واکی تاکی

دانشجو بن، امتیاز خرید کاربران دائمی
با سفارش این محصول شما 2  امتیاز دریافت میکنید
ارزش امتیاز دریافتی:  2,000تـومان
حد اکثر تخفیف قابل استفاده برای این محصول 2 امتیاز که برابر است با 2,000تـومان

DKP - 0030

محصول جدید

برای ارتباط دوطرفه به صورت بی‌سیم مدار واکی تاکی انتخاب مناسبی است. کیت واکی تاکی از دو برد تشکیل شده است. هر کدام از بردها هم به عنوان فرستنده و هم به عنوان گیرنده عمل می‌کنند.

چگونگی کار و عملكرد مدار واکی تاکی را به صورت عملی و علمی یاد خواهید گرفت. کیت واکی تاکی از ساده‌ترین مدارات واکی تاکی که جهت آشنایی و آموزش كاربران طراحی شده است.

چنانچه سوالی دارید از قسمت دیدگاه کاربران ثبت کنید.

دستگاه واکی تاکی یک وسیله دستی و قابل حمل بی‌سیم برای انتقال و دریافت پیام است. برای اولین بار در جنگ جهانی دوم ، مهندسین موتورولا ابزار واکی تاکی را جهت ارتباط دو نفره طراحی کردند؛ که بعد از پایان جنگ جهانی دوم به شکل گسترده در اختیار عموم مردم قرار گرفت و در بسیاری از زمینه‌ها به خصوص در صنعت ساخت و ساز استفاده شد. با کیت واکی تاکی مکالمه از راه دور بین دو نفر به صورت بی‌سیم امکان پذیر است. برد واکی تاکی در حدود 2 متر است که بسته به شرایط محیط تا 5 متر هم جواب می‌دهد. کلیه مدارهای واکی تاکی به طور کلی به دو بخش فرستنده و گیرنده تقسیم می‌شوند که با توجه به قدرت و کیفیت می‌توان مدارهای مختلفی را تولید نمود.

 

تغذیه مدار نه ولت می باشد و فرکانس آن روی باند رادیو آماتور ردیف ۲۷ مگاهرتز قرار دارد. گجت واکی تاکی اساس مکالمه راه دور بین دو یا چند نفر را به شما می‌آموزد.


  
 چگونگی استفاده از گجت:

 
کیت واکی تاکی یک مبدل امواج می‌باشد. ابتدا امواج صوتی را دریافت می‌کند و به امواج الکترومغناطیس تبدیل می‌کند. و پس از انتشار آنها در فضا ، در طرف دیگر کیت دوم امواج الکترومغناطیس را دریافت می‌کند و مجددا به امواج صوتی تبدیل می‌کند.

واکی تاکی به عنوان آیفون دو طرفه بین دو خانه روبه رو، دو طبقه که کشیدن سیم مشکل است،  در كاركاه ها و...  برای مصرف کمتر می توانید از آداپتور استفاده کنید به این صورت که هر دو کیت در هر دو محل در حالت گیرنده قرار می گیرند و هر کدام با دیگری کار دارد با فشار دادن کلید دستگاه و صحبت صدای خود را به طرف مقابل می رساند.


 

محتویات بسته:

1-   مجموعه فیبر مسی و قطعات الکترونیکی

2-   جزوه راهنمای استفاده از کیت

3-   کارت محصول

4-   لوازم جانبی

 

  

مزایای محصول:

 1. در این مجموعه کلیه قطعات کیت به همراه سیم قلع جهت لحیم کاری و فیبر مدار چاپی قرار دارند.

 

 1. کتابچه ی راهنمای این محصول به صورت جزوه ای چاپ و صحافی شده در اختیار شما است. از مراحل اولیه شناسایی قطعات، نحوه ساخت کیت تا مراحل راه اندازی آن توضیحات کاملی شرح داده شده است. همچنین درباره چگونگی لحیم کاری و دستورالعمل صحیح کار کردن با هویه نیز آموزش خواهید دید.

