ماژول MQ8 سنسور گاز H2 تشخیص گاز هیدروژن

DKP - 51197

محصول جدید

69 عدد موجود در انبار

52,500تـومان

معرفی سنسور MQ8 گاز H2

این ماژول دارای یک سنسور دارای MQ-8 است و دارای یک مقاومت محافظتی و یک مقاومت قابل تنظیم روی برد است. سنسور گاز MQ-8 دارای هیدروژن بسیار حساس و حساسیت کمتری به الکل و بخارهای پخت و پز دارد. این سنسور می تواند در دستگاه های تشخیص نشت گاز در پروژه های کوچک و صنعتی استفاده شود. مقاومت موجود در برد باعث تغییر حساسیت  اندازه‌گیری غلظت گاز هدف می‌شود. سنسور گاز MQ 8 یکی دیگر از سنسورهای گاز نیمه هادی فلزی اکسید (MOS) از خانواده سنسورهای گاز MQ شامل MQ 2 ، MQ 4 ، MQ 3 ، MQ 7 ، MQ 135 است و عمدتا به عنوان یک هیدروژن ردیاب استفاده می شود. این سنسور شامل یک عنصر سنجش، سرامیک عمدتا مبتنی بر اکسید آلومینیوم است که با دی اکسید قلع (SnO2) پوشانده شده و در یک شبکه فولاد ضد زنگ محصور شده است. هرگاه گاز H2 با عنصر حسگر تماس پیدا کند، مقاومت عنصر تغییر می کند. سپس تغییر برای بدست آوردن غلظت گازهای موجود اندازه گیری می شود. این سنسور هیدروژن دارای یک عنصر گرمایشی کوچک است، که برای گرم شدن سنسور برای ورود به آن در پنجره کار مورد نیاز است. این سنسور می تواند گاز H2 را در محدوده غلظت 100 تا 1000ppm تشخیص دهد. از آنجا که گاز H2 بسیار اشتعال پذیر است، نشت آن در صنعت می تواند با از دست دادن اموال و جان بسیار خطرناک باشد. بنابراین برای شناسایی هر گونه نشتی و جلوگیری از تلفات جانی و مالی ، می توانیم از این سنسور استفاده کرده و از این شرایط جلوگیری کنیم.

 

ویژگی های سنسور گاز MQ8

این ماژول دارای خروجی سیگنال دوگانه است، یعنی دارای خروجی سطح TTL و خروجی آنالوگ است. خروجی TTL یک سیگنال معتبر برای سطح پایین است که برای چراغ های الکتریکی با خروجی LOW قابل استفاده است. همچنین دارای ولتاژ 0 الی 5v آنالوگ که در نتیجه باعث غلظت بالاتر، ولتاژ بالاتر در نتیجه اندازه گیری خواهد شد. این سنسور دارای حساسیت زیاد به هیدروژن، بخار اتانول و LPG است که در دخالت دود در زمان اندازه‌گیری می تواند مقاوم باشد. عمر طولانی، ثبات و پاسخ‌دهی سریع دردیگر ویژگی های این سنسور است.

 

نکات را‌ه‌اندازی سنسور MQ8 گاز H2

برای استفاده از سنسور باید دستگاه را با منبع تغذیه 5 ولت تغذیه کنید که در نتیجه چراغ LED شروع به درخشش می کند. برای تغذیه آن می توانید از منبع تغذیه خارجی استفاده کنید یا پین 5 ولت و GND آردوینو را وصل کنید. قبل از شروع خواندن خروجی، هنگام اندازه گیری گاز موجود، LED در غلظت خاصی از گاز می درخشد. که با استفاده از پتانسیومتر می توانید آن را تغییر دهید. در غیر این صورت شما همچنین می توانید از Analog Output برای دیدن مقادیر اندازه‌گیری در برابر غلظت های مختلف استفاده کنید.

  

ویژگی‌های فیزیکی

چاپ مس : دارای چاپ آبی
تعداد پایه ها : 4 پایه

پردازنده

تراشه : LM393

تغذیه

ولتاژ مورد نياز : 5 ولت DC

ویژگی های فنی

ترتیب پایه ها : AO-DO-GND-VCC
نوع آی سی : اپتوکوپلر
محدوده اندازه گیری : 100 تا 10000 ppm
کد تجاری : MH -MQ Sensor
نوع گاز قابل تشخیص : هیدروژن

سایر مشخصات کالا

سطح تجربه مورد نیاز : نیمه حرفه ای
نوع کاربرد محصول : مناسب برای استفاده شخصی
نوع برد - ماژول : گاز و فشار سنج
سایر توضیحات : دارای 2 خروجی دیجیتال و آنالوگ (DO-AO)
سایر قابلیت‌ها : دارای پتانسیومتر جهت تنظیم حساسیت
بنچ مارک تیم فنی دانشجو کیت : 7 از 10

دیتاشیت سنسور MQ8

دانلود دیتاشیت سنسور تشخیص گاز MQ8

دانلود (68.29k)

نمونه کد پایتون سنسور گاز

دانلود نمونه کد پایتون سنسور گاز MQ

دانلود (3.26k)

نمونه کد آردوینو سنسور MQ8

دانلود نمونه کد آردوینو سنسور MQ8

دانلود (325)

محصولات مرتبط

ساخت کیبرد با استفاده از برد Teency 3.2