کیت فرستنده اف ام

DKP - 0010

محصول جدید

تقویت و ارسال صدا از دیرباز آرزوی بشر بوده است.انسان برای ارتباط با مکانهای دورتراز خود به روشهای مختلفی دست میزد تا اینکه علم توانست وسیله ای را پیشنهاد کند که با کمترین دردسر بشود با آن صدا را تقویت و به اطراف فرستاد .این وسیله فرستنده اف ام نام دارد که تاریخ را در پس خود به یادگار دارد.در اینجا شما خواهید آموخت چطور با ساخت یک فرستنده اف ام وارد دنیای تلفیقی تاریخ و الکترونیک شوید.

سیستم فرستنده گیرنده (مخابرات) یکی از رشته‌هایی بوده که در طول چندین سال دستخوش تحولات شگرفی شده است. مدولاسیون FM یک شیوه ارسال اطلاعات بوسیله امواج رادیویی می‌باشد که در ضمن از لحاظ کیفیت نیز برترین نوع مخابرات رادیویی است.

 این کیت دارای دو مرحله تقویت بوده وتوسط میکروفن صدا را روی موج FM رادیو به صورت بیسیم پخش می کند. میکروفن با کیفیت صدای عالی ، دارای فیلتر نویز گیر صداهای همهمه از جمله نکات قابل ذکر برای این کیت می باشد.

 

 

محتویات بسته :

1-   مجموعه فیبر مسی و قطعات الکترونیکی

2-   جزوه راهنمای استفاده از کیت

3-   کارت محصول

4-   لوازم جانبی

 

  

مزایای محصول:

 1. در این مجموعه کلیه قطعات کیت به همراه سیم قلع جهت لحیم کاری و فیبر مدار چاپی قرار دارند.

 

 1. کتابچه ی راهنمای این محصول به صورت جزوه ای چاپ و صحافی شده در اختیار شما است. از مراحل اولیه شناسایی قطعات، نحوه ساخت کیت تا مراحل راه اندازی آن توضیحات کاملی شرح داده شده است. همچنین درباره چگونگی لحیم کاری و دستورالعمل صحیح کار کردن با هویه نیز آموزش خواهید دید.

 

در بخشی دیگر، مرحله ای برای دوستانی که نیاز به راهنمایی بیشتری در راه اندازی دارند توضیحاتی با عنوان عیب یابی در نظر گرفته شده است. همینطور نمای شماتیک فنی مدار به همراه اطلاعات کامل تخصصی برای علاقمندان نوشته گردیده است

 

 1. در داخل کارت محصول که تشکیل دهنده ی قسمتی از بسته بندی محصول است ، با فهرست دیگر محصولات الکترونیک دانشجو و راه های تماس با ما آشنا خواهید شد. 
 2. لوازم مورد نیاز دیگری برای راه اندازی کیت، از جمله: رله ، سیم افشان ، در بسته بندی قرار داده شده است
 3. الکترونیک دانشجو تولید کننده گجت های آموزشی. با این گجت علاوه بر آموزش الکترونیک چگونگی کار کرد گجت های لمسی را خواهید آموخت


 شرح تخصصی عملکرد مدار:

مدار فرستنده دو قلو شامل سه قسمت تقویت کننده امواج صوتی، اسیلاتور (مدار الکتریکی است که سیگنال الکتریکی تکرارشونده تولید می‌کند)و ضرب کننده (میکسر) می‌باشد:
 الف) تقویت کننده: ترانزیستور T1 همراه مقاومتهای R1 و R3 و میکروفن یکی تقویت کننده امیتر مشترک را تشکیل می‌دهند. امواج صوتی توسّط میکروفن خازنی دریافت شده و به جریان الکتریکی تبدیل می‌شود سپس مستقیماً به بیس T1 تزریق و بعد از تقویت در کلکتور ظاهر می‌شوند. مقاومتهای R1 و R3 ترانزیستور را بایاس می‌کنند(پایه های ترانزیستور را امیتر (Emitter) ، بیس (Base) و کلکتور (Collector) می نامند که امیتر را با حرف E ، بیس را با حرف B و کلکتور را با حرف C نمایش می دهند).

