کیت تایمر با پتانسیومتر Timer Kit

DKP - 0031

محصول جدید

12 عدد موجود در انبار

31,200تـومان

40,000تـومان

-22%

کیت تایمر با پتانسیومتر 20 دقیقه

کیت تایمر الکترونیکی یک گجت جهت تنظیم زمان می باشد و برای کنترل مدت زمان کار یک دستگاه  و یا خاموش کردن آن بکار می رودحتما در اماکن عمومی اسباب بازی هایی را دیده اید که با انداختن یک سکه به کار افتاده ، پس از چند دقیقه مجددا خاموش می گردند. این کار به عهده گجت زمان شمار، تایمر کوچولو است. این گجت به عنوان یک واسطه مابین منبع تغذیه و مدار مورد نظر قرار می گیرد. این گجت حداکثر زمانی که می تواند نگه دارد ۴۰ دقیقه است. ولتاژ کار مدار ۶ تا ۱۲ ولت می باشد؛ که با یک رله کوچک تبدیل به ۲۲۰ ولت می شود. در طرح جدید مدار، رله روی برد قرار گرفته و دارای چاپ سبز می باشد.

 

 

استفاده از تایمر در برق ۲۲۰ ولت

اگر قصد کنترل زمانی دستگاه برقی نظیر تلویزیون ، کامپیوتر ، ضبط صوت ، شارژر موبایل ، چراغهای راهرو ، پلی استیشن ، بخاری برقی و... را دارید با وصل کردن یک رله کوچک به کیت تایمر امکان پذیر است. دو رشته سیم OUT را به پایه های کویل یک رله 12 ولت متصل نمایید و برق 220 ولت را از طریق رله به تلویزیون یا وسیله مورد نظر وصل کنید. تا زمانی که تایمر فعال است و ولتاژ 12 ولت از OUT تایمر خارج می شود مگنت رله در حالت عمل است و کنتاکتهای رله را به هم چسبانیده است و برق 220 ولت هم به تلویزیون یا وسیله مورد نظر مصرف کننده می رسد. ولی به مجرد تمام شدن زمان تایمر و قطع شدن ولتاژ آن مگنت رله نیز قطع می شود و جریان برق هم که از طریق کنتاکتهای رله به تلویزیون می رسید قطع و تلویزیون خاموش می شود.

 دقت کنید جهت کار بهتر و حساسیت بیشتر یک عدد دیود سیگنال به شماره 1N4148 به پایه های مگنت رله وصل کنید. یعنی بین دو نقطه OUT قرار می گیرد.
 

 

محتویات بسته تایمر

1-   مجموعه فیبر مسی و قطعات الکترونیکی

2-   جزوه راهنمای استفاده از کیت

3-   کارت محصول

4-   لوازم جانبی

 

  

مزایای کیت تایمر

 1. در این مجموعه کلیه قطعات کیت به همراه سیم قلع جهت لحیم کاری و فیبر مدار چاپی قرار دارند.

 

 1. کتابچه ی راهنمای این محصول به صورت جزوه ای چاپ و صحافی شده در اختیار شما است. از مراحل اولیه شناسایی قطعات، نحوه ساخت کیت تا مراحل راه اندازی آن توضیحات کاملی شرح داده شده است. همچنین درباره چگونگی لحیم کاری و دستورالعمل صحیح کار کردن با هویه نیز آموزش خواهید دید.

 

در بخشی دیگر، مرحله ای برای دوستانی که نیاز به راهنمایی بیشتری در راه اندازی دارند توضیحاتی با عنوان عیب یابی در نظر گرفته شده است. همینطور نمای شماتیک فنی مدار به همراه اطلاعات کامل تخصصی برای علاقمندان نوشته گردیده است

 1. در داخل کارت محصول که تشکیل دهنده ی قسمتی از بسته بندی محصول است ، با فهرست دیگر محصولات الکترونیک دانشجو و راه های تماس با ما آشنا خواهید شد. 
 2. لوازم مورد نیاز دیگری برای راه اندازی کیت، از جمله: رله ، سیم افشان ، در بسته بندی قرار داده شده است
 3. الکترونیک دانشجو تولید کننده گجت های آموزشی. با این گجت علاوه بر آموزش الکترونیک چگونگی کار کرد گجت های لمسی را خواهید آموخت

 

 

 شرح تخصصی عملکرد مدار تایمر


 تایمرها یکی از پر کاربردترین مدارات الکترونیکی می باشند تا جایی که آی سی های مخصوص به نام تایمر توسط تولید کنندگان مختلف ساخته شده و معروف ترین آنها  555  می باشد. تایمرهای الکترونیکی را به طور کلی می توان به دو دسته تقسیم کرد.

