سنسور تشخیص گاز متان و گاز شهری MQ4

DKP - 40132

محصول جدید

معرفی سنسور تشخیص گاز MQ4

MQ4  سنسوری برای تشخیص گاز متان ( گاز شهری ) و گاز CNG می‌باشد که  از آن می‌توان برای ساخت دستگاه های نشت یاب گاز استفاده کرد. این سنسور دارای سرعت سوئیچینگ زیاد، عدم ایجاد نویز در هنگام سوئیچینگ و همچنین دارای طول عمر زیاد نیز می باشد. سنسور MQ4 نسبت به الکل و دود از خود حساسیت بیسیار کمی نشان می‌دهد. سنسور در حالت دارای خروجی صفر می‌باشد و با تشخیص گاز مقدار خروجی آن افزایش پیدا می‌کند. سنسور گاز متان MQ4 غلظت گاز متان را در هوا تشخیص داده و قرائت آن را به عنوان ولتاژ آنالوگ خارج می کند. محدوده سنجش غلظت 300 ppm تا 10000 ppm برای تشخیص نشت مناسب است. سنسور می تواند در دمای 10- تا 50 درجه سانتیگراد کار کند و در ولتاژ 5 ولت کمتر از 150 میلی آمپر مصرف می کند.

 

ویژگی های سنسور تشخیص گاز MQ4

از ویژگی های این سنسور می‌توان به حساسیت خوب به گاز قابل احتراق در محدوده وسیع، حساسیت زیاد به گاز طبیعی، عمر طولانی و هزینه کم، مدار ساده برای را‌ه‌اندازی اشاره کرد. گاز قابل تشخیص گاز طبیعی و متان. غلظت از 300 الی 10000ppm است. ولتاژ تغذیه تا  24 ولت است. ولتاژ گرم کننده از 5.0 ولت تا  ± 0.2 ولت است. مقاومت در برابر بار در این سنسور قابل تنظیم است. 

  

کاربرد های سنسور تشخیص گاز MQ4

در تجهیزات تشخیص نشت گاز برای خانه ها و صنایع استفاده می شود. برای تشخیص CH4 و CNG مناسب هستند. سنسورهای هشدار دهنده نشت گاز در محط های خانگی و اداری و طراحی دستگاه های سنجش میزان گازهای موجود در هوا.
 

نکات راه‌اندازی سنسور تشخیص گاز MQ4

به منظور شناسایی پایه ها می بایست سنسور را مطابق عکس به طرف خود بگیرید و سه پایه ی یک طرف را  به 5 ولت متصل کنید (مهم نیست پایه های کدام طرف  را به 5 ولت متصل کنید) از این روش میتوان در تمامی سنسور های سری MQx استفاده نمود.

سنسور گازی شهری CNG MQ4 دانشجو کیت

 

 مدار ساده راه اندازی سنسور MQ4

سنسور تشخیص گازی شهری MQ4 دانشجوکیت

ویژگی‌های فیزیکی

تعداد پایه ها : 6 عدد

تغذیه

ولتاژ مورد نياز : 5 ولت DC
ولتاژ خروجی : 0 تا 5 ولت DC
جریان : 180 میلی‌آمپر

سایر مشخصات کالا

سطح تجربه مورد نیاز : مبتدی
نوع کاربرد محصول : مناسب برای استفاده صنعتی
نوع برد - ماژول : گاز و فشار سنج

دیتاشیت سنسور گاز MQ4

دانلود دیتاشیت سنسور تشخیص گاز شهری MQ4

دانلود (451.8k)

نمونه کد پایتون سنسور گاز

دانلود نمونه کد پایتون سنسور گاز MQ

دانلود (3.26k)

نمونه کد آردوینو MQ4

دانلود نمونه کد آردوینو سنسور MQ4

دانلود (345)

کتابخانه MQ4

دانلود کتابخانه سنسور گاز MQ4

دانلود (44.03k)

محصولات مرتبط

ساخت کیبرد با استفاده از برد Teency 3.2