادامه مطلبShow less

فهرست

تماس با دانشجو کیت

ساعت تماس همه روزه از 8 صبح تا 10 شب (بجز روزهای تعطیل)

021-88857245

021-88856986

031-32243207

031-32211313

 

شماره روبیکا و ایتا، فقط پیام، پاسخ به سوالات قبل از خرید و دریافت تصاویر کالاها

09375076606

 

ارسال سریع به تهران و تمامی شهرهای ایران

بخش قوانین ارسال و قوانین خرید را مطالعه کنید.

جستجو

مشاهده همه محصولات
محصولی پیدا نشد

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم