سنسور تشخیص گاز شهری، گاز طبیعی و گاز مایع MQ5

DKP - 40128

محصول جدید

معرفی ماژول MQ5

سنسور MQ5 آشکار ساز گاز شهری ، گازطبیعی و گاز مایع می‌باشد. این سنور نسبت به دود و الکل حساسیت بسیار کمی از خود نشان می‌دهد. همچنین مناسب برای پروژه های اینترنت اشیاء IoT است. ماژول سنسور گاز (MQ5) برای تشخیص نشت گاز در خانه و پروژه های صنعتی مفید است. برای تشخیص H2/LPG/CH4/CO و الکل مناسب است. به دلیل حساسیت بالا و زمان پاسخگویی سریع، اندازه گیری ها را می توان در سریع ترین زمان انجام داد.

  

ویژگی های سنسور MQ5 

دارای خروجی بین 0 الی 5 ولت ولتاژ خروجی آنالوگ، که هر چه غلظت بالاتر باشد، ولتاژ بالاتر است. این سنسور حساسیت بهتر نسبت به گاز مایع، گاز طبیعی، گاز شهری دارد. دارای عمر طولانی و پایداری در اندازه‌گیری است. همچنین پاسخ‌دهی سریع از دیگر ویژگی های این ماژول است.

  

کاربرد های سنسور MQ5 

این سنسور به طور گسترده ای در دستگاه هشدار نشت گاز، زنگ هشدار گاز قابل اشتعال صنعتی و ردیاب گاز قابل حمل استفاده می شود. همچنین قابل استفاده در انواع پروژه های دانشجویی و آزمایشگاهی است.

 

نکات راه‌اندازی سنسور MQ5 

همانطو که در شکل زیر مشاهده می‌کنید سنسور MQ5 دارای 6 پایه است و پایه‌های کناری دو به دو به هم متصل شده اند. 2 پایه‌ای که در وسط سنسور قرار دارد مربوط به گرمن سنسور می‌باشد و با تغییر غلظت گاز ،مقاومت آن‌ها تغییر می‌کند و به دنبال آن میزان خروجی سنسور تغییر می‌کند. این سنسور را می‌توان به وسیله ADC به میکروکنترلر یا آردوینو متصل نمود.

سنسور گاز MQ5

به منظور شناسایی پایه ها می بایست سنسور را مطابق عکس به طرف خود بگیرید و سه پایه ی یک طرف را  به 5 ولت متصل کنید (مهم نیست پایه های کدام طرف  را به 5 ولت متصل کنید) از این روش میتوان در تمامی سنسور های سری MQx استفاده نمود.

سنسور گاز MQ5

تغذیه

ولتاژ مورد نياز : 5 ولت DC
ولتاژ خروجی : 0.1 الی 5 ولت وDC
جریان : 180 میلی‌آمپر

ویژگی های فنی

محدوده دمایی : منفی 10 الی 50 درجه سانتی‌گراد
نوع گاز قابل تشخیص : گازهای طبیعی ، از مایع ، گاز شهری
غلظت گاز : 100 تا 1000 ppm

سایر مشخصات کالا

سطح تجربه مورد نیاز : مبتدی
نوع کاربرد محصول : مناسب برای استفاده صنعتی
نوع برد - ماژول : گاز و فشار سنج

دیتاشیت سنسور گاز MQ5

دانلود دیتاشیت سنسور تشخیص گاز LPG و گاز شهری MQ5

دانلود (59.55k)

نمونه کد آردوینو MQ5

دانلود نمونه کد آردوینو ماژول تشخیص گاز MQ5

دانلود (532)

نمونه کد پایتون سنسور گاز

دانلود نمونه کد پایتون سنسور گاز MQ

دانلود (3.26k)

محصولات مرتبط

ساخت کیبرد با استفاده از برد Teency 3.2