کتاب طراحی و ساخت روبات برای همه

DKP - 90012

محصول جدید

یکی از بارزترین مشخصات کتاب طراحی و ساخت روبات برای همه، بیان مفاهیم اصلی و به دور از پرداختن به جزئیات و چاپ کتاب در قطع کوچک به منظور حمل آسان آن است.که این دو ویژگی کمک می کند تا مهندسین عزیز بتوانند به سادگی و در محیط کار از نقشه ها و مطالب کاربردی آن بهره کامل را ببرید.

در این کتاب هدف این است که ساخت یک ربات هوشمند را در کمترین زمان ممکن مثلا در حد چند ساعت به علاقه مندان رشته رباتیک آموزش داده شود.

باید بدانید که ساخت یک ربات ساده نیاز به داشتن مهارت بالا و دانش فراوان ندارد و با آموختن اصول ابتدایی آن قادر به این کار خواهید بود.

   

قبل از شروع کار باید لوازم زیر را حتما در دسترس داشته باشید:

* محرک ها: دو عدد موتور گیربکس دار

* منابع تغدیه: 4 عدد باتری با سایز AA

* زبان برنامه نویسی: PIC

* سنسورها: مادون قرمز

   

مطالب ارائه شده در این کتاب بسیار ساده بوده و شما قادر خواهید بود بعد از فراگیری دقیق آن ها در مدت چند ساعت یک ربات را طراحی و مونتاژ کنید. علت این امر این است که برای این کار تنها به داشتن اطلاعات مختصر و در عین حال مفید در مورد ربات ها نیازمندید و لزومی به یادگیری تمامی مطالب که حتما وقت گیر و خسته کننده می باشند، ندارید. البته باید گفت که برای ساخت پروژه های پیچیده در زمینه رباتیک قطعا باید دانش خود را در این زمینه گسترش داده و همواره از محصولات و تکنولوژی های جدید در این عرصه آگاهی داشته باشید.

    

    

  • سروو موتور: 

سروو موتور به عنوان یکی از تجهیزات اساسی و مهم در شاخه رباتیک شمرده می شود که امکان چرخش شافت را در زوایای مشخصی فراهم می کند. میکروکنترلر بر حسب برنامه ای که برای آن پروگرام شده مقدار چرخش مورد نظر برای موتور را معین می کند. به این معنا که می تواند تصمیم گیری کند که موتور به اندازه زاویه مشخصی بچرخد و در نقطه ای معین متوقف شود. بدین ترتیب می توان با استقاده از این ویژگی سروو موتور یک جسم مورد نظر را به طور فیزیکی به حرکت در آورد. 

همچنین می توان از دو سروو موتور به طوری که یکی باعث به حرکت درآوردن دیگری شود، استفاده کرد که در این صورت آزادی درجه بیشتری خواهیم داشت. 

    

   

  • موتور گیربکس دار:

برای ربات ها باید حتما از موتورهای گیربکس دار یا جعبه دنده دار استفاده کنید. به این دلیل که سرعت بالای موتور باید کاسته شود تا شما یک ربات آهسته داشته باشید و نخوه کار آن را به راحتی مشاهده کنید. به این منظور باید از نسبت تبدیل در حدود 120 به 1 استفاده کنیم.

    

    

  • وارنیش حرارتی: 

در بسیاری از موارد باید سیم های مسی، بریده شده و به هم لحیم کاری شود تا یک اتصال مناسب برقرار شود. نکته قابل توجه این است که محل لحیم کاری که به دلیل جدا شدن عایق هادی لخت می باشد، باید به شکلی مناسب پوشیده و عایق بندی گردد. مناسب ترین روش برای حل این مشکل در الکترونیک استفاده از وارنیش های حرارتی می باشد. 

    

    

  • میکروکنترلر PIC مدل 28XI:

این چیپ به عنوان میکروپروسسور و یا همان ریزپردازنده نیز شناخته می شود، در واقع یک کامپیوتر است که داخل چیپ قرار داده شده است. این چیپ به راحتی روی برد مورد نظرمان قابل نصب است و به وسیله کابل پروگرامر برنامه ریزی می شود. برنانه به میکروکنترلر دستور می دهد که چگونه ورودی ها را بخواند و پس از تحلیل پردازش آن ها و درصورت لزوم انجام محاسبات روی آنها نتیجه را به خروجی داده و آن ها را وادار با انجام کاری مانند روشن کردن یک موتور کند.

   

   

  • پلاستیک نوع ABS:

با رشد علم رباتیک اهمیت ماده ای که بدنه های ربات از آن ساخته شود، بیشتر مورد توجه قرار گرفت، بنابراین استفاده از چوب به دلیل ساختار نامناسب آن مورد استقبال قرار نگرفت. فلزات اگرچه از لحاظ استحکام و ظاهر مناسب بودند اما به دلیل سختی کار کردن با آن ها هم گزینه خوبی نبودند. درچنین شرایطی استفاده از پلاستیک به عنوان بهترین گزینه مطرح گردید. پلاستیک نوع ABS که مخفف عبارت اکریلونیتریل استایرن بوتادین یا Acrylonitrile Butadiene Styrene می باشد. به عنوان بهترین تیپ پلاستیک مورد استفاده قرار گرفت. این پلاستیک را به راحتی می توانید برش دهید و روی آن سوراخ کاری و شستشو و همچنین پیچ و قلاویز انجام دهید. 

   

برای ساخت دیسک به منظور ثابت کردن شافت موتور و همچنین  کاربردهای دیگر توصیه می شود که مقدار از این پلاستیک را خریداری کرده و از آن استفاده کنید. از مزایای پلاستیک ABS به طور کلی می توان ضربه پذیری خوب، قابلیت ماشین کاری مناسب، قیمت پایین، ثبات در ابعاد و اندازه ها و سفتی بالا نام برد و معایب آن هم کدر و مات بودن و حساسیت به شعله و تغییر رنگ خواص در برابر اشعه خورشید می باشد.

    

ویژگی‌های فیزیکی

قطع کتاب : رقعی
تعداد صفحات : 88 صفحه
نوع جلد : شومیز

ویژگی های فنی کتاب

نویسنده / نویسندگان : مهرداد نظری - رضا پورمحمد
ناشر : سها دانش
ناشر همکار : نبض دانش
نوبت چاپ : اول
نوع چاپ : سیاه و سفید
سال چاپ : 1393
شابک : 9786001811326

سایر مشخصات کالا

گارانتی : گارارنتی اصالت و سلامت فیزیکی
آموزش : به همراه دی وی دی آموزشی
نوع کاربرد محصول : کاربردی - فنی

محصولات مرتبط

ساخت کیبرد با استفاده از برد Teency 3.2