 
 ب) اسیلاتور: این قسمت شامل سلف L، (پشت مدار چاپی) خازن C5 و C2، ترانزیستور T2 (در حالت بیس مشترک) و مقاومتهای R2 و R5 می‌باشد. به مدار مشترک L و C5 اصطلاحاً مدار رزنانس یا تانک می‌گویند. این مدار فرکانس خاصی که از فرمولمحاسبه می‌گردد را تولید می‌نماید.
جهت پایداری فرکانس مدار مقداری از امواج تولید شده تسوط C2 به امیتر ترانزیستور برگشت داده می‌شود (فیدبک) و پس از تقویت به روی کلکتور ظاهر می‌شود. لذا اسیلاتور پایدار مانده و تا هنگامی که تغذیه می‌شود مقاومتهایR2 و R5 به ترتیب تأمین کننده ولتاژ بیس و امیتر می‌باشند. ضمناً R5 از صفر شدن انرژی فیدبک شده توسط C2 جلوگیری می‌کند.

 
ج) میکسر: ترانزیستور T2 در یک زمان در دو مدار قرار گرفته یکی مدار اسیلاتور که قبلاً شرح داده شد و دوم مدار میکسر. با اعمال امواج صوتی تقویت شده از طریق C3 و R4 به بیس T2 و تزریق امواج تولید شده توسط اسیلاتور مدار از طریق C2 به امیتر این ترانزیستور، مخلوطی از این امواج که اصطلاحاً به آن امواج مدوله شده می‌گویند بر روی کلکتور ظاهر می‌شود و در نهایت از طریق آنتن در فضا منتشر می‌شود.

 

از خواص امواج مدوله شده انتشار آنها توسط آنتن و سرعت آنهاست که برابر سرعت نور می‌باشد. در این مدار خازن C4 پارازیتهای ایجاد شده در ولتاژ مدار را صفر می‌کند. خازن C3 امواج صوتی تقویت شده را به طبقه بعد کوپلاژ نموده(خازن کوپلاژ خازنی است که اجازهٔ گذشتن سیگنال برق AC را از مداری به مدار دیگر می‌دهد ولی مانع عبور سیگنال برق DC می‌شود) و از اثر ولتاژ دو طبقه بر روی هم جلوگیری می‌کند مقاومت R4 امپدانس (نسبت ولتاژ به جریان)دو طبقه را تطبیق می‌دهد. ضمناً خازن C1 از اثر امواج رادیویی بر روی مدار جلوگیری می‌نماید.

   

نظر خود را بنویسید
*
*
28
دیدگاه کاربران
 • 1394-10-14

  سلام فرستندی وگیرندی اف ام ساده که گیرنده رو به روی یک امپلی فایر وصل واز فرستنده به عنوان میکروفن بی سی استفاده کنیم می تونی برام بسازید فرستنده وگیرنده در حد50متر کار کنند و امپلی فایری که دارم 30 وات است اگر می تونی خواهشن زود بهم ایمیل بفرستید ممنون

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما


  برای این منظور محصول آماده هست، لطفا به صفحه کیت‌های رادیویی مراجعه کنید.

 • 1394-10-17

  سلام
  میشه برد ارسال موج این کیت رو افزایش داد تا بیش از 1 کیلو متر
  لطفا به ایمیلم جواب رو بفرستید
  لطفا فقط به ایمیلم پاسخ بدید

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما


  خیر چنین امکانی وجود ندارد. این مدار کیت آموزش می‌باشد.

 • 1394-11-19

  سلام . این محصول موجود نمی باشد ؟

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما


  کاربر گرامی، موجود شد.