 

در بخشی دیگر، مرحله ای برای دوستانی که نیاز به راهنمایی بیشتری در راه اندازی دارند توضیحاتی با عنوان عیب یابی در نظر گرفته شده است. همینطور نمای شماتیک فنی مدار به همراه اطلاعات کامل تخصصی برای علاقمندان نوشته گردیده است

 

 1. در داخل کارت محصول که تشکیل دهنده ی قسمتی از بسته بندی محصول است ، با فهرست دیگر محصولات الکترونیک دانشجو و راه های تماس با ما آشنا خواهید شد. 
 2. لوازم مورد نیاز دیگری برای راه اندازی کیت، از جمله: رله ، سیم افشان ، در بسته بندی قرار داده شده است
 3. الکترونیک دانشجو تولید کننده گجت های آموزشی. با این گجت علاوه بر آموزش الکترونیک چگونگی کار کرد گجت های لمسی را خواهید آموخت

 

 
 
 شرح تخصصی عملکرد مدار واکی تاکی:

کلیه مدارهای واکی تاکی به طور کلی به دو بخش فرستنده و گیرنده تقسیم می شوند که با توجه به قدرت و کیفیت می توان مدارهای مختلفی را تولید نمود.

 
 عملکرد مدار گیرنده:
در این حالت مطابق مدار امیتر T1 توسط L3 و R4 به منفی مدار متصل است و خازن C5 جهت بایپاس فرکانسهای رادیویی می باشد. کلکتور این ترانزیستور از مسیر R9 و L2 و S1 و R8 به ولتاژ مثبت اتصال پیدا کرده و R1 و R3 تأمین کننده بیس این ترانزیستور می باشند (ترانزیستور T1 در حالت بیس مشترک بایاس شده است) امواج رادیویی پس از دریافت توسط آنتن مدار از طریق C3 و C2 به امیتر اعمال می شود و پس از تقویت در کلکتور ظاهر شده و از مسیر S3 و L2 و T3 از طریق چوک Q و کلید S2 به بلندگو اعمال و پخش می شود.

 
سلف L3 در اصل عمل RFC (مقاومت تابع فرکانس) را انجام می دهد و با توجه به فرکانس از صفر شدن آنها در امیتر T1 جلوگیری می کند. در ضمن باعث تشدید و دمودلاسیون آنها نیز می شود. خازن C4 از اعمال و تقویت فرکانسهای مزاحم در مدار جلوگیری می کند. ولتاژ امپتر T2 مستقیماً از منفی اتصال یافته. خازن C5 فرکانسهای رادیویی واقع در امیتر را به منفی مدار اتصال می دهد، لذا باعث بالا رفتن ضریب تقویت ترانزیستور می شود.

 این مدار را بایپاس می گویند. خازن C9 جهت بایپاس فرکانسهای صوتی و بالا بردن ضریب تقویت ترانزیستور T3می باشد. کلکتور T3 از طریق اولیه چوک به مثبت و کلکتور T2 و بیس T3 به وسیله مقاومت R9 و R7 بایاس شده است.  
همچنین مقاومت R6 تأمین کننده ولتاژ بیس T2 است و خازن C7 فرکانسهای مزاحم طبقات قبل را حذف می کند. مقاومت R9 و خازن C10 یک فیلتر تشکیل می دهند که از تشدید فرکانس در مورد تقویت کننده جلوگیری می کند.


عملکرد مدار فرستنده:
اگر مطابق مدار شماره 2 حالتها عوض شود مدار به صورت یک فرستنده رادیویی عمل می کند و بلندگو به حالت یک میکروفن امواج صوتی را از طریق S2 و C8 به بیس T2 اعمال می کند. این امواج از بیس از دو مرحله تقویت توسط T2 و T3 از طریق کلکتور T3 و کلید S1 به مدار مدولاتور تزریق می شود.

 در حالت فرستنده چوک Q از مدار خارج است و اولیه آن تأمین کننده ولتاژ کلکتور T3 و T1 است. (از مسیر S1، L1، S3 ) T1 در این حالت به صورت امیتر مشترک بایاس شده به این ترتیب که امیتر از طریق S4 و R2 به مدار و کلکتور آن نیز همانطور که قبلاً گفته شده به مثبت مدار و بیس آن از طریق R1 به مثبت مدار و کلکتور اتصال یافته است.  

 امواج صوتی تقویت شده از مسیر S1 و R1 به بیس T1 اعمال می شود و فرکانس تولید شده توسط مدار C1 و L1 نیز به امیتر این ترانزیستور تزریق می شود و پس از مخلوط شدن از طریق کلکتور و خازن C3 به آنتن و نهایتاً به صورت امواج الکترومغناطیسی (رادیویی) در فضا پخش می شوند. به این صورت تاکی واکی کارش را انجام می دهد.

 
 
بنابراین با این گجت علاوه بر آموزش الکترونیک چگونگی کار با واکی تاکی و چگونگی کار کرد آن ها را می آموزید.

