برد PCB مدار استراق سمع بی سیم

DKP - 0094

محصول جدید

محتویات بسته مدار استراق سمع بی سیم

فقط فیبر مسی و دفترچه ساخت، قطعات مورد نیاز در دفترچه نوشته شده است که میبایست به صورت مجزا تهیه کنید. در این بسته فیبر مسی از جنس فایبر گلاس با چاپ سبز پشت و روی برد به همراه دفترچه ساخت + لیست قطعات مورد نیاز قرار گرفته است. دقت داشته باشید که عملکرد مدار بسته به نوع قطعات تامین شده بسیار متفاوت خواهد بود. دانشجو کیت هیچ گونه مسئولیتی در قبال مونتاژ و عملکرد صحیح مدار ندارد. پیرو دانش چندین ساله در طراحی مدار، عملکرد کلی این مدار بسیار رضایت بخش می‌باشد.

 

 شرح تخصصی عملکرد مدار استراق سمع بی سیم

استراق سمع بی سیم در واقع یک تقویت کننده بسیار حساس می باشد . امواج صوتی ضعیف در فضای اطراف، توسط میکروفن به جریان الکتریکی تبدیل شده و طی پنج مرحله تقویت می شوندو سپس توسط یک اسیلاتور FM فرستاده و بر روی گیرنده‎های FM ظاهر می‎شود. نقاط GFA به میکروفن سه سیم اتصال می‎یابند. نقاط G و A تغذیه میکروفن را تأمین می‎کنند و جریانهای صوتی از طریق F و خازن C7 به بیس T6 اعمال می‎گردد که طی سه طبقه تقویت شده و در کلکتور T1 ظاهر می‎شوند. مقاومتهای R10 ولتاژ کلکتور T4 و R9 و R13 تغذیه R5 و R12 تغذیه T6 را تأمین می‎کنند. خازن C6 امواج مزاحم و پارازیت را دفع می‎نماید. مقدار ماکزیمم ولتاژ کلکتور T4 توسط R14 (این ولتاژ ارتباط مستقیم با ضریب تقویت سه طبقه دیگر دارد) به بیس T6 برگشت می‎دهد (فیدبک می‎کند) این قسمت از مدار باعث کنترل ضریب تقویت می‎شود و به آن AVC نیز می‎گویند.
 
R9 و R15 و C8 جریانهای صوتی به روی کلکتور T4 از طریق C5 به بیس T3 تزریق شده و پس از یک مرحله تقویت از طریق C5 جهت تقویت نهایی به بیس T2 اعمال می‎گردد. مقاومت R7 ولتاژ کلکتور T3 و مقاومت R6 ولتاژ بیس T2 و مقاومت R8 بایاسینگ بیس T3 و R5 ولتاژ امیتر T3 را تأمین می‎کند. طی آخرین طبقه تقویت از طریق T2 به اسیلاتور فرستاده می‎شوند. مدار اسیلاتور شامل سه قسمت تقویت کننده نوسان ساز و مخلوط کننده می‎باشد و تنها ترانزیستتور T1 به کار رفته در این مدار در هر قسمت اساس کار مدار می‎باشد. فرکانسی که توسط مدار نوسان تولید می‎شود از طریق C2 به امیتر T1 و سیگنالهای صوتی خازن C4 و مقاومت R4 به بیس ترانزیستور T1 تزریق شده و در کلکتور T1 موج مدوله شده ظاهر می‎شود در این حالت مدار را میکسر یا ضرب کننده می‎گویند. R1 ولتاژ صوت اعمال شده به مدار اسیلاتور را تأمین می‎کند و خازن C4 علاوه بر کوپلاژ سیگنالهای صوتی به تقویت کننده از تأثیر طبقه تقویت کننده و قسمت اول مدار جلوگیری می‎کند. خازن C1 امواج مزاحم القا شده در مدار را حذف می‎کند. دیودهای سیگنال D1 ولتاژ مدار اسیلاتور و دیود D2 ولتاژ قسمت تقویت میکروفن راتأمین و از تداخل و اثر گذاشتن این دو ولتاژ.......

