مشاهده همه محصولات
محصولی پیدا نشد

برد آردوینو مگا Arduino Mega

مرجع:
DKP - 40061
DKP - 40061
دسته بندی: بردهای توسعه
موجود شد خبرم کن
توضیحات

برد آردوینو مگا Arduino Mega بر پایه آی سی های میکرو کنترلر سری ATmega1280 می باشد. تولید برد آردوینو مگا Arduino Mega متوقف شده است. سازنده نسخه ای پیشرفته تر و ارتقاء یافته با عنوان آردوینو Mega 2560 ارائه کرده است.

سخنرانی آقای ماسیمو بانزی، بنیانگذار آردوینو

 

 

 

برد آردوینو Mega یک برد میکروکنترلر بر پایه ATmega1280 می باشد. این برد مجموعا 54 پین ورودی/خروجی دیجیتال که 14 تای آن می تواند به عنوان خروجی PWM استفاده شود، 16 ورودی آنالوگ، 4 پورت UART پورت های سریال سخت افزاری، یک نوسان ساز کریستال 16 مگاهرتز، یک پورت USB، یک پاورجک، یکICSP Header و یک دکمه ریست دارد. برد Mega شامل کلیه امکانات مورد نیاز جهت بکارگیری میکروکنترلر موجود برروی برد می باشد. برای شروع، تنها با یک کـابل USB، به سادگی برد را به کامپیوتـرتان وصل کنید، و یا آن را با یـک آداپـتور AC-to-DC و یا باتری راه اندازی نمایید.

برد Mega با اکثر شیلدهایی که برای آردوینو مدل Duemilanove یا Diecimila طراحی شده اند، همخوانی دارد.

 

 

خلاصه

ATmega1280

میکروکنترلر

5 ولت

ولتاژ عملیاتی

7-12 ولت

ولتاژ ورودی (پیشنهادی)

6-20 ولت

ولتاژ ورودی (محدوده)

54

پین های دیجیتال ورودی/خروجی

16

پین های آنالوگ ورودی

40 میلی آمپر

جریان DC هر پین ورودی/خروجی

50 میلی آمپر

جریان DC پین 3.3 ولتی

128کیلوبایت

حافظه فلش

8 کیلوبایت

SRAM

4 کیلوبایت

EEPROM

16 مگاهرتز

سرعت ساعت

 

 

تغذیه

ولتاژ مورد نیاز آردوینو مدل Mega می تواند از طریق یک اتصال USB و یا یک منبع تغذیه خارجی همچون باتری یا آداپتور AC-to-DC تأمین گردد. منبع تغذیه به صورت خودکار انتخاب می شود.

آداپتور که سوکت آن از نوع center-positive با قطر 2.1 میلی متری باشد؛ می تواند به پاورجک موجود برروی برد متصل گردد و سیم های باتری می توانند مستقیما وارد پین های GND و Vin شوند.

برد می تواند با منبع تغذیه خارجی 6 تا 20 ولت کار کند. اگر ولتاژ منبع تغذیه پایین تر از 7 ولت باشد، روی ولتاژ پین ها نیز اثر خواهد گذاشت و ممکن است ولتاژ خروجی آنها کمتر از 5 ولت شود، و باعث نوسان گردد. ولتاژ بیش از12 ولت نیز، می تواند موجب افزایش دمای رگولاتور و در نتیجه آسیب برد شود. ولتاژ پیشنهادی مناسب بین 7 تا 12 ولت می باشد.

 

پین های مربوط به منبع تغذیه به شرح زیر است:

VIN:این پین، پین ورودی ولتاژ آردوینو است که در مواقع استفاده از منبع تغذیه خارجی به جای منبع تغذیه تنظیم شده یا اتصال USB 5 ولتی از آن استفاده می شود و چنانچه برد از طریق پاورجک به منبع تغذیه وصل شده باشد، می توانید از طریق این پین (به عنوان خروجی) به ولتاژ منبع تغذیه دسترسی داشته باشید.

