کیت محافظ یخچال فریزر (تثبیت کننده ولتاژ ۲۲۰)

DKP - 0080

محصول جدید

10 عدد موجود در انبار

58,000تـومان

کیت محافظ یخچال فریزر (تثبیت کننده ولتاژ ۲۲۰)

کیت محافظ یخچال فریزر همانگونه که از نامش پیداست به عنوان محافظ دیجیتال در برابر نوسانات برق استفاده می شود. این کیت یک مدار تثبیت کننده ولتاژ 220 ولت است که ولتاژ بالا و پایین تر از 220 ولت را قطع می کند. در حالت طبیعی ال ای دی سبز روشن است و ال ای دی زرد نیز همینطور ، ال ای دی زرد نشانگر این است که برق شهر درون دستگاه جاری است و اگر ال ای دی سبز روشن باشد یعنی خروجی ولتاژ ثابت و دقیق است ولی اگر ولتاژ بالاتر از ۲۴۰ یا کمتر از ۱۸۰ شود ال ای دی سبز خاموش شده و ال ای دی قرمز روشن می‎شود در همان حال تا تثبیت مجدد برق صدای بیزر بگوش می‎رسد. در صورتی که ولتاژ برق شهر خیلی کم باشد صدایی شنیده نمی‎شود ولی مدار کار اصلی خود یعنی حالت قطع را انجام می‎دهد و اگر برق کلاً قطع شود، با وصل مجدد برق ال ای دی زرد و قرمز روشن می‎شوند و ۶ دقیقه بعد ال ای دی قرمز خاموش شده و ال ای دی سبز روشن می‎شود.

چون در مدار برق 220 ولت جاری است ساختن آن را به نو آموزان توصیه نمی کنیم.
 
 

محتویات بسته کیت محافظ یخچال

1-   مجموعه فیبر مسی و قطعات الکترونیکی

2-   جزوه راهنمای استفاده از کیت

3-   کارت محصول

4-   لوازم جانبی

 

  

مزایای کیت محافظ یخچال

 1. در این مجموعه کلیه قطعات کیت به همراه سیم قلع جهت لحیم کاری و فیبر مدار چاپی قرار دارند.

 

 1. کتابچه ی راهنمای این محصول به صورت جزوه ای چاپ و صحافی شده در اختیار شما است. از مراحل اولیه شناسایی قطعات، نحوه ساخت کیت تا مراحل راه اندازی آن توضیحات کاملی شرح داده شده است. همچنین درباره چگونگی لحیم کاری و دستورالعمل صحیح کار کردن با هویه نیز آموزش خواهید دید.

 

در بخشی دیگر، مرحله ای برای دوستانی که نیاز به راهنمایی بیشتری در راه اندازی دارند توضیحاتی با عنوان عیب یابی در نظر گرفته شده است. همینطور نمای شماتیک فنی مدار به همراه اطلاعات کامل تخصصی برای علاقمندان نوشته گردیده است

 1. در داخل کارت محصول که تشکیل دهنده ی قسمتی از بسته بندی محصول است ، با فهرست دیگر محصولات الکترونیک دانشجو و راه های تماس با ما آشنا خواهید شد. 
 2. لوازم مورد نیاز دیگری برای راه اندازی کیت، از جمله: رله ، سیم افشان ، در بسته بندی قرار داده شده است
 3. الکترونیک دانشجو تولید کننده گجت های آموزشی. با این گجت علاوه بر آموزش الکترونیک چگونگی کار کرد گجت های لمسی را خواهید آموخت

 

 شرح تخصصی عملکرد مدار محافظ یخچال


 ولتاژ برق شهر گاهی اوقات دچار نوسان مقدار دامنه می‎شود. به این صورت که در یک مدت زمان مشخص ولی محدود دامنه کم و زیاد می‎گردد، که در هر حالت به مصرف کننده آسیب می‎رساند به همین دلیل از یک مدار محافظ با تأثیر حدود 6 دقیقه طبق آنچه که شما مونتاژ کرده‎اید استفاده می‎شود. ماکزیمم ولتاژ ورودی برای مصرف کننده 240 V و مینمیم آن 180 V است که به ترتیب Span و Zero مدار نامیده می‎‎شود.
 
