کتاب مرجع برق ساختمان درجه 1

DKP - 90039

محصول جدید

این کتاب که بر اساس سرفصل ها سازمان فنی و حرفه ای تدوین شده است. منبعی جامع و بسیار کاربردی برای مخاطبان آزمون نظام مهندسی می باشد.

 • فصل اول: خطرات برق و ایمنی در برق رسانی   -----------------------  13

عوامل موثر در محیط کار

شرایط فیزیکی محیط کار، یکی از عوامل موثر در ایجاد روحیه مناسب در کارکنان می باشد. شرایط فیزیکی مطلوب بازده کار را افزایش می دهد و تاثیر ناخودآگاه آن سبب می شود که کارکنان به محیط کار خود احساس دلبستگی کنند و بدین ترتیب حسن اثری که یک محیط فیزیکی مناسب و مطلوب بر روحیه کارکنان می گذارد قابل انکار نیست.

   

شرایط فیزیکی محیط کار عبارتند از: سر و صدا، گرما و سرما، رطوبت، لرزش و ارتعاش، جا و مکان، گرد و غبار، وسایل و تجهیزات، رنگ و تزئینات، بوی نامطبوع و تنهایی و انزوا.

اثرات سوء سرو صدا باعث کاهش شنوایی، بیماری های عصبی و روانی می شود.

  

سر و صداهای مزاحم را به دو طریق می توان کنترل کرد:

الف) جذب صدا، بدین ترتیب که با استقرار وسایل جذب صدا در سقف و دیوارها، به جای اینکه امواج صوتی تولید شده منعکس گردد، جذب دیوارها و سقف ها می شود.

ب) عایق کردن صدا، در این روش کانون های صدازا و عملیات موجب صدا نظیر محل کار ماشین ها از سایر قسمت های محیط کار جدا و مجزا می گردد.

   

نور و روشنایی و اشعه مضر

نور کافی و مناسب در محیط کار دارای محاسن زیر است:

1) بهبود کیفیت کار و افزایش بازدهی

2) کاهش اشتباهات

3) جلوگیری از احساس خستگی کارکنان

4) کاهش تعداد حوادث و سوانح در محیط های کارگاهی

5) بهبود روحیه کارکنان

   

   

 • فصل دوم: سیستم اعلام حریق   -----------------------  31

امروزه از سیستم های اعلام حریق به طور گسترده در ساختمان ها و اماکن مسکونی و اداری و صنعتی استفاده می شود، تا در مواقع بروز آتش سوزی به موقع با ساکنین ساختمان اطلاع داده شود. با این کار خسارت های ناشی از حریق به حداقل رسیده و حتی الامکان از تلفات جانی جلوگیری می شود. عموما برای تشخیص حریق از اثرات سه گانه آن یعنی دود، حرارت و شعله استفاده می شود. باتوجه به پیشرفت تکنولوژی در سال های اخیر؛ تحولات زیادی از نظر فن آوری ساخت و عملکرد قطعات، این سیستم ها ایجاد شده است. ما در این فصل به بررسی سیستم های متعاوفی که در اکثر اماکن با توانایی حفاظت قابل قبولی استفاده می شوند، خواهیم پرداخت.

   

  

 • فصل سوم: سیستم اعلام سرقت   -----------------------  73

حفاظت محیطی و فیزیکی محل زندگی یا کار، همواره یکی از بزرگ ترین دغدغه های بشر بوده و هست و یکی از ابزارهای کارآمد در این رابطه سیستم های اعلام سرقت (ضد سرقت) هستند که در سال های اخیر استفاده از آن ها روند رو به رشدی داشته است و با پیشرفت تکنولوژی روز به روز کامل تر می شوند سیستم های اعلام سرقت اماکن و ساختمان ها نصب می گردند تا در مواقع تعطیلی و عدم فعالیت، کنترل و حفاظت در برابر ورود افراد غیرمجاز به ساختمان به عمل آید. این سیستم ها در صورت بروز سرقت قادرند حرکت انسان را توسط حسگرهایی تشخیص داده و با گزارش دادن آن به یک دستگاه مرکزی الکترونیکی باعث به صدا در آمدن آژیرها و تلفن زدن به افراد یا محل های از پیش تعیین شده، جهت جلوگیری از سرقت شوند.

   

   

 • فصل چهارم: دوربین های مدار بسته   -----------------------  111

یکی از سیستم هایی که امروزه برای کنترل و نظارت بر محیط زندگی و کار هم چنین ایجاد امنیت و آسایش بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، سیستم های تلویزیونی مدار بسته یا همان سیستم های دوربین مدار بسته می باشد. از این سیستم ها به عنوان سیستم های کنترل تصویری و یا گاهی تجهیزات ویدئویی مدار بسته نیز یاد می شود. با توجه به تنظیماتی که روی دوربین ها و سایر تجهیزات می توان انجام داد این سیستم ها در آن مکانها استفاده می شود به شرح زیر است:

بانک ها، ادارات، کارخانجات، فروشگاه­های بزرگ، در جاده ها و خیابان ها جهت کنترل عبور و مرور، پارکنیگ ها، اماکن عمومی مانند سالن های فرودگاه ها و ایستاه های راه آهن و قطار شهری و...

لذا استفاده از سیستم های دوربین مدار بسته روز به روز در حال رشد است و با توجه به تکنولوژی ساخت تجهیزات آن که مبتنی بر صنعت الکترونیک و کامپیوتر می باشد ساخت و تولید تجهیزات این سیستم ها دائما در حال تکامل و پیشرفت است و در این فصل اصول کلی و امکانات عمومی این سیستم ها بررسی شده است.