 

   

نظر خود را بنویسید
*
*
18
دیدگاه کاربران
 • 1395-01-22

  سلام چطوری میشه لطفا کیت واتاکی برد بالاتر رو هم بهم معرفی کنید ... که حداکثر بردش 2 کیلومتر باشه ؟

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما


  این مدار در دانشجو کیت موجود نمیباشد، می توانید از بازار تهیه کنید.

 • 1395-02-07

  سلام
  من این کیت رو تهیه کردم و ساختم ولی همش صدای بوق بلندی از اسپیکر هاش میاد چیکار باید کنم؟

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما


  راه اندازى كيت واكى تاكى نسبت به ديگر مدارها، كمى پيچيده است. از اين رو چنانچه در راه اندازى مشكل داريد، با شماره ٠٣١٣٢٢٢٤٥٧٠ و داخلى ٣ تماس بگيريد.

 • 1395-04-11

  بردش چقدره
  200متر هست

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما


  خير، اين مدار آموزشى است ولى چنانچه بتوانيد تنظيمات سلف ها را دقيق انجام دهيد تا ٦٠ متر هم ميرسد. ولى دقت داشته باشيد كه براى تنظيمات به تجهيزات آزمايشگاهى دقيق نياز داريد.

 • 1395-04-16

  من کمی تجربه دارم آیا متونم درست کنم؟

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما


  مونتاژ و راه اندازى كيت هاى راديويى، على الخصوص واكى تاكى نياز به تجربه دارد، هم از نظر لحيم كارى و هم از نظر مهارت ساخت كيت، چنانچه اين دو مورد تاييد باشد، ميتوانيد اين كيت را تهيه كنيد.


  شاد و پيروز باشيد.

 • 1395-05-22

  سلام بردش 6متره یا60متر؟

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما


  حداكثر ٦ متر، دقت داشته باشيد كه اين مدار يك كيت آموزشى است.

 • 1395-11-05

  سلام خسته نباشید من در ساخت کیت دچار مشکل شدم اگه کیت رو برای شما ارسال کنم آیا شما کیت رو تعمیر میکنید ؟ با تشکر

  پاسخ مدیر:

  درود برشما


  کاربر گرامی همانظور که در دفترچه راهنما هم نوشته شده است. کلیه فرآیند تعمیر و رفع عیب کیت‌ها رایگان خواهد بود. شما می‌توانید با ارسال کیت به دانشجو کیت، از این خدمات استفاده کنید.

 • 1395-11-07

  واقعا زحمت کشیدید برد6متر خنده دار هست به چه درد میخوره حداقل 100متر باشه ارزش درست کردن و قت گزاشتن را داره

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما


  کاربر گرامی ضمن تشکر از توجه تان، این یک کیت آموزشی است. مصرف آن برای آموزش شیوه کار مدار فرستنده گیرنده برای نوجوانان است. همچینین در این مدار از 3 عدد سلف استفاده شده است. راه اندازی و کالیبره کردن سلف‌ها به تنهایی برای آشنایی با عملکرد مدار کفایت میکند. 

 • 1396-03-06

  سلام
  کی میارین؟

  پاسخ مدیر:

  درود 


  ماه آینده در فروشگاه موجود خواهد شد.

 • 1396-05-27

  سلام آیا میتوان برد آن را زیاد کرد

  پاسخ مدیر:

  درود


  خیر. فقط تنها به آنتن آن توجه کنید.

 • 1396-07-15

  این مدار در انبار تهران موجود هست برای خرید حضوری؟

  پاسخ مدیر:

  درود


  لطفا با پشتیبانی سایت تماس حاصل فرمایید.

ویژگی‌های فیزیکی

تعداد قطعات : 58
ابعاد فیبر : 4.5 * 7.5 سانتیمتر
تعداد فیبر : 2 عدد
نوع فیبر : فایبرگلاس تک رو با ضخامت 1.5 میلیمتر
چاپ مس : دارای چاپ سبز

تغذیه

ولتاژ مورد نياز : فقط و فقط 9 ولت DC
توان : ارسال امواج تا حداکثر 6 متر مربع

سایر مشخصات کالا

سطح تجربه مورد نیاز : حرفه ای
اقلام همراه محصول : 2 عدد بلندگو، 2عدد سرباتری نه ولت، 6 رشته سیم افشان
آموزش : دارای دفترچه آموزش
نوع کاربرد محصول : مناسب برای کاردستی

محصولات مرتبط

ساخت سیستم RFID هوشمند با ماژول کارت خوان RC522 و نمایشگر Oled