 این مدار با ترانس 12 V  تغذیه می‎گردد و وقتی ورودی به حالت Span می‎رود تغذیه مدار از 12 V به 13 V تغییر پیدا می‎کند و در حالت Zero ولتاژ تغذیه از 12 V به 9.8 V کاهش می‎یابد. دیود زنر 12.7 V که در بیس T1 وجود دارد باعث می‎شود که در حالت Span، T1اشباع شود یعنی ولتاژ زنر تأمین می‎گردد و جریان بیس ترانزیستور از صفر به مقدار Max خود می‎رسد و T1 به حالت اشباع می‎رود دیود زنر 9.7 V که در بیس T3 وجود دارد باعث می‎شود که در حالت T3 Zero قطع شود یعنی ولتاژ زنر تأمین نمی‎گردد و جریان بیس صفر می‎شود.

 با قطع شدن T3 ولتاژ تغذیه از طریق مقاومت R5 به بیس T4 رفته و آنرا روشن می‎کند کلکتورهای T3 و T2 به بیس T4 متصل هستند و وقتی T2 و T3 در حالت قطع باشند (یعنی حالت نرمال) T4 به اشباع می‎رود و تغذیه 12 V را از طریق امیتر خود به قسمت تأخیر مدار انتقال می‎دهد زوج ترانزیستور T5 و T6 بصورت دارلینگتون قرار دارند و با کوچکترین جریان روی بیس T5 و T6 به اشباع می‎رود.

خازن C3 توسط مقاومت R7 و زوج دارلینگتون شارژ می‎شود و تا زمانیکه به شارژ کامل نرسیده جریان DC را از خود عبور داده و T6 را به حالت اشباع نگه می‎دارد وقتی C3 شارژ کامل شد جریان آن صفر شده و T6 قطع می‎گردد با قطع شدن T6 ولتاژ تغذیه سوی گیت تریستور قرار می‎گیرد. آنرا تحریک کرده باعث روشن شدن آن می‎گردد.

 
روشن شدن تریستور باعث می‎شود که اختلاف ولتاژ زیادی در سر بوبین رله قرار بگیرد و آنرا وصل کند. دیود موازی با رله ولتاژهای ضربه‎ای را که هنگام قطع شدن رله توسط سلف آن تولید می‎شود در خود اتصال کوتاه کرده و حذف می‎کند. خازن C2 موازی با رله نیز ولتاژهای ضربه‎ای هنگام وصل شدن خود را از بین می‎برد.

 دیودهای D6 و D7 و مقاومت R8 بعد از وصل تریستور باعث تخلیه C3 و آماده شدن تایمر برای مرحله بعدی می‎شود. مدار موزیک توسط آی سی UM66L تولید موسیقی می‎کند که چون خروجی آن یک بیزر الکتریک است و مصرف جریان آن نیز کم می‎باشد تأثیر در قطع و وصل آن ندارد. زنر DZ3 و مقاومت R10 تغذیه آی سی را تأمین می‎کند.این گجت وسیله ای کاربردی جهت حفاظت از گجت های دیگر است.
 
 
 

 

نظر خود را بنویسید
*
*
13
دیدگاه کاربران
 • 1394-11-12

  سلام خسته نباشین من اقاوند هستم یه تعداد زیادی از این کیت محافظ یخچال میخواستم.

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما  کاربر گرامی با توجه به راه اندازی سیستم تخفیف حداکثری دانشجو بن، پیشنهاد می‌شود از طریق سایت به صورت زمان بندی شده خرید کنید و از بن‌های تخفیفتان استفاده کنید.

 • 1394-11-28

  سلام میشه این کیتو به سایر لوازم برقی مثل رایانه وصل کرد؟؟؟

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما


  بله، برای همین منظور است.

 • 1395-05-26

  من همین کیت را از مغازه ای گرفتم بعد صاحب مغازه کیت را برام وصل کرد .بعدلامپ قرمز وزرد روشن شد ولی بعد از 10 دقیقه لامپ سبز روشن نشد

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما


  کاربر گرامی در فرایند ساخت کیت و سرهم کردن قطعات ممکن است قسمتی از مدار آسیب ببیند و یا اتصالی پیدا کند. از این رو در چنین مواردی نیاز است که مدار را با هماهنگی قبلی برای دانشجو کیت ارسال کنید تا به صورت رایگان برای شما تعمیر شود.

