آژیر سه صدا (۱۰ وات)

دانشجو بن، امتیاز خرید کاربران دائمی
با سفارش این محصول شما 1  امتیاز دریافت میکنید
ارزش امتیاز دریافتی:  1,000تـومان
حد اکثر تخفیف قابل استفاده برای این محصول 1 امتیاز که برابر است با 1,000تـومان

DKP - 0020

محصول جدید

کیت آژیر سه صدا از دسته گجت‌های نیمه حرفه‌ای است وهمانگونه که از نامش پیداست یک تقویت کننده صدا است که شامل سه نوع متفاوت آژیر خطر می باشد. آژیر آمبولانس، آژیر پلیس و آژیر آتش نشانی

  این مدار خیلی ساده و یا خیلی پیچیده نیست ولی با کمی دقت و حوصله براحتی قادر به ساخت و راه اندازی آن خواهید شد.عملکرد خوب این مدا، ولتاژ تغذیه، قابلیت تولید صدای آژیرپلیس، آمبولانس، آتش نشانی؛ و خروجی خوب  آن باعث شده تا بتوان از آن در اتومبیل به عنوان دزدگیر ساده استفاده کرد. البته تکنولوژی به کار رفته در این مدار مربوط به سال ها پیش است و انتظار در حد خودش می باشد.

محتویات بسته :

1-   مجموعه فیبر مسی و قطعات الکترونیکی

2-   جزوه راهنمای استفاده از کیت

3-   کارت محصول

4-   لوازم جانبی

 

  

مزایای محصول:

  1. در این مجموعه کلیه قطعات کیت به همراه سیم قلع جهت لحیم کاری و فیبر مدار چاپی قرار دارند.

 

  1. کتابچه ی راهنمای این محصول به صورت جزوه ای چاپ و صحافی شده در اختیار شما است. از مراحل اولیه شناسایی قطعات، نحوه ساخت کیت تا مراحل راه اندازی آن توضیحات کاملی شرح داده شده است. همچنین درباره چگونگی لحیم کاری و دستورالعمل صحیح کار کردن با هویه نیز آموزش خواهید دید.

 

در بخشی دیگر، مرحله ای برای دوستانی که نیاز به راهنمایی بیشتری در راه اندازی دارند توضیحاتی با عنوان عیب یابی در نظر گرفته شده است. همینطور نمای شماتیک فنی مدار به همراه اطلاعات کامل تخصصی برای علاقمندان نوشته گردیده است

  1. در داخل کارت محصول که تشکیل دهنده ی قسمتی از بسته بندی محصول است ، با فهرست دیگر محصولات الکترونیک دانشجو و راه های تماس با ما آشنا خواهید شد. 
  2. لوازم مورد نیاز دیگری برای راه اندازی کیت، از جمله: رله ، سیم افشان ، در بسته بندی قرار داده شده است
  3. الکترونیک دانشجو تولید کننده گجت های آموزشی. با این گجت علاوه بر آموزش الکترونیک چگونگی کار کرد گجت های لمسی را خواهید آموخت

 

 شرح تخصصی عملکرد مدار:

مدار آژیر سه صدا از سه قسمت نوسان ساز صوتی، نوسان ساز مقطعی و تقویت کننده صوتی تشکیل یافته است. نوسان ساز صوتی شامل T2, T1 و مقاومتهای R4, R5 , R3, R2 می‌باشد مقاومت R3 ولتاژ کلکتور و مقاومتهای R4 و R2 ولتاژ بیس T1 همچنین مقاومت R5 ولتاژ کلکتور ومقاومت R8 ولتاژ امیتر T2 را تضمین می‌کنند. خازن C3 مقدار فرکانس صوتی را تعیین و خازن C4 مقداری از انرژی خروجی را جهت بقای نوسان به ورودی (بیس T1) فیدبک (برگشت) می‌کند.

نوسانات صوتی تولید شده از طریق امیتر T2 به قسمت نوسان ساز مقطعی شامل T4 , T3 و مقاومتهای R10, R9, R7, R6 همچنین خازنهای C5, C6 و C7 تزریق می‌شود. نوسان ساز مقطعی یک مدار مولتی ویبراتور استابل می‌باشد. فرکانس مدار را خازنهای C7, C6 و مقاومتهای R7, R6 تعیین می‌کنند. با توجه به ثابت بودن مقدار این مقاومتها با اتصال نقطه 1 و 4 خازن C1 با خازن C5 موازی شده و فرکانس مدار زیاد می‌شود و صدای آژیر پلیس از بلندگو پخش می‌شود.
 