 • 1394-11-19

  سلام مجددد .
  برد فرستنده fm در چه حدی میباشد . صدا شفاف می باشد ؟

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما


  این برد به صورت 2 کانال تقویت کننده رادیویی است و کیفیت صدای ارسالی را هم در ویدیو می‌توانید بررسی کنید.

 • 1394-12-04

  سلام ببخشید من فرستنده رو خریدم و کیت رو سرهم کردم ولی هیچ چیزی نمی تونم ارسال کنم
  باید رو چه موجی بگذارم
  لطفا کمکم کنید.

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما


  موج اف ام است. لطفا پس از مطالعه قسمت رفع عيب دفترچه راهنما، اگر مشكلتان رفع نشد با شماره ٠٣١٣٢٢٢٤٥٧٠ و داخلى ٣ تماس بگيريد تا به صورت تلفنى توسط كارشناسان فنى دانشجو كيت راهنمايى شويد.

 • 1395-03-23

  من تو رادیو هیچ چیزی دریافت نمیکنم آیا رادیوی گوشی راهم می توان استفاده کرد یا خیر
  اگر میکروفون سوخته باشد از کجا باید بفهمیم لطفا سریع پاسخ دهید

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما


  براى استفاده از كيت هاى راديويى ميتوانيد از راديو تلفن همراه هم استفاده كنيد. جهت تست ميكروفن ميتوانيد از يك مولتى متر استفاده كنيد. دقت كنيد كه ميكروفن در اثر ولتاژ بالاتر از توان و يا حرارت بيش از حد هويه ميسوزد. در غير اينصورت معمولا ميكروفن مشكلى نخواهد داشت.


  شاد و پيروز باشيد.

 • 1395-05-03

  سلام
  من این کیت رو خریدم و فیبر مدار چابی مـثل فیلم نیست و سبز رنگ هست و جای کلکتور و امیتر ترانزیستور ها برعکس هستن چون داخل دیتاشیفت ترانزیستور bc574 ترتیب بایه ها وقتی نوشته روبه رو هست به صورت c b e هست ولی روی فیبر برعکس نوشته شده
  لطفا برسی کنید

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما


  اين فيبر از نوع فايبر گلاس و نسل جديد كيت هاى دانشجوكيت است. موردى كه ميفرماييد بررسى خواهد شد.


  شاد و پيروز پيروز باشيد.

 • 1395-05-03

  لطف کنید بعد از برسی نتیجش رو بگید

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما


  اين مورد در تعدادى از فيبرهاى مدار چاپى، به هنگام چاپ بوجود آمده و لقط كافيست ترانزيستورها را وارونه نصب كنيد. لازم به ذكر است اين تعداد فيبر از چرخه توليد خارج شدند.

 • 1395-06-31

  ببخشید پایه ترانزیستور جای کلکتور وامیتر عوض شده خب بود cbeنوشته بودید وگرنه طبق عکس روی pcb لحیم شده جواب نمیداد

 • 1395-08-26

  سلام ببخشيد فاصله ي موج فرستنده ي اين کيت حداکثر چقدر هستش؟

  بعد اين کيت توسط شما به صورت آماده هم به فروش ميرسد!؟ اگه پاسختان بلي هستش لطفا آدرس صفحه ي آماده ي اين کيت رو بديد

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما


  حداكثر 50 متر ميباشد. در حال حاضر به صورت مونتاژ شده ارايه نميشود.

ویژگی‌های فیزیکی

ابعاد فیبر : 2 * 6 سانتیمتر
نوع فیبر : استخوانی تک رو با ضخامت 1.5 میلیمتر
چاپ مس :

تغذیه

ولتاژ مورد نياز : 3 ولت DC
توان : ارسال امواج تا 40 متر مربع در فضای باز

سایر مشخصات کالا

سطح تجربه مورد نیاز : مبتدی
آموزش : دارای دفترچه آموزش

محصولات مرتبط

طراحی سیستم Object Detection با ESP32-CAM