 • 1395-05-28

  آیا می شود برای آن حذف زمان بگزاریم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما


  كاربر گرامى با توجه به شماتيك مدار ميتوانيد تغييرات مد نظرتان را در صورت امكان اعمال كنيد.

 • 1395-09-16

  با سلام،در بروشور شما یه کیت دیگه ای با نام محافظ یخچال بوده که نصف این قیمت داره فرق ایندو در چیست ؟ و سوال دیگه اینکه منظور از تثبیت کننده ولتاژ چیه ، مگه همه محافظ ها تثبیت کننده نیستند ؟

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما


  نام کالای چاپ شده روی بروشور متفاوت است ولی بروشور درست ارسال شده است. همچنین کلیه محافظ های یخچال صرفا دارای تثبیت کننده نمیباشند، بلکه میتوانند فقط دارای تاخیر دهنده وصل جریان باشند. از این رو در این مدار علاوه بر تاخیر در زمان اتصال دارای تثبیت کننده جریان هم میباشد.

 • 1395-10-11

  با عرض سلام و خسته نباشید مدار رو در شهر تهران از کجا می توانیم تهیه کنیم زیرا هر فروشگاهی کیت آموزشی ندارند در صورت امکان آدرس فروشگاه رو بنویسید تا این کیت رو تهیه کنم به این کیت احتیاج زیادی دارم.
  باتشکر

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما


  ارسال به سراسر كشور از طريق فروش اينترنتى ميباشد. شما ميتوانيد از طريق سايت خريد كنيد.

 • 1396-10-25

  با سلام ، آیا این کیت از بهترین مدل محافظ برق است و یا اینکه بهتر هم دارید ؟
  می خواهم دوتا دستگاه یخچال و فریزر وصل کنم ، می شود وصل کنم ؟

  پاسخ مدیر:

  سلام 


  این کیت صرفا جنبه ی آموزشی دارد و برای استفاده مداوم پیشنهاد نمیشود.

 • 1397-03-11

  ببخشید من یکی از این کیت رو خریدم درستش کردم اما فقط شب ها کار می کند وروز ها بیزر او صدای اصلی او را پخش نمی کند وروشن نمی شود

  پاسخ مدیر:

  درود 


  کاربر گرامی ولتاژ برق شهری بسته به ساعت مصرفی دامنه متفاوتی دارد و این موضوع به همین دلیل است. 

 • 1397-04-23

  خوب به نظر شما من چکار کنم که دستگاه من بتواند همیشه کار کند هم شب هم روز ترانس او ۱۲ ولت ۳۰۰ میلی امپر است. ترانس را اوض کنم

  پاسخ مدیر:

  درود


  بله با تعویض ترانس می‌توانید کمی راندمان مدار را بهبود ببخشید.

 • 1397-04-24

  سلام به شما ترانس را عوض کردم تثبیت کننده من کار نکرد ترانسی که عوض کردم ۱۰ولت است لطفا بگویید ترانس را چند ولت کنم و تثبیت کننده کارهای اصلی که نوشته اید را انجام دهد یا نه

  پاسخ مدیر:

  درود


  ضمن توجه به اینکه کالا آموزشی می‌باشد، بفرمایید که ترانس شما دقیقا چه مشخصاتی دارد. این مدار با ترانس 9 تا 12 ولت کارایی دارد.

ویژگی‌های فیزیکی

تعداد قطعات : 38
ابعاد فیبر : 6 * 7.5 سانتیمتر
نوع فیبر : استخوانی تک رو با ضخامت 1.5 میلیمتر
چاپ مس :

تغذیه

ولتاژ مورد نياز : ترانس 12 ولت دو سر با حداکثر جریان 500 میلی آمپر
توان : 2000 وات، با رله همراه کالا

سایر مشخصات کالا

سطح تجربه مورد نیاز : حرفه ای
آموزش : دارای دفترچه آموزش

محصولات مرتبط

چطور ساعت عقربه ای با LED RGB و آردوینو Arduino بسازیم؟