5V: این پین یک ولتاژ تنظیم شده 5 ولت را از طریق رگولاتور موجود بر روی برد فراهم می کند. برد می تواند از طریق پاورجک 12-7 ولت DC، پورت 5 ولتUSB و یا پین VIN برد 12-7 ولت، تغذیه شود. ولتاژ پین های 5 ولت و 3/3 ولت از رگولاتور عبور می نماید و استفاده از ولتاژ این پین ها ممکن است باعث صدمه دیدن برد شود. از همین رو استفاده از این پین ها توصیه نمی گردد.

3.3V: یک ولتاژ 3/3 ولتی، بوسیله ی رگولاتور روی برد فراهم می گردد که حداکثر جریان آن 50 میلی آمپر می باشد.

GND: پین های زمین.

 

 

شماتیک و مرجع طراحی

در زیر فایل‌های مربوطه از سایت مرجع لینک داده شده‌اند :

فایل ایگل: arduino-mega-reference-design.zip

 

فایل شماتیک: arduino-mega-schematic.pdf

شماتیک برد آردوینو مگا

 حافظه

ATmega1280، جهت ذخیره کد، دارای 128 کیلوبایت حافظه فلش می باشد که 8 کیلو بایت از آن، جهت BootLoader استفاده می گردد 8 کیلو بایت مربوط به حافظه SRAM و 4 کیلوبایت نیز مربوط به حافظه EEPROM می باشد.

 

 

پین های ورودی و خروجی

هر یک از 54 پین دیجیتال موجود بر روی برد ATmega1280با استفاده از توابع pinMode()، digitalWrite() و digitalRead()، می تواند به عنوان ورودی یا خروجی مورد استفاده قرار گیرد. ولتاژ پین ها 5 ولت بوده و ظرفیت جریان هر پین حداکثر 40 میلی آمپر خواهد بود. همچنین هر یک از این پین ها دارای یک مقاومت داخلی 50-20 کیلواهمجهت Pull-Up می باشد که به صورت پیش فرض غیرفعال است. به علاوه، برخی از این پین ها دارای عملکردهای منحصر به فردی هستند که شرح آن در زیر آمده است:

 

Serial پین های (RX) یا 0 و (TX) یا 1: - (RX) 19 و (TX) 18; Serial 2 - (RX) 17 و (TX) 16; Serial 3 - (RX) 15 - (TX) 14; : پین RX برای دریافت و TX جهت انتقال اطلاعات به صورت سریال و با پروتکل TTL استفاده می شود. این پین ها به پین های مرتبط USB-to-TTL ATmega16U2 متصل هستند.

 

وقفه خارجی:  پین 2 (وقفه 0)، 3 (وقفه 1)، 18 (وقفه 5)، 19 (وقفه 4)، 20 (وقفه 3)، و 21 (وقفه 2): این پین ها می توانند به صورتی تنظیم شوند که یک وقفه را را براساس اندکی افزایش یا کاهش لبه، و یا هر نوع تغییر در مقدار، ایجاد نمایند.

 

PWM: پین های 2 تا 13 و 44 تا 46 : امکان دسترسی به یک خروجی PWM 8 بیتی را با استفاده از تابع analogWrite()فراهم می کنند.

 

SPI: SPI-50 (MISO)، 51 (MOSI)، 52 (SCK) ، 53 (SS): با استفاده از توابع کتابخانه ای این پین ها می توانند یک ارتباط SPI ایجاد نمایند. همچنین پین های SPI از طریق ICSP Header نیز قابل دسترسی هستند که به صورت فیزیکی با بردهای Uno، Duemilanove، و Dieimila همخوانی دارد.

LED- 13: یک LED آماده، به پین دیجیتال 13 متصل شده است. هنگامی که پین در حالت HIGH قرار دارد، LED روشن و زمانی که پین در حالت LOW قرار دارد، خاموش می شود.

 

I2C پایه های: 20 (SDA) - 21 (SCL I2Cاین پین ها، امکان ایجاد یک ارتباط TWI را با استفاده ازتوابع کتابخانه ای Wireمقدور می سازند. توجه کنید که محل قرارگیری این پین ها با محل پین های TWI در برد های Duemilanove یا Diecimila یکسان نیست.