 

 1- تایمرهایی که با شارژ خازن کار می کنند.

 2- تایمرهایی که توسط مدارات تقسیم کننده طرح می شوند.

 

 دسته اول در مواردی که دقت زمان در حد بسیار زیادی مطرح نباشد بکار می روند و مدار زیر از این دسته می باشد و نوع دوم در دستگاههایی که احتیاج به دقت فوق العاده ای است به کار می رود. در مدار زیر از دو ترانزیستور یکی مثبت Q   PNP و دیگری منفی T   NPN استفاده شده است.

 
دستگاه مورد نظر مثلاّ رله بر روی کلکتور Q قرار می گیرد و Q سیگنالی را که از T دریافت می دارد باعث روشن یا خاموش شدن دستگاه مورد نظر می شود. با فشار دادن کلید SW خازن C به طور کامل به اندازه ولتاژ تغذیه شارژ می شود و ترانزیستور T تحریک شده و Q را در حالت فعال می برد در نتیجه وسیله مورد نظر خاموش می شود.

 
وقتی کلید SW قطع می شود خازن C از دو مسیر دشارژ (تخلیه) می شود. مقاومت R2 و بیس T1 اولین مسیر دشارژ خازن C می باشد. مقدار مقاومت R1 مقدار نسباتاّ زیاد و ثابتی است و زمان دشارژ به آن بستگی ندارد. دومین مسیر دشارژ خازن از طریق PT (پتانسیومتر) و R1 است با توجه به زیاد بودن این دو مقاومت تغییرات PT زمان دشارژ را تامین می کند.


اگر مقدار PT در حداقل قرار گیرد دومین مسیر ، R1 می شود و با توجه به ثابت بودن جریان R2 (مسیر اول) جریان دوم بیشتر می شود در نتیجه ترانزیستور T سریعتر به حالت قطع می رود. زیاد شدن پتانسیومتر PT جریان مسیر دوم را کمتر کرده و زمان دشارژ را...

 

نظر خود را بنویسید
*
*
10
دیدگاه کاربران
 • 1394-11-25

  سلام. میشه مداری طراحی کنید که بهش ساعت اصلی را بدیم و سپس برای قطع و وصل کردن(روشن وخاموش کردن)مدار درزمانهای دلخواه قابل تنظیم باشد.
  مثلا ساعت 12شب مداررا قطع یا خاموش کند سپس ساعت 6 صبح مداررا روشن یا وصل کند

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما


  ضمن تشکر از ارایه پیشنهادتان، طراحی و آماده سازی این مدار در دست اقدام است.

 • 1395-06-03

  بله منم اینو برای مودم میخوام
  :D

 • 1395-08-01

  سلام.ایا امکان دارد تایمری طراحی کنید که جهت مصارف صنعتی داشته باشد

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما


  براى اين منظور لطفا با شماره 03132232004 و داخلى 4 بخش مشاوره و طراحى تماس بگيريد.

 • 1395-09-16

  با سلام،دو تا سوال داشتم :
  1» در محل قرار گیری ترانزیستور یا Q یکی از پایه ها به شکل مربع نشان داده شده و دو پایه دیگر به شکل دایره ، در این حالت ترانزیستور را باید چگونه و در چه جهتی نصب کرد ؟
  2» در محل خروجی یا OUT سه سوراخ دیده میشود ،لطفا توضیح دهید که سیم بندی آن چگونه است؟

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما


  کاربر گرامی تمامی این توضیحات در دفترچه راهنما وجود دارد. پایه مربعی نمایشگر پایه شماره یک در ترانزیستور است، وقتی نوشته های روی ترانزیستور را میخوانید، پایه سمت چپ پایه شماره 1 است.