  

  

 • فصل پنجم: تابلوهای برق ساختمان   -----------------------  157

معرفی تابلو ساختمان و انواع آن

تابلوهای داخل ساختمان متداول شهری با توجه به خواست شرکت برق و نوع ساخت و ساز امروزی به سه نوع زیر تقسیم می شود.

1- تابلو تقسیم واحد       2- تابلو عمومی و           3- تابلو اصلی (تابلو کنتور)

    

   

 • فصل ششم: توانایی نقشه کشی برق یک واحد مسکونی ساده   -----------------------  171

نقشه کشی

برای سیم کشی برق هر ساختمان باید به نقشه های آن مراجعه کرد. نقشه ها از اجزای مختلفی تشکیل شده اند که در زیر به صورت کامل لیست شده اند:

1- علائم

2- نقشه پلان ها

3- نمودار تابلوها

4- نمودارهای رایزر

5- جزییات

6- توضیحات

در طراحی و ترسیم نقشه ها توجه به مقررات ملی ساختمان ضروری است به همین دلیل در این ادامه به بندهایی از این مقررات اشاره می کنیم. رعایت این مقررات توسط طراح، ترسیم کننده و همچنین اجراکننده الزامی است.

  

  

 • فصل هفتم: محاسبات روشنایی   -----------------------  215

انجام روشنایی امروزه به عنوان یک علم در سطح جهان مطرح می باشد. در این فصل طریقه طراحی و محاسبات روشنایی و از طرف دیگر بررسی لامپ ها و مشخصات آن مورد بحث قرار می گیرد اما قبل از هر چیز بهتر است که به معرفی برخی از اصطلاحات مربوط به محاسبات روشنایی بپردازیم.

   

   

 • فصل هشتم: Dialux کار با نرم افزار   -----------------------  237

برای سادگی محاسبات مربوط به روشنایی و تعیین پارامترهای محیطی از قبل تعداد لامپ ها و میزان روشنایی محیط و نحوه قرارگیری لامپها برای داشتن بالاترین بازده نوری از نرم افزارهای مختلفی استفاده می شود. یکی از قوی ترین آن ها نرم افزار Dialux می باشد.

    

   

 • فصل نهم: PLC مینی  -----------------------  253

یکی از ادوات کنترلی که اخیرا به صورت چشم گیری در تاسیسات برقی و برای کنترل آسانسور، روشنایی منزل، سیستم های گرمایشی و ... بکار می رود، مینی PLC است. در این فصل قصد داریم تا پرفروش ترین مینی PLC ایران یعنی LOGO را به صورت کاربردی آموزش دهیم.

  

  

 • ضمیمه   -----------------------  309

دلایل لزوم حفر و ایجاد چاه ارت استاندارد

سطح پوششی صاعقه گیر برای منازل مسکونی توسط سیستم زمین وقتی بار الکتریکی انباشته شده در ابرها تخلیه شده و به صورت یک قوس الکتریکی به زمین برخورد کند، صاعقه اتفاق می افتد. ولتاژ صاعقه معمولا بین 10 تا 20 میلیون ولت در نوسان است و بعضا تا 100 میلیون ولت هم افزایش پیدا می کند. این جریان در حدود 000/10 آمپر شدت دارد. می توان نتیجه گرفت تا صاعقه به طور معمول حدود 100 میلیارد وات انرژی تولید می کند و می تواند این مقدار را تا 16000 میلیارد وات نیز بالا ببرد. صاعقه می تواند علاوه بر تلفات جانی، بطور مستقیم و یا غیرمستقیم باعث اختلال و صدمات شدید در تجهیزات و ادوات شبکه ایجاد میدانهای شدید مغناطیسی و یا اضافه ولتازهای قدرتمند شده و خسرات زیادی ایجاد کند. به منظور جلوگیری از ایجاد این گونه خسارات و حفاظت و ایمن سازی افراد، تجهیزات و دستگاه ها، باید اضافه ولتاژ تولید شده را در جایی خنثی نماییم. سیستم از تینگ بهترین راهکار جهت دستیابی به این هدف می باشد.

 

 

 • نحوه سفارش و خرید

1- روی سبد خرید کلیک کنید.

2- نشانی خودتان را با کد پستی وارد کنید.

3- مبلغ خرید را به صورت آنلاین پرداخت کنید.

البته از ثبت سفارش مطمئن شوید.

  

سفارشات ساعت 1 بعد از ظهر هر روز تحویل دفتر پست می شوند.

  

 • پرداخت از طریق دستگاه خودپرداز

می توانید مبلغ سفارشتان را کارت به کارت کنید یا به حساب بانکی واریز کنید.

سپس با ما تماس بگیرید تا بسته را برایتان بفرستیم.

  

 • اگر در اصفهان ساکن هستید

سرویس پیک موتوری سریع ترین راه خرید است. تلفن سفارش: 03132232004

ویژگی‌های فیزیکی

قطع کتاب : وزیری
تعداد صفحات : 320 صفحه
نوع جلد : شومیز

ویژگی های فنی کتاب

نویسنده / نویسندگان : ایرج نجاری - حسین فلاحی دهکی - عباس مقدسی
ناشر : سها دانش
نوبت چاپ : اول
سال چاپ : 1393
شابک : 9786001811005

سایر مشخصات کالا

گارانتی : گارانتی اصالت و سلامت فیزیکی
آموزش : به همراه دی وی دی آموزشی
نوع کاربرد محصول : آموزش تخصصی

محصولات مرتبط

ساخت کیبرد با استفاده از برد Teency 3.2