برد16 ورودی آنالوگ دارد که میزان تفکیک پذیری هر یک از آنها 10 بیت (یعنی 1024 مقدار مختلف) می باشد. این پین ها به طور پیش فرض می توانند ولتاژی بین ولتاژ پایه (Ground) تا حداکثر 5 ولت را اندازه گیری نمایند. اگر چه با استفاده از پین AREF و تابع analogRefrence()  می توان حد بالای این تفکیک پذیری را تغییر داد .

 

 

برد آردوینو مگا

 

 

سایر پین ها

AREF:ولتاژ مرجع برای ورودی های آنالوگ، از طریق این پین و با استفاده از تابع analogReference()تأمین می گردد.

Reset:وضعیت لاین مرتبط را برای ریست میکروکنترلر در حالت Low قرار می دهد، معمولاً زمانی از این پین استفاده می شود که بخواهید بر روی شیلدتان دکمه ریست قرار دهید. زیرا استفاده از شیلدها از دسترسی به دکمه ریست موجود بر روی برد آردوینو جلوگیری می کند.

 

 

ارتباطات

بردATmega1280شامل امکاناتی می باشد که ارتباط با کامپیوتر، سایر بردهای آردوینو، و یا دیگر میکروکنترلرها را مقدور می سازد. این برد، چهار سخت افزار UART را برای ارتباط سریال (5ولت) TTL فراهم می کند.ATmega16U2  ( یا ATmega8U2 در بردهای نسخه 1 و 2) موجود بر روی برد، یکی از این ارتباطات سریال را تبدیل به یک ارتباط USB نموده و در نهایت یک پورت سریال مجازی(COM) روی کامپیوتر شما ایجاد می کند. سیستمهای ویندوزی به یک فایل با پسوند .inf احتیاج خواهند داشت، اما سیستم های Linux و OSX، به طور خودکار، برد را به عنوان یک پورت COM شناسایی می کنند. نرم افزار آردوینو شامل یک بخش کنترل پورت سریال است که به شما اجازه می دهد داده های متنی را به آردوینو ارسال، یا از آن دریافت نمایید. چراغهای RX و TX موجود بر روی برد در زمان ارسال و دریافت اطلاعات از طریق تراشه ATmega8U2/ATmega16U2 و یا اتصال USB به کامپیوتر (به غیر از ارتباط سریالی پین های 0 و 1) در حالت چشمک زن قرار می گیرد.

AT Mega ارتباط SPI و TWI را نیز مقدور می سازد. نرم افزار آردوینو شامل یک کتابخانه Wire می باشد تا کار با درگاه TWI را آسان کند.

 

 

برنامه نویسی

برد آردوینو Mega با نرم افزار آردوینو قابل برنامه نویسی است.

AT Mega AT Mega موجود بر روی برد Arduino Mega دارای یک bootloaderاز پیش آماده می باشد که به شما این امکان را می دهد تا بدون نیاز به پروگرامر جانبی، کدهای جدید خود را آپلود و اجرا نمایید. این ارتباط بر اساس پروتکل STK500 بر قرار می شود.

همچنین شما می توانیدBootLoader را نادیده گرفته و مستقیماً از طریق ICSP header برد را برنامه ریزی نمایید.

 

 

ریست خودکار

ترتیب پایه های برد آردوینو مگا

برد آردوینو Mega به صورتی طراحی شده است که در صورت اتصال به کامپیوتر، قبل از آپلود کد جدید، امکان ریست بوسیله ی نرم افزار آردوینو را به جای فشار دکمه ریست داشته باشید. یکی از خطوط سخت افزاری کنترل جریان (DTR) در میکروکنترلر ATmega8U2 از طریق یک خازن 100 نانوفارادی FT232RL، به پایه ریست AT Mega متصل شده است. زمانی که این خط آزاد می شود (در حالت LOW قرار می گیرد) پایه ریست در وضعیتی قرار می گیرد که باعث ریست پردازنده می شود. با استفاده از این خازن نرم افزار آردوینو به شما اجازه می دهد که به راحتی و با فشردن دکمه Uploadدر محیط نرم افزاری آردوینو، کد خود را آپلود نمایید. بدین معنی که در وضعیت Low قرار گرفتن DTR همزمان با شروع آپلود، هماهنگی خوبی برای داشتن Time out کوتاهتر توسط BootLoader ایجاد می نماید.

