کیت تستر ترانزیستور

DKP - 0028

محصول جدید

 

کیت تستر یکی از کاربردی ترین ابزارهاست که در عين سادگی، می توانيد با آن براحتی  ديودها و ترانزيستورها را  با دقت بالا آزمايش كرده و از خرابی يا سالم بودن آنها اطمينان حاصل كنيد.

گجت تستر در عين سادگی، دقيق است طوری كه می توانيد براحتی ديودها و ترانزيستورها را توسط اين مدار آزمايش كرده و از خرابی يا سالم بودن آنها اطمينان حاصل كنيد.

 

طریقه کاربا این گجت

 آزمايش ترانزيستور:
پايه های يک ترانزيستور را شناسايی كنيد. گيره سوسماری هر پايه را به همان پايه متصل كنيد. گيره C به پايه كلكتور ، B به پايه بيس و گيره E به پايه اميتر. اگر LED قرمز روشن شد يعنی اينكه ترانزيستور سالم و از نوع منفی و اگر ديود نورانی سبز رنگ روشن شود به معنی سالم بودن و مثبت بودن آن است ولی اگر هيچ يک از ديودها روشن نشوند يا هر دو روشن شوند به معنی خراب بودن ترانزيستور می باشد.
 
 
 آزمايش ديود:
برای آزمايش ديود گيره C را به پايه آند و گيره E را به پايه كاتد وصل كنيد اگر يكی از LED ها اندكی كم نور روشن شد ديود سالم و در غير اينصورت معيوب است. با توجه به اينكه كدام LED كم نور روشن شده نيز می توان جنس ديود را تشخيص داد.
 
 
 آزمايش اتصال:
بوسيله اين كيت می توانيد اتصال مدارهای مسی را نسبت به قطع بودن آزمايش كنيد. اگر به جايی از خطوط مسی مشكوک هستيد كافی است گيره های C و E را به دو سر خط مورد نظر وصل كنيد. اگر هر دو LED خاموش باشند مدار سالم و اتصال آن برقرار است ولی اگر هر دو روشن شوند جايی از مدار مسی قطع است.
 

 
 

محتویات بسته :

1-   مجموعه فیبر مسی و قطعات الکترونیکی

2-   جزوه راهنمای استفاده از کیت

3-   کارت محصول

4-   لوازم جانبی

 

  

مزایای محصول:

 1. در این مجموعه کلیه قطعات کیت به همراه سیم قلع جهت لحیم کاری و فیبر مدار چاپی قرار دارند.

 

 1. کتابچه ی راهنمای این محصول به صورت جزوه ای چاپ و صحافی شده در اختیار شما است. از مراحل اولیه شناسایی قطعات، نحوه ساخت کیت تا مراحل راه اندازی آن توضیحات کاملی شرح داده شده است. همچنین درباره چگونگی لحیم کاری و دستورالعمل صحیح کار کردن با هویه نیز آموزش خواهید دید.

 

در بخشی دیگر، مرحله ای برای دوستانی که نیاز به راهنمایی بیشتری در راه اندازی دارند توضیحاتی با عنوان عیب یابی در نظر گرفته شده است. همینطور نمای شماتیک فنی مدار به همراه اطلاعات کامل تخصصی برای علاقمندان نوشته گردیده است

 1. در داخل کارت محصول که تشکیل دهنده ی قسمتی از بسته بندی محصول است ، با فهرست دیگر محصولات الکترونیک دانشجو و راه های تماس با ما آشنا خواهید شد. 
 2. لوازم مورد نیاز دیگری برای راه اندازی کیت، از جمله: رله ، سیم افشان ، در بسته بندی قرار داده شده است
 3. الکترونیک دانشجو تولید کننده گجت های آموزشی. با این گجت علاوه بر آموزش الکترونیک چگونگی کار کرد گجت های لمسی را خواهید آموخت

 

 
 شرح تخصصی عملکرد مدار: 

ترانزيستور يك نيمه هادی سه لايه است كه بستگی به نوع ساخت آن می توان آنرا به دو نوع NPNوPNP طبقه بندی كرد.
ترانزيستور PNP يا مثبت در حقيقت مثل دو ديود عمل می كند كه فقط در باياس معكوس پايه بيس به كلكتور و اميتر اتصال دارد و در بقيه حالتها اتصالی برقرار نيست. اما در ترانزيستور نوع NPN يا منفی اين حالت كاملاً برعكس است يعنی فقط در باياس مستقيم پايه بيس به كلكتور و اميتر اتصال دارد و در بقيه حالتها اتصال برقرار نمی باشد.