 

صدا را از راه دور دریافت می کند و پس از پنج مرحله تقویت به صورت بی سیم آن را به گوش شما می رساند!عملکرد این مداربه صورت 5 مرحله‌ای است که شما را غافل گیر خواهد کرد.از ترکیب فنی دو مدار پرطرفدار آمپلی فایر صوتی و فرستنده بی‎سیم کیت استراق سمع بی‎سیم شکل گرفته است. کیت استراق سمع بی سیم مداری آموزشی جهت شنیدن صداهای دور و غیر قابل شنیدن می باشد. صدا را از راه دور دریافت و تقویت می کند که با یک گوشی یا هدفون می توانید گفت و گوی دو نفر در فاصله ی دورتر را بشنوید.  استراق سمع بی سیم یک آمپلی فایر حساس با امپدانس بالا است که صداهای موجود در محیط اطراف را توسط میکروفن حساس جذب کرده و پس از چند مرحله تقویت بوسیله یک هدفون یا گوشی قابل شنوایی می شود.

 
استراق سمع چگونه کار می کند؟

 استراق سمع ها در اصل فرایند مکانیکی امواج صوتی را به فرایند الکترونیکی تبدیل می کنند. در ساختار میکروفن ها که انواع مختلفی دارد و هرکدام برای مصرفی خاص طراحی شده اند از یک فرایند مشترک استفاده می شود؛ که توسط امواج مکانیکی صوت به میکروفن منتقل می شوند. در این حالت در میکروفن لرزش ایجاد شده موجب اختلاف پتانسیل می شود و این اختلاف پتانسیل از میکروفن به سیم ها منتقل می شود و به مراحل بعدی فرستاده می شود. تا اینجا سرنوشت امواج مکانیکی صوت اولیه را دریافتیم. پس از آن در مدار استراق سمع بی سیم امواج در چند مرحله تقویت می شوند و نویز گیری هم روی آن انجام می شود. پس از آن به ابزار تولید صدا منتقل می شود؛ شامل بلندگو ، گوشی یا هدفون و ... می شود. در این مرحله دوباره از جریان الکتریکی به امواج صوتی تبدیل می شوند. صدای دریافتی با صدای خروجی در میزان و شدت و کیفیت تفاوت دارد. منظور این است که در مرحله ی دریافت توسط میکروفن حساس ممکن بوده در محدوده ی شنوای ما نبوده است اما پس از آنالیز و تجزیه و تقویت صدا ها در مرحله خروجی آن صدا در محدوده شنوای ما قرار می گیرد. بنابراین صدا های دورتر از ما به صدا های نزدیک به ما تبدیل می شوند.

    

 عملکرد مدار:
 ۱- دو عدد باتری قلمی
 ۲- (رادیو) FM را روشن کنید و با تغییر ایستگاه توسط دسته موج یاب حدود فرکانس 93 مگاهرتز صدای صوت قوی یا صدای خودتان که صحبت می‎کنید از رادیو شنیده شود. با دور کردن گجت از رادیو صدای محیط اطراف توسط رادیو پخش می شود.

 

استراق سمع بی سیم - دانشجو کیت
   
 

ویژگی‌های فیزیکی

تعداد قطعات : 33
ابعاد فیبر : 11.2 * 3.5 سانتیمتر
نوع فیبر : فایبرگلاس تک رو با ضخامت 1.5 میلیمتر
چاپ مس : دارای چاپ سبز

تغذیه

ولتاژ مورد نياز : حداکثر سه ولت DC
توان : ارسال امواج تا 50 متر مربع در فضای باز

سایر مشخصات کالا

سطح تجربه مورد نیاز : حرفه ای
اقلام همراه محصول :
آموزش : دارای دفترچه آموزش
نوع کاربرد محصول : مناسب برای کاردستی

محصولات مرتبط

ساخت کیبرد با استفاده از برد Teency 3.2