اتصال نقاط 2 به 5 و 3 به 4 باعث تغییر فرکانس صوتی در نیم سیکل مدار مولتی ویبراتور شده و صدای آژیر آمبولانس را تولید می‌کند. در صورتی که کلیه ترمینالها قطع باشد خازن C5 باعث تولید صدای آژیر آتش‌نشانی می‌شود. ترانزیستور T5 در انتهای مدار نوسانات حاصله را تقویت و از طریق بلندگو پخش می‌کند. دیود D از برگشت ولتاژ از نقطه 3 هنگام اتصال 2 به 5 و 3 به 4 جلوگیری می‌کند.

به وسیله این گجت ساده علاوه بر پیش روی در آموزش الکترونیک یک گجت از مدار های پرکاربرد آژیر و آمپلی فایر را ساخته اید.

 

آموزش ساخت

ابتدا قطعات موجود در بسته بندی را لیست زیر تطابق دهید. مقاومت ها را با رنگ های روی بدنه شناسایی کنید . دیگر قطعات بایستی کد مربوطه را از روی بدنه آن ها بخوانید.

 

ده عدد مقاومت موجود در کیت آژیر سه صدا را با توجه به رنگ بندی روی بدنه‌شان شناسایی کرده و در محل‌های تعیین شده روی فیبر مدار چاپی به صورت خوابیده نصب کنید.
 

آموزش ساخت کیت آژیر سه صدا - دانشجوکیت

 

خازن‌های سرامیک قطب ندارند و آن‌ها را در محل‌های C6 و C7 که هردو خازن هم از ظرفیت 47 نانوفارادی برخوردارند. خازن‌های شیمیایی یا الکترولیت دارای قطب مثبت و منفی می‌باشند. پایه کوتاه‌تر منفی است و همچنین روی بدنه خازن با علامت منفی مشخص شده است. در محل‌های C1 تا C5 خازن‌های شیمیایی قرار میگیرند که طبق طرح زیر آن‌ها را شناسایی و در محل مربوطه نصب کنید.

آموزش راه اندازی کیت آژیر سه صدا-دانشجو کیت

 

چهار عدد ترانزیستور مثبت PNP را با توجه به کدهای آن و طرح زیر روی برد قرار داده و لحیم کنید. دقت کنید که برای ترانزیستورها نیازی نیست که پایه‌ها تا انتها داخل فیبر قرار بگیرد.

ترانزیستور BD136 ظاهر متفاوتی با دیگر ترانزیستورها دارد، از این رو پایه شماره یک که همان اولین پایه از سمت چپ قطعه زمانی که نوشته‌ها سمت شماست، میباشد. این پایه در محل E قرار میگیرد.

آموزش تصویری ساخت کیت آژیر سه صدا -دانشجو کیت

 

یک عدد دیود یکسوساز مشکی رنگ را با رعایت قطب مثبت و منفی در محل D قرار دهید. پایه کاتد یا همان منفی با یک نوار مشخص شده و پایه آند یا همان مثبت با یک مثلث روی فیبر مدار چاپی مشخص شده است. دو رشته سیم به نقاط SP جهت ارتباط با بلندگو اتصال دهید. دو رشته سیم به نقاط V جهت تغذیه مدار متصل کنید. سه رشته سیم به نقاط 1، 2 و 3 و دو رشته سیم به نقاط 4 و 5 جهت مدیریت آژیر تولید شده توسط کیت آژیر سه صدا متصل کنید.

دو رشته سیم به نقاط SW جهت قطع و وصل جریان روی برد متصل کنید.

آموزش تصویری ساخت کیت آژیر پلیس -دانشجوکیت

 

برای راه اندازی کیت آژیر سه صدا به منبع تغذیه 6 تا 12 ولت DC نیاز دارید. که برای این منظور می‌توانید از آداپتور و یا باتری استفاده کنید. بلندگو 8 اهمی را به نقاط SP متصل کنید.

برای تولید صدای آتش نشانی کافیست سیم شماره 1 را به سیم شماره 4 متصل کنید.

برای تولید صدای آمبولانس سیم شماره 2 به سیم شماره 5 و سیم شماره 3 را به سیم شماره 4 متصل کنید.

برای تولید آژیر پلیس هم کافیست تمامی سیم‌ها را آزاد کنید.

ویژگی‌های فیزیکی

تعداد قطعات : 23
ابعاد فیبر : 4.2 * 6.5 سانتیمتر
نوع فیبر : استخوانی تک رو با ضخامت 1.5 میلیمتر
چاپ مس :

تغذیه

ولتاژ مورد نياز : 12 ولت DC
توان : 10 وات
ظرفیت : تولید سه صدای آژیر پلیس، آمبولانس، آتش نشانی

سایر مشخصات کالا

سطح تجربه مورد نیاز : نیمه حرفه ای
اقلام همراه محصول : 10 رشته سیم افشان
آموزش : دارای دفترچه آموزش

محصولات مرتبط

ساخت کیبرد با استفاده از برد Teency 3.2