برد آردوینو Arduino Pro Micro

برد آردوینو Arduino Pro Micro یک میکروکنترلر بر پایه ATmega328 می باشد که توسط Adafruit توسعه پیدا کرده است. این برد 20 پین ورودی و خروجی دیجیتال، 12 ورودی آنالوگ، یک تشدیدگر کریستالی 16 مگاهرتز، یک پورت USB کوچک و یک ICSP heade دارد. برد آردوینو Arduino Pro Micro شامل کلیه امکانات مورد نیاز برای استفاده میکروکنترلر روی برد می باشد.

امتیاز خرید
با سفارش این محصول شما 1  امتیاز دریافت میکنید
ارزش امتیاز دریافتی:  1,000تومان
حد اکثر تخفیف قابل استفاده برای این محصول 1 امتیاز که برابر است با 1,000تومان

 • بدون کابل مخصوص
 • USB to Mini USB
20,400تومان

ویژگی‌های فیزیکی

تعداد قطعات : 24 عدد
ابعاد فیبر : 4 * 2.8 سانتی متر
نوع فیبر : فایبرگلاس دو رو متالیزه
چاپ مس : دارای چاپ آبی
نوع کانکتور : USB

ارتباطات

فرکانس کاری : 16 MHz

تغذیه

ولتاژ مورد نياز : 5 ولت DC
ظرفیت : دارای 20 پایه ورودی و خروجی دیجیتال

ویژگی های فنی

نوع آی سی : میکروکنترلر

سایر مشخصات کالا

سطح تجربه مورد نیاز : حرفه ای
اقلام همراه محصول : 24 عدد پین هدر نری
نوع کاربرد محصول : مناسب برای استفاده صنعتی
نوع برد - ماژول : آردوینو - Arduino

سخنرانی ماسیمو بانزی، بنیانگذار آردوینو

 

برد آردوینو Micro Pro یک برد کامل و آماده برای استفاده از آی سی میکروکنترلر اتمگا 32 می باشد. این برد دارای 20 پایه ورودی و خروجی دیجیتال می باشد. علاوه بر این روی این برد از یک کریستال یا نوسان ساز با فرکانس 16 مگا هرتز استفاده شده است. برای استفاده از این برد فقط کافی است با یک کابل USB آن را به کامپیوترتان وصل کنید.

 

برد آردوینو پرو میکرو

 

 همانطور که اشاره شد، برد آردوینو Micro یک میکروکنترلر بر پایه ATmega328 می باشدکه توسط Adafruit توسعه پیدا کرده است.این برد 20 پین ورودی و خروجی دیجیتال که 7 تای آن می تواند به عنوان خروجی PWM استفاده شود، 12 ورودی آنالوگ، یک تشدیدگر کریستالی 16مگاهرتز، یک پورت USB کوچک، یک ICSP header و یک دکمه ریست دارد. برد آردوینو Micro  شامل کلیه امکانات مورد نیاز برای استفاده میکروکنترلر روی برد می باشد. برای شروع تنها با یک کابل USBکوچک به سـادگی برد را به کامپیوترتان متصـل کنید.

آردوینو Micro برپایه ATmega328 وشبیه به Leonardo است که ارتباط با کامپیوتر، سایر بردهای آردوینو، و یا دیگر میکروکنترلرها را با کابل USB کوچک برقرار می کند. این برد برخلاف برد آرینو uno به پردازنده دیگری احتیاج ندارد وتنها با یک پردازنده به کامپیوتر متصل می شود. این ارتباط را تبدیل به پورت سریال مجازی می کند.