این راه اندازی ملزومات دیگری نیز دارد، زمانی که برد Mega به کامپیوتری که سیستم عامل آن Mac OS X یا لینوکس است، متصل باشد در هر بار ارتباط نرم افزار با برد (از طریق کابل USB) عمل ریست اتفاق می افتد. بعد از گذشت نیم ثانیه یا بیشتر BootLoader برد Mega در حال اجرا می باشد. از آنجا که Mega طوری برنامه نویسی شده است که داده های ناقص (به عنوان مثال داده ای در حاشیه آپلود کد جدید) را نادیده بگیرد، چند بایت اول هر داده ای را که بعد از ایجاد ارتباط به برد ارسال می گردد، جدا می نماید. چناچه برنامه ای بر روی برد در حال اجرا باشد، در زمان شروع برنامه می تواند تنظیمات اولیه و یا سایر داده ها را دریافت کند. توجه داشته باشید نرم افزاری که قرار است با برد آردوینو ارتباط برقرار کند، می بایست حداقل بعد از یک ثانیه تأخیر پس از برقراری ارتباط، نسبت به ارسال اطلاعات اقدام نماید.

برد Mega شامل یک مسیر می باشد که با قطع آن می توانید ریست خودکار را غیر فعال نمایید. این دو نقطه در طرفین این مسیر می توانند دوباره با لحیم کاری به یکدیگر متصل شوند، تا مجدداً ریست خودکار فعال گردد. این قسمت با برچسب « RESET-EN» مشخص شده است. همچنین شما می توانید با اتصال یک مقاومت 110 اهم از پین 5 ولت به پین ریست، سیستم ریست خودکار را غیرفعال نمایید..

 

 

محافظت پورت USB از جریان بیش از حد

برد آردوینو Mega دارای یک پلی فیوز قابل ریست جهت محافظت از پورت USB کامپیوتر شما در مقابل افزایش یا کاهش جریان می باشد. علاوه بر این بیشتر کامپیوترها سیستم محافظت داخلی خودشان را دارند و این فیوز صرفاً یک لایه حفاظتی مجزا را فراهم می نماید. چناچه بیش از 500 میلی آمپر جریان از پورت USB گرفته شود، فیوز به صورت خودکار تا زمان متعادل شدن جریان ارتباط را قطع می نماید.

 

 

مشخصه های فیزیکی و سازگاری شیلدها

حداکثر طول و عرض PCB برد Mega، به ترتیب 4 و 1/2 اینچ است که البته این ابعاد با احتساب پورت USB و پاور جک، افزایش می یابد. سه سوراخ موجود بر روی برد به شما اجازه می دهد که برد را برروی یک سطح یا جعبه پیچ نمایید. توجه کنید که فاصله بین پین های دیجیتال 7 و 8 برابر 160 میلی متر (0/16 اینچ) و فاصله بین سایر پین ها 100میلی متر می باشد.

برد Mega به گونه ای طراحی شده است که با اکثر شیلدهای طراحی شده برای برد های Uno، Diecimila یا Duemilanove سازگار باشد. پین های دیجیتال شماره 0 تا 13 ( و پین های GND و AREF مجاور)، پین های ورودی آنالوگ شماره 0 تا 5، هدر منبع تغذیه، وICSP Header ، همگی در موقعیت مساوی قرار دارند. به علاوه، UART (پورت سریال) اصلی، روی همان پین هایی (0 و 1) قرار گرفته است که به عنوان وقفه خارجی 0 و 1 (به ترتیب پین های 2 و 3) استفاده می شوند. SPI به واسطه ی ICSP Header در هر دو برد Mega و Duemilanove/Dieimila موجود است. لطفا به خاطر داشته باشید که پین I2C که روی Mega (شماره 20 و 21) می باشد، منطبق با پین های بردهایDuemilanove/Diecimilia (ورودی های آنالوگ 4 و 5) نیست.