  سه خروجی مربوط رله است که پایه وسط مشترک است و دو پایه دیگر یکی Normaly Open که تا قبل از اعمال جریان رله حالت باز دارد و دیگری Normaly Close است، که تا قبل از اعمال جریان رله حالت بسته دارد. برای اتصال به وسایل برقی کافیست شما پایه وسط و یکی از دوپایه کناری را با توجه به نوع عمکردتان متصل کنید.


  شاد و پیروز باشید.

 • 1395-11-29

  با سلام می خواستم بدونم که ایا می توان برای مودم استفاده کرد بعد یک سوال دیگه هم داشتم که ایا سر زمان خودش خودکار برق را وصل هم می کند؟

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما


  از آنجایی که خروجی این مدار با رله است شما میتوانید به وسایل برقی مختلف اتصال دهید. این مدار قابلیت برنامه ریزی جهت وصل و قطع ندارد. برای این منظور از ماژول تایمر با 18 برنامه استفاده کنید.

 • 1395-12-05

  سلام آیا می‌توانم از این کالا در آتن برقی استفاده نمایم که وقتی رادیو روشن می‌شود آتن بالا برود و وقتی خاموش میشود پایین بیاید البته منظورم از تایم قطع مدار می باشد.

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما


  به عنوان تايمر ميتوانيد استفاده كنيد، ولى اينكه بخواهيد با روشن شدن راديو آنتن بالا برود و  پس از خاموش شدن پايين بيايد، توسط يك مدار ساده با رله ميتوانيد انجام دهيد.

 • 1395-12-12

  با سلام
  می خواستم از شما بپرسم تایمر ی وجود دارد که مدار فرمان دستی 12 ولتی ، با خروجی 12 ولت داشته باشد . که مدار خروجی پس از گذشت تایم خاصی از لحظه استارت ( زمان استارت با تاخیر باشد و قابل تنظیم ) ، خروجی 12 ولتی را فعال کند و در مرحله دوم ، پس از سپری شدن تایم خاصی و قابل تنظیم ، خروجی قطع شده و مدار مجددا به وضعیت اولیه باز گردد . متشکرم

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما  پیرو این موضوع پیشنهاد میشود از ماژول تایمر تک کاناله با رله FRM 01 با 18 برنامه استفاده کنید.  شاد و پیروز باشید. • 1396-11-26

  سلام.حداقل زمان این تایمر کوچولوها چقدره.ممنون

  پاسخ مدیر:

  درود


  این گجت حداکثر زمانی که می تواند نگه دارد ۴۰ دقیقه است.

 • 1397-04-21

  سلام خسته نباشید چرا چیزی موجود نیست

  پاسخ مدیر:

  درود 


  اگ نمی‌توانید کالایی را پیدا کنید از همین طریق اعلام کنید تا راهنمایی گردد. 

 • 1398-04-23

  این کالا موجود نمیشه؟یه تایمر حدود یک ساعت ارزون قیمت میخوام

  پاسخ مدیر:

  با سلام


  برای تهیه تایمر از ماژول‌های آن باید استفاده بفرمایید. لینک ماژول تایمر را مشاهده کنید.

ویژگی‌های فیزیکی

ابعاد فیبر : 6.3 * 3.1 سانتیمتر
نوع فیبر : فایبر گلاس تک رو با ضخامت 1.5 میلیمتر
چاپ مس : دارای چاپ سبز

تغذیه

ولتاژ مورد نياز : حداکثر 6 ولت DC
ظرفیت : از صفر تا 20 دقیقه، قابل ارتقاء

سایر مشخصات کالا

سطح تجربه مورد نیاز : نیمه حرفه ای
اقلام همراه محصول : 6 رشته سیم افشان
آموزش : دارای دفترچه آموزش

محصولات مرتبط

چطور ساعت عقربه ای با LED RGB و آردوینو Arduino بسازیم؟