   

 

 

خلاصه

میکروکنترلر ATmega328
ولتاژ عملیاتی 5ولت
ولتاژ ورودی (پیشنهادی) 7-12 ولت
ولتاژ ورودی (محدوده) 6-20 ولت
پین های دیجیتال ورودی/خروجی 20 عدد
کانال PWM 7
پین های ورودی آنالوگ 12
جریان DC هر پین ورودی و خروجی 40میلی آمپر
جریان DC جهت پین 3.3V 50 میلی آمپر
حافظه فلش 32کیلوبایت که 0.5 کیلوبایت از آن مورد استفاده BootLoader است.
SRAM 5/2کیلوبایت (ATmega328)
EEPROM 1 کیلوبایت (ATmega328)
سرعت ساعتی 16مگاهرتز

  

 

 

 

تغذیه

ولتاژ مورد نیاز آردوینو میکرو می تواند از طریق اتصال USB و یا یک منبع تغذیه خارجی تأمین شود. منبع تغذیه به صورت خودکار انتخاب می شود. برد آردوینو می تواند با منبع تغذیه خارجی 6 تا 20 ولت کار کند. اگر ولتاژ منبع تغذیه پایین تر از 7 ولت باشد، روی ولتاژ پین ها نیز تاثیر دارد و ممکن است ولتاژ خروجی آنها کمتر از 5 ولت شود. ولتاژ بیش از 12 ولت نیز، می تواند موجب افزایش دمای رگولاتور و در نتیجه آسیب برد شود. ولتاژ پیشنهادی مناسب بین 7 تا 12 ولت می باشد.

  

VIN: این پین، پین ورودی ولتاژ آردوینو است که در مواقع استفاده از منبع تغذیه خارجی (به جای منبع تغذیه تنظیم شده یا اتصال USB 5 ولتی) از آن استفاده می شود.

5V: این پین یک ولتاژ تنظیم شده 5 ولت را از طریق رگولاتور موجود بر روی برد فراهم می کند.

3.3V: یک ولتاژ 3/3 ولتی، بوسیله ی رگولاتور روی برد فراهم می شود که حداکثر جریان آن 50 میلی آمپر می باشد.

:پین های زمین

 

 

 

 

حافظه

ATmega328 دارای 32 کیلو بایت حافظه است وهمچنین دارای 5/2 کیلو بایت حافظه SRAM و 1 کیلو بایت حافظه EEPROM می باشد .

 

برد آردوینو میکرو پرو بر پایه اتمگا 32

 

پین های ورودی وخروجی

هریک از 20 پین دیجیتال میکرو می تواند با استفاده از توابع pinMode()،digitalWrite()، digitalRead() به عنوان ورودی یا خروجی استفاده شود. ولتاژ پین ها 5 ولت بوده و ظرفیت جریان برای هر پین حداکثر 40 میلی آمپر می باشد. همچنین هر یک از این پین ها دارای یک مقاومت داخلی (50-20 کیلواهم) جهت Pull-Up می باشد (که به صورت پیش فرض غیرفعال است). همچنین بعضی از پین ها دارای عملکردهای اختصاصی می باشند که به صورت زیر است:

  

Serial پین های (RX) یا 0 و (TX) یا 1:پین RX برای دریافت و TX جهت انتقال اطلاعات به صورت سریال و با پروتکل TTL استفاده می شود.که سریال اشاره به ارتباط USBدارد.با استفاده از طبقه اول سریال پین های 0و1برای سریال TTLطبقه بندی شده است.

 

TWIپین 3 یا SDA و 2 یا SCL: یاین پین ها امکان ایجاد یک ارتباط TWI را با استفاده از توابع کتابخانه ای Wire امکان پذیرمی سازد.

 

وقفه های خارجی (RX) یا 0 و (TX) یا 1 ,2, 3 و 7: این پین ها می توانند طوری تنظیم شوند که یک وقفه را براساس اندکی افزایش یا کاهش لبه، و یا هر نوع تغییر در مقدار، ایجاد نمایند.

  

PWM  پین های 3، 5، 6، 9، 10، 11 و 13 :  امکان دسترسی به یک خروجی PWM هشت بیتی را با استفاده از تابعanalogWrite() فراهم می کنند.