 

سایت سازنده: Arduino

آموزش ایجاد پسوورد در آردوینو Arduino

آموزش ایجاد پسوورد در آردوینو Arduino

گذرواژه یا اسم رمز یک کلمه یا جمله و یا رشته‌ای از کاراکتر است که برای اصالت‌سنجی به کار می‌رود. افراد یا ابزارها برای استفاده از یک سامانه محافظت شده توسط گذرواژه، باید آن گذرواژه را به واحد اصالت‌سنجی آن سامانه ارائه دهند و در صورت ارائهٔ گذرواژهٔ درست مجاز به استفاده از آن سامانه می‌شوند، همچنین گذرواژه برای اثبات هویت نیز به کار می‌رود به این صورت که کاربر یک سامانه با ارائه نام کاربری خود باید گذرواژه خود را نیز ارائه بدهد در صورت ارائه گذرواژه درست، ادعای وی در مورد تعلق نام کاربری به وی مورد تائید سامانه قرار می‌گیرد.گذرواژه‌ها در اغلب سامانه‌های رایانه‌ای و دستگاه‌های الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور معمول فرایند پیکربندی دستگاه‌های الکترونیکی توسط گذرواژه محافظت می‌شود.در ادامه آموزش ایجاد پسوورد در آردوینو با مرجع تخصصی آردوینو ، دیجی اسپارک همراه باشید. در این آموزش برای ایجاد پسوورد و همچنین عملیات بر روی آن از کتابخانه password.h استفاده شده است که می‌توانید از تب دانلود در همین صفحه آن را دانلود کنید.

پس از دانلود کتابخانه و اضافه کردن آن به نرم‌افزار آردوینو ، توسط دستور زیر آن را به برنامه فراخوانی می‌کنیم.

ادامه مطلبShow less
جزئیات محصول
DKP - 40061

مشخصات

کاربری
مناسب برای استفاده شخصی
نوع ماژول
آردوینو - Arduino
تعداد قطعات
67 عدد
سطح تجربه مورد نیاز
نیمه حرفه ای
ولتاژ مورد نياز
7 تا 12 ولت DC
نوع فیبر
فایبر گلاس دو رو متالیزه
ظرفیت
دارای 54 پایه ورودی و خروجی
چاپ مس
دارای چاپ آبی
فرکانس کاری
16 مگاهرتز
نوع کانکتور
پین هدر
نوع آی سی
میکروکنترلر
نظرات(1)
رتبه‌بندی کلی
5
1 نظرات
کیفیت کالا
(5)
ارزش خرید
(5)

با سلام تفاوت این برد با با برد
http://daneshjookit.com/بردهای-توسعه/1790-arduino-mega2560-ch340.html
چیه؟

نظر دهید

  • ارزش خرید:
  • کیفیت کالا:
این کالا را با استفاده از کلمات کوتاه و ساده توضیح دهید.
سوالات متداول
محصولات مرتبط

ویژگی‌های فیزیکی

تعداد قطعات
67 عدد
نوع فیبر
فایبر گلاس دو رو متالیزه
چاپ مس
دارای چاپ آبی
نوع کانکتور
پین هدر

ارتباطات

فرکانس کاری
16 مگاهرتز
نوع کانکتور
پین هدر

تغذیه

ولتاژ مورد نياز
7 تا 12 ولت DC
ظرفیت
دارای 54 پایه ورودی و خروجی

ویژگی های فنی

نوع آی سی
میکروکنترلر

سایر ویژگی‌ها

کاربری
مناسب برای استفاده شخصی
نوع ماژول
آردوینو - Arduino
سطح تجربه مورد نیاز
نیمه حرفه ای

فهرست

تماس با دانشجو کیت

ساعت تماس همه روزه از 8 صبح تا 10 شب (بجز روزهای تعطیل)

021-88857245

021-88856524

031-32243207

031-32211313

 

شماره واتس اپ، فقط پیام، پاسخ به سوالات قبل از خرید و دریافت تصاویر کالاها

09375076606

 

ارسال سریع به تهران و تمامی شهرهای ایران

بخش قوانین ارسال و قوانین خرید را مطالعه کنید.

جستجو

مشاهده همه محصولات
محصولی پیدا نشد

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم