مشاهده همه محصولات
محصولی پیدا نشد

فیلتر محصولات

معماری پردازنده
برند
more... less
محدوده قیمتی
تومان تومان
نوع کانکتور
خرید سریع

به کمک نیاز دارید؟

دیمر Dimmer

اغلب مردم تصور می‌کنند دیمرها فقط برای کنترل نور و شدت نور کاربردی هستند. دیمرها فقط برای کنترل شدت نور محیط طراحی نشده‌اند. در این متن سعی کرده‌ایم به تمامی سوالات شما پاسخ دهیم. تیترها را دنبال کنید.

شناخت دیمر Dimmer

دیمر یک وسیله الکتریکی برای کنترل شدت جریان و یا حالت‌های دیگری از الکتریسیته است. به صورت استاندارد یک دیمر دارای شافت جهت چرخش و کنترل خروجی مدار است. دیمر به صورت کلاسیک برای کنترل شدت نور لامپ استفاده می‌شود. در این حالت اگر لامپ از نوع تنگستنی باشد با کاهش ولتاژ، قابلیت کنترل شدت نور در لامپ هم فراهم می‌شود. اما اگر لامپ مورد استفاده از نوع‌های دیگری باشد، روش کنترل شدت نور با دیمر متفاوت خواهد بود. در کل به کمک دیمر می‌توان ولتاژ را در ابزارهای برقی مختلف کنترل کرد. ولتاژ در ابزارهایی مانند دریل، فرز، پیچ گوشتی برقی و… به کمک دیمر کنترل می‌شود. در این حالت دیمر کنترل سرعت نامیده می‌شود.

دیمر نوعی برد الکترونیکی جهت کنترل خروجی یک وسیله برقی است. برد دیمر دارای ولوم جهت کنترل به صورت آنالوگ است. دیمرها در صنایع مختلف کاربرد دارند. از جمله کنترل حرارت یک بخاری برقی، کنترل دور موتور الکتریکی در یک فرآیند خاص، کنترل نور LED و حتی در رباتیک برای مدیریت دور شافت موتورها کاربردی هستند. انواع دیمر Dimmer به صورت ماژولار آماده به کار و کیت دیمر را میتوانید در این بخش بررسی و خرید کنید. دیمرها براساس توان خروجی قابل دسته بندی هستند. مثلا در خرید دیمر 220 AC توان خروجی آن مهم است. 1000 وات یا 2000 وات یا 4000 وات در انتخاب و خرید دخیل هستند. در دیمر DC معمولا با آمپر سنجیده میشود. دیمر 6 آمپر، دیمر 10 آمپر، دیمر 20 آمپر و دیمر 40 آمپر با توجه به ظرفیتی که در خروجی دارد. نوع دیگر دیمرها به ماژول PWM معروف هستند. با مراجعه به لینک معرفی شده میتوانید انواع ماژول پالس مربعی PWM را بررسی کنید. این نوع دیمرها هم در کنترل نور LED و برخی موتورها کاربردی هستند.

انواع دیمر Dimmer

  • دیمر DC

به صورت کلی دیمرها به دو دسته دیمر AC و دیمر DC تقسیم می‌شوند. دیمر DC مناسب برای کنترل دور موتور الکتریکی و کاربردهایی دیگر است. به عبارت دیگر ولتاژ کاری این نوع دیمر از نوع DC یا همان جریان مستقیم است.

  • دیمر AC

 دیمر AC هم تقریبا عملکردی مشابه دارد ولی در موتورها و مصرف کننده‌هایی با ولتاژ AC کاربردی است. دیمر Dimmer براساس توان مصرفی مانند جریان مورد نیاز و نوع ولتاژ یعنی دیمر DC و دیمر 220 ولت AC دسته بندی می‌شوند. دیمر با ولتاژ 220 ولت از نوع AC است. در این دیمرها مقدار حداکثر و حداقل ولتاژ تغییر نمی‌کند فقط مقدار موثر ولتاژ تغییر می‌کند این بدان معنا است اگر ما لامپی با ولتاژ حداکثر 100 ولت به دیمری که ورودی آن 220 ولت است وصل کنیم، لامپ سریعا خواهد سوخت حتی اگر خروجی دیمر روی 100 ولت یا کمتر باشد چون حداکثر ولتاژ 220 ولت به لامپ خواهد رسید و باعث سوختنش خواهد شد.