  

SPI: این تابع ارتباط SPI را با استفاده ازکتابخانه SPI برقرار می کند. توجه داشته باشید که پین SPI به هر یک از پین I / O دیجیتال متصل نیست و در اتصال ICSP و بر روی پین نزدیک به MISO، MOSI و SCK در دسترس هستند.

  

LED – 13: یک LED آماده، به پین دیجیتال 13 متصل شده است. هنگامی که پین در حالت HIGH قرار دارد، LED روشن و زمانی که پین در حالت LOW قرار دارد، خاموش می شود.

 

RX_LED/SS این پین های اضافی با توجه به Leonardo است. این پین که به RX_LED متصل می شود و فعالیت های انتقال در هنگام برقراری ارتباط USB را نشان می دهد.

 

ورودی آنالوک:

12وروردی آنالوگ دارد که از تا نام گذاری شده اند. که از A0 تا A5 به طور مستقیم بر روی پین و بقیه ورودی ها که شما می توانید در کد دسترسی با استفاده از ثابت های از A6 تا A11از طریق فهرست به ترتیب در پین های دیجیتال 4، 6، 8، 9، 10 و12 تواند به عنوان وروردی/خروجی دیجیتال استفاده شود. هر ورودی آنالوگ 10 بیت  رزولوشن دارد. به طور پیش فرض اندازه گیری ورودی آنالوگ از زمین 5 ولت است ، ولی این مقدار می تواند افزایش یابد.

  

 

 

 

سایر پین ها:

AREF:ولتاژ مرجع برای ورودی های آنالوگ، از طریق این پین و با استفاده از تابع analogReference() انجام می شود.

Reset: وضعیت خط مرتبط را برای ریست میکروکنترلر در حالت Low قرار می دهد، معمولاً زمانی از این پین استفاده می شود که بخواهید بر روی شیلدتان دکمه ریست قرار دهید. زیرا استفاده از شیلدها از دسترسی به دکمه ریست موجود بر روی برد آردوینو جلوگیری می کند.

پین خروجی: استفاده از نقشه پین ها عملکرد کامل تمام پین ها را برای استفده در توابع مختلف نشان می دهد و می تواند به عنوان راهنما استفاده شود.

 

 

 

شماتیک و طرح مرجع

 

شماتیک برد آردوینو میکرو

 

 

 

ارتباطات

آردوینوMicro دارای امکاناتی است که ارتباط با کامپیوتر، سایر بردهای آردوینو، و یا دیگر میکروکنترلرها را برقرار می کند. 32 U4 این ارتباط سریال را تبدیل به یک ارتباط USB نموده و در نهایت یک پورت سریال مجازی(COM) روی کامپیوتر شما ایجاد می کند. این تراشه از تمام سرعت USB .2استفاده می کندتا به درایور مجازی USB Com تبدیل شود .به هر حال در سیستم عامل ویندوز یک فایل .inf مورد نیاز می باشد. نرم افزار آردوینو شامل یک بخش کنترل پورت سریال است که به شما اجازه می دهد داده های متنی را به آردوینو ارسال، یا از آن دریافت نمایید. چراغهای RX و TX موجود بر روی برد در زمان ارسال و دریافت اطلاعات از طریق اتصال USB به کامپیوتر (به غیر از ارتباط سریالی پین های 0 و 1) در حالت چشمک زن قرار می گیرد.

یک تابع کتابخانه ای SoftwareSerialامکان ارتباط سریال را برروی هریک از پین های دیجیتال فراهم می کند.

همچنین ATmega328 از ارتباط TWI و SPI پشتیبانی می نماید. نرم افزار آردوینو شامل یک تابع کتابخانه ای به نام Wire Library برای ساده سازی استفاده از درگا هI2C می باشد

به نظر می رسد Micro بتواند به عنوان یک صفحه کلید وماوس استفاده شودو با استفاده از کلاس های برنامه ریزی شده صفحه کلید وماوس می توان آن ها را کنترل کرد.

