ماژول GY-291 شتاب سنج سه محوره ADXL345

DKP - 40054

محصول جدید

ماژول شتاب سنج سه محوره ADXL345

یک ماژول کاربردی و پر مصرف است. ماژول شتاب سنج  ADXL345 توانایی شتاب سنجی سه محوره را دارد. البته توانایی خروجی برای هر سه محور به صورت مجزا را داراست. سنسور به کار رفته در این ماژول از نوع سه محور MEMS می باشد. از ویژگی های سنسور شتاب سنج سه محوره ADXL345 می توان به ابعاد، نویز کم و رزولوشن بالا در خروجی داده ها اشاره کرد. از دیگر ویژگی های این سنسور سنجش ADXL345 شتاب گرانش یا همان شتاب g با تلورانس ± 16 g می باشد.

 

 

معرفی ماژول ADXL345

ADXL345 یک ماژول شتاب سنج 3 محوره MEMS کم مصرف با هر دو رابط I2C و SPI است. ADXL34 دارای 4 محدوده حساسیت از 2G +/-  تا  16G +/- است. و از نرخ داده خروجی از 10 هرتز تا 3200 هرتز پشتیبانی می کند. دیتای خروجی به صورت مکمل دو بیتی 16 بیتی بخش بندی می شوند و از طریق SPI (3 الی 4 سیم) یا I2 قابل دسترسی هستند. تغییر در مقادیر x ,y و  zباعث تغییر ظرفیت بین صفحات ثابت و صفحات متصل به ساختار درون تراشه می شود. این تغییر ظرفیت در هر محور به ولتاژ خروجی متناسب با شتاب در آن محور تبدیل می شود. این سنسور شتاب استاتیکی گرانش را در کاربردهای تشخیص میزان شیب و همچنین شتاب دینامیکی ناشی از حرکت یا ضربه را اندازه گیری می کند.

  

کاربرد ماژول ADXL345

این سنسور دیتای مربوط به تغییرات محور های x , y  و z را در اختیار ما قرار می‌دهد، که از این مقادیر می‌توان برای پروژه های رباتیک، تشخیص تراز بودن سطوح، مانیتورینگ تغییرات در اجسام و سناریو های مختلفی استفاده کرد.

  
ویژگی های شتاب سنج ADXL345

ولتاژ راه‌اندازی 3 تا 5 ولت
تشخیص سه محور X , Y , Z
پشتیباتی از پروتکل I2C
محدوده حساسیت 2G +/-  الی  16G +/-

 
نکات راه اندازی سنسور ADXL345

 ADXL345دارای آدرس 0x53 است. هنگام راه‌اندازی می توانید گذرگاه I2C را با سایر دستگاه های I2C به اشتراک بگذارید به شرط آنکه هر دستگاه آدرس خاصی داشته باشد.

  

 

آموزش راه اندازی ماژول ADXL345 با برد آردوینو Uno

ADXL345 یک ماژول شناب سنج سه محوره می باشد که می توان آن را توسط دو پروتکل ارتباطی I2C   و  SPI راه اندازی نمود. ماژول  ADXL345 قادر است  رنج ±۲g   الی ±۱۶g را باا مقادیر پیش فرض۲و۴و۸و۱۶   با رزولوشن بالای ۱۳ بیت اندازه گیری کند..ماژول ADXL345 قادر است شتاب استاتیک و شتاب داینامیک را اندازه گیری کند. منظور از شتاب استاتیک گرانش در کاربردهایی مثل اندازه گیری زاویه کجی و شتاب داینامیک   حاصل از تکان یا حرکت ناگهانی می باشد.با اسنفادده از یک FIFO    ۳۲ سطحی میتوان اطلاعات سنسور را ذخیره نمود تا بار پردازش از پروسسور میزبان کاهش یابد.این سنسور مجهز به ساختار هوشمند مدیریت مصرف توان است که متناسب با اعمال شتاب به سنسور عمل میکند و نهایتاً باعث اتلاف کمترین توان روی چیپ خواهد شد.برای برنامه نویسی از دو کتابخانه  Adafruit_ADXL345   و Adafruit Sensor Library  کمپانی Adafruit استفاده میکنیم.

ادامه...

 

 

ویژگی‌های فیزیکی

تعداد قطعات : 10 عدد
ابعاد فیبر : 1.5 * 2 سانتی متر
نوع فیبر : فایبرگلاس دو رو
چاپ مس : دارای چاپ آبی
نوع کانکتور : پین هدر

تغذیه

ولتاژ مورد نياز : 3 تا 5 ولت DC
توان : تشخیص شتاب های حرکتی، لرزش ها و شوک های مکانیکی
ظرفیت : تشخیص سه محوری X , Y , Z

سایر مشخصات کالا

سطح تجربه مورد نیاز : حرفه ای
اقلام همراه محصول : 8 عدد پین هدر نری
کشور سازنده : چین
نوع کاربرد محصول : مناسب برای استفاده صنعتی
نوع برد - ماژول : شتاب و ژایرو
سازنده : arduino

نمونه کد ADXL345

دانلود نمونه کد ماژول شتتاب سنج adxl345

دانلود (10.33k)

محصولات مرتبط

ساخت کیبرد با استفاده از برد Teency 3.2