انواع دیمر براساس ظاهر Dimmer

  • دیمر مکانیکی

این نوع دیمر به صورت کلاسیک طراحی و تولید می‌شده است. در مدل‌های چرخشی و کشویی تولید می‌شوند. که به آن ولوم گفته می‌شود.

  • دیمر لمسی یا تاچ

این نوع دیمر پیشرفته‌تر از حالت قبلی است و توسط تاچ و یا لمس دست، خروجی آن قابل کنترل خواهد بود. معمولا به صورت کلید و پریز مربعی تولید می‌شوند. با لمس دست میتوان خروجی آن را تنظیم کرد.

  • دیمر هوشمند

دیمر هوشمند یا اسمارت در خانه های هوشمند و BMS مورد استفاده قرار می گیرد. این دیمر می تواند با استفاده از دست، موبایل یا ریموت کنترل شود. این دیمر قیمت بیشتری نسبت به انواع دیگر دارد.

دیمر برای کنترل شدت نور محیط

دیمر 220 الکترونیکی یک قطعه الکترونیکی است که برای تنظیم نور مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه به کمک یک سیگنال ورودی، خروجی را تغییر می‌دهد و می‌تواند نور را از یک محیط کاملاً روشن تا یک محیط کاملاً تاریک تغییر دهد. دیمرها به طور گسترده در صنایع مختلف از جمله خانه‌ها، اتاق‌های کنترل، هتل‌ها، کافه‌ها، سالن‌های همایش و تئاترها، استفاده می‌شوند. با اینکه دیمرها به کمک یک سیگنال ورودی عمل می‌کنند، اما به دو نوع دیمر آنالوگ و دیمر دیجیتال تقسیم می‌شوند. در دیمرهای آنالوگ، سیگنال ورودی یک ولتاژ متغیر است که باعث تنظیم خروجی می‌شود، در حالی که در دیمرهای دیجیتال، سیگنال ورودی از طریق یک میکروکنترلر به کار می‌رود و به کمک کد برنامه‌نویسی شده در دستگاه، خروجی تنظیم می‌شود. این مورد در خانه‌های هوشمند بسیار کاربردی است. 

مزایای دیمر کنترل نور

استفاده از دیمر الکترونیکی بسیار مزایایی دارد. یکی از مزایای اصلی استفاده از دیمر، کاهش مصرف انرژی است. همچنین، دیمرها قابلیت ایجاد یک اثر رمانتیک در فضاهای داخلی را دارا هستند، زیرا می‌توانند نور را به صورت تدریجی خاموش کرده و به همین دلیل، در محیطی آرامش‌بخش و صمیمی، بسیار مفید هستند. با وجود اینکه دیمرها به طور کلی برای کاهش مصرف انرژی به کار می‌روند، اما استفاده نادرست از آنها می‌تواند به مشکلاتی منجر شود. 

تفاوت دیمر نور با دیمر موتور چیست؟

دیمر نور و دیمر موتور هر دو از انواع دیمرهای الکترونیکی هستند که برای کاهش یا افزایش ولتاژ و جریان در برق مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این حال، دیمر نور برای کنترل شدت نور استفاده می‌شود، در حالی که دیمر موتور برای تنظیم سرعت موتور استفاده می‌شود. در دیمر نور، ولتاژ AC از یک سوئیچ توان دریافت شده و با کمک تریاک و یا دیودهای الکترونیکی، ولتاژ خروجی کاهش یا افزایش داده می‌شود تا شدت نور یک لامپ یا چراغ را کنترل کند.