 از اين خاصيت مهم ترانزيستور در طراحی اين مدار استفاده شده است. وقتی كه ترانزيستور مورد آزمايش سالم و از نوع PNP است سيگنال ورودی مدار بوسيله LED سبز رنگ به صورت نيم موج يكسو شده ، توسط ديودهای ركتيفاير تضعيف ولتاژ می شود و به پايه كلكتور به بيس آن اتصال دارد ، پس جريان ورودی به بيس از طريق مقاومتهای R4 و r3 به سر ديگر ترانس بر می گردد.
 
در ضمن اين اتصال از پايه E به B نيز برقرار است و نهايتاً اگر ترانزيستور مورد آزمايش سالم و NPN باشد تمام مراحل فوق بصورت عكس انجام می گيرد و در اين حالت فقط LED قرمز رنگ روشن است. برای آزمايش ديود می توان طرز كار مدار را طبق مطالب فوق حدس زد.

 

 

نظر خود را بنویسید
*
*
7
دیدگاه کاربران
 • 1395-12-12

  سلام
  درب منزل هم می شود پرداخت کرد؟؟

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما


  کاربر گرامی، در حال حاضر پرداخت فقط به صورت آنلاین است.

 • 1396-06-13

  کی موجود می شود؟؟

  پاسخ مدیر:

  درود 


  ماه آینده حتما موجود خواهد شد. 

 • 1398-01-12

  سلام
  این کیت تستر (ترانزیستور و دیود ) رو درست کردم ولی هر دو تا چراغ سبز و قرمزش برای تست کردن دیود و ترانزیستور روشن نمیشه و فقط یک چراغش روشن میشه، وقتی دو سر ترانس رو که مثبت باشه چراغ قرمز و وقتی دو سر ترانس رو برعکس میکنم چراغ سبز روشن میشه ، آیا میتونه ایراد کار از این باشه که من چهار عدد دیود یکسوساز 1N4007رو روی کیت نصب کردم ؟
  درصورتی که توی دفترچه راهنمای کیت نوشته شده چهار عدد دیود یکسوساز 1N4001
  ممنون میشم پاسخ بدین
  با تشکر

  پاسخ مدیر:

  درود


  ضمن تشکر از شما، ایراد از مونتاژ کاری می‌باشد. جهت قطعات را بررسی بفرمایید. طبق بخش رفع عیب در دفترچه پیش بروید و تا حصول اطمینان کامل از اعمال ولتاژ به برد خودداری کنید.

 • 1398-01-15

  سلام و خسته نباشید
  ببخشید اگه میشه پاسخ بدین یا لااقل بگین جواب نمیدن
  با تشکر

  پاسخ مدیر:

  درود


  کاربر گرامی پاسخ شما ارسال شده است.

 • 1398-01-16

  دوباره بررسی کردم جای قطعات درست لحیم کاری شده ، در هنگام راه اندازی کیت ، زمانی که به ترانس ۶ یا نه ولت وصله ، هر دو چراغ قرمز و سبز با هم روشن نمی شن و یکی از چراغها روشن میشه ،حالا سوالم اینه آیا در زمان راه اندازی کیت باید هر دو چراغ با هم روشن باشن ؟

  پاسخ مدیر:

  درود


  کاربر گرامی وضعیت رسیدگی به کیت‌ها فقط از طریق دفترچه راهنما صورت می‌گیرد. لطفا مساعدت فرموده و اطلاعات داخل دفترچه را بررسی بفرمایید. هرآنچه در دفترچه راهنما مشاهده می‌کنید، صحیح است.

 • 1398-01-20

  سپاس
  ولی اگه توی دفترچه نوشته بود که ازتون سوال نمی کردم

  پاسخ مدیر:

  درود


  موارد کاملا توضیح داده شده است.

 • 1398-01-25

  لطفا بررسی کنید و بگید ، زمان راه اندازی کیت ، دو چراغ سبز و قرمز همزمان روشن باشد یا خیر ؟ با تشکر

  پاسخ مدیر:

  درود


  کاربر گرامی موارد کاملا مربوط به لحیم کاری می‌باشد. لطفا جهت قطعات را با نقشه داخل دفترچه بررسی بفرمایید.

ویژگی‌های فیزیکی

ابعاد فیبر : 3.8 * 3 سانتیمتر
نوع فیبر : استخوانی تک رو با ضخامت 1.5 میلیمتر
چاپ مس :

تغذیه

ولتاژ مورد نياز : 6 ولت DC

سایر مشخصات کالا

سطح تجربه مورد نیاز : نیمه حرفه ای
اقلام همراه محصول : گیره سوسماری
آموزش : دارای دفترچه آموزش

محصولات مرتبط

طراحی سیستم Object Detection با ESP32-CAM