 

 

 

برنامه نویسی

آردوینو Micro با نرم افزار آردوینو قابل برنامه نویسی است. از منوی Tools > Board برد مورد نظر خود را (با توجه به نوع میکروکنترلر برد) انتخاب نمایید.

ATmega328 موجود بروی برد آردوینو دارای یک bootloader از پیش آماده می باشد که به شما این امکان را می دهد تا بدون نیاز به پروگرامر جانبی، کدهای جدید خود را آپلود و اجرا نمایید. این ارتباط بر اساس پروتکلAVR109بر قرار می شود. همچنین شما می توانید BootLoader را نادیده گرفته و مستقیماً از طریق ICSP header برد را برنامه ریزی نمایید.

  

 

برد آموزشی Arduino Pro Micro

 

 

تنظیم مجدد و شروع bootloader

 برد آردوینوMICRO طوری طراحی شده است که در صورت اتصال به کامپیوتر، قبل از آپلود کد جدید، امکان ریست بوسیله ی نرم افزار آردوینو را به جای فشار دکمه ریست داشته باشید. زمانی که پورت مجازی (CDC) پورت COM میکرو با سریال 1200 علامت در ثانیه را باز و بسته می کند ریست می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، پردازنده تنظیم مجدد خواهد شدوقطع اتصال USBبا کامپیوتر به معنی این است که پورت سریال  COM مجازی ناپدید می شوند.بعد از گذشت 8 ثانیه یا بیشتر   BootLoader برد Micro در حال اجرا می باشد.

 

تنظیم دستی برد Micro بهتر از تنظیم با نرم افزار است. زیرا قبل از اپلود می توانید دکمه تنظیم مجدد را فشار دهید وسپس بورد را تنظم کنید.با توجه به اینکه درتنظیم از طریق نرم افزار ابتدا برد آپلود می شود وسپس تنظیم مجدد انجام می گیرد.زیرا اگر برد نتواند آن را ریست کند با تنظیم دستی می توان مشکل را حل کرد.

 

 

 

 

محافظت پورت USB از جریان بیش از حد

برد آردوینوMicro دارای یک پلی فیوز قابل ریست جهت محافظت از پورت USB کامپیوتر شما در مقابل افزایش یا کاهش جریان می باشد. علاوه بر این بیشتر کامپیوترها سیستم محافظت داخلی خودشان را دارند و این فیوز صرفاً یک لایه حفاظتی مجزا را فراهم می نماید. چناچه بیش از 500 میلی آمپر جریان از پورت USB گرفته شود، فیوز به صورت خودکار تا زمان متعادل شدن جریان ارتباط را قطع می نماید.

 

 

مشخصه های فیزیکی

حداکثر طول و عرض PCB بردMicro به ترتیب 4 و2/8 سانتی متر می باشد که با احتساب کانکتور USB ابعاد اصلی آن افزایش می یابد.


 

سایت سازنده: Arduino

نظرات
4

 • 1394-09-30

  اين برد محشره، به طرز شكفت آورى كوچك و قدرتمند، البته جريان مصرفیشم ناچيزه، قابل توجه دوست داران رباتيك، فقط يك سلول باترى ليتيوم پليمرى براش كافيه

 • 1395-04-31

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت تمام دوست داران الکترونیک.
  می خواستم بدونم از کدوم پایه های این برد میشه برای PWM استفاده کرد؟

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما


  پین های 3، 5، 6، 9، 10، 11، و 13 برای PWM می‌توان استفاده کرد.

 • 1395-08-06

  سلام، اگر اشتباه نکنم بورد pro micro بر پایه ی 32u4 میباشد و نه 328, بخاطر پایه های وقفه ی بیشتر برد کاراتریست. لطفا موجود کنید.

 • 1396-06-19

  سلام
  یکم گرونه آردوینو نانو به صرفه تره!!!!

نظر خود را بنویسید

*
*

آموزش خواندن کدهای تگ RFID ماژول RC522 آردوینو Arduino