 در دیمر موتور، ولتاژ DC به یک سوئیچ توان داده می‌شود و توسط یک الکترونیک مانند تریاک یا دیود برای تنظیم ولتاژ و جریان موتور استفاده می‌شود. با تغییر سطح ولتاژ، سرعت موتور تنظیم می‌شود. به عنوان مثال، در صنعت خودروسازی، دیمر موتور ممکن است برای تنظیم سرعت و پیشرانه پاور ویندوزها و یا سیستم خنک کننده در ماشین‌ها استفاده شود. به علاوه، در کاربردهای صنعتی، مانند کنترل کننده‌های موتور DC، دیمر موتور به عنوان یک عنصر کنترلی مفید استفاده می‌شود.

دیمر PWM چیست؟

دیمر PWM یک نوع دیمر الکترونیکی است که برای کنترل شدت نور یا سرعت موتور استفاده می‌شود. PWM به معنای Pulse Width Modulation است به این معنا که با تغییر پهنای پالس‌های دیجیتالی، شدت نور یا سرعت موتور کنترل می‌شود. این مدل دیمر قابلیت کنترل از طریق موج مربعی یا همان PWM را دارد. توسط موج مربعی سیگنال دیوتی سایکل خروجی تغییر می‌کند. در اثر تغییر در این موج به صورت تغییری در جریان متوسط مصرفی مشاهده می‌شود. در واقع، با تولید یک سیگنال با فرکانس ثابت و تغییر پهنای پالس‌ها در طول چرخه سیگنال، شدت نور یا سرعت موتور را تنظیم می‌کنیم. دیمر PWM برای کنترل شدت نور در لامپ‌های LED، نورپردازی، کنترل سرعت موتورها، کنترل فرکانس صدای گوشی‌های همراه و ... استفاده می‌شود. به دلیل عدم استفاده از مقاومت‌ها و تبعیض انرژی به صورت حرارتی، دیمر PWM با بازده بالا و کنترل دقیق شدت نور یا سرعت موتور ارائه می‌شود. انواع ماژول دیمر PWM را میتوانید از فروشگاه دانشجو کیت خریداری کنید. ماژول PWM معمولا دارای یک ولوم، جهت فرمان و تنظیم دیوتی سایکل در خروجی است. دو درگاه ورودی ولتاژ و دو درگاه برای خروجی و کنترل شدت نور ال ای دی یا دور موتور را دارد. 

ادامه مطلبShow less
2,500,000 تومان
در این کیت 5 مدار آموزشی کنترل سطح مخزن آب ،آبیاری خودکار گل و باغچه ،دزدگیر منزل ،تهویه خودکار ،لامپ هوشمند بصورت کاردستی الکترونیک برای دانش آموزان و بدون نیاز به لحیم کاری و تجهیزات خاص به همراه DVD آموزش ویدئویی...
7,800,000 تومان
ماکت یک کیت مونتاژ شده مجموعه کامل و آماده جهت آموزش و یادگیری هوشمندسازی منازل و ساختمانهاست، با استفاده از اپلیکیشن بلوتوث موبایل سنسورهای ماکت را فعال میکنید و عملکرد هر ماژول بصورت آلارم هشدار بازر یا نمایش بر روی...

فهرست

تماس با دانشجو کیت

ساعت تماس همه روزه از 9 صبح تا 5 عصر (بجز روزهای تعطیل) البته فروشگاه ما به صورت آنلاین است و می‌توانید خریدتان را انجام دهید. اما اگر سوالی داشتید که به تماس تلفنی نیاز داشت، فقط در ساعت‌های اعلام شده در خدمتیم.

021-88857245

021-88856524

031-32211313

 

شماره روبیکا و ایتا، فقط پیام، پاسخ به سوالات قبل از خرید و دریافت تصاویر کالاها

09375076606

 

ارسال سریع تهران (تحویل همان روز)

تمامی شهرهای ایران با پست

بخش قوانین ارسال و قوانین خرید را مطالعه کنید.

جستجو

مشاهده همه محصولات
محصولی پیدا نشد

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم