کیت بوستر تقویت آنتن تلویزیون

DKP - 001

محصول جدید

کیت بوستر تقویت آنتن تلویزیون

کیت بوستر یک تقویت کننده (فرکانس بالا) می باشد که جهت تقویت امواج ضعیف موج SW یا FM رادیو به کار می رود. بوستر، تاریخ الکترونیک را به همراه خود دارد، ممکن است امروزه مانند قبل کاربردی نباشد، ولی جزئی از تاریخ الکترونیک است.

 تکنولوژی این گجت مربوط به سال ها پیش است. برفک تلویزیون در اثر امواج ضعیف در منطقه بوجود می آمد و باعث رنج بسیاری از علاقمندان، به این قوطی جذاب می شد. امروزه با توجه به گسترش پهنای باند امواج تلویزیون و تبدیل آن ها به دیجیتال، بوستر برای امواج رادیویی کارایی مناسب تری خواهد داشت. این کیت با ضریب تقویت 17 دسی بل (دسی‌بل واحد اندازه گیری فشار صدا است)امواج ورودی را در خروجی  ده برابر قویتر تحویل می دهد.
 

 

محتویات بسته :

1-   مجموعه فیبر مسی و قطعات الکترونیکی

2-   جزوه راهنمای استفاده از کیت، در راستای حفاظت از محیط زیست تولید جزوه های کاغذی متوقف شده است.

3-   لوازم جانبی

 

  

شیوه ساخت مدار بوستر

ابتدا قطعات موجود در بسته بندی را لیست زیر تطابق دهید. مقاومت ها را با رنگ های روی بدنه شناسایی کنید . دیگر قطعات بایستی کد مربوطه را از روی بدنه آن ها بخوانید.

شیوه ساخت کیت بوستر

  

چهار عدد مقاومت موجود در کیت را با توجه به رنگ بندی روی بدنه‌شان و فهرست قطعات در محل‌های R1 تا R4 روی فیبر به صورت خوابیده قرار دهید و پایه‌هایش را لحیم کنید.

آموزش ساخت کیت بوستر - دانشجو کیت

 

خازن‌های سرامیکی را در محل‌های C1 تا C3 قرار دهید. مقدار ظرفیت خازن سرامیک روی بدنه آن نوشته شده است. همچنین خازن سرامیک قطب ندارد.

آموزش تصویری ساخت کیت بوستر - دانشجو کیت

 

ترانزیستور BF99 که یک ترانزیستور منفی یا NPN است. با توجه به پایه‌ها و شکل بدنه و طرح روی فیبر در محل T روی فیبر قرار دهید. به طوری که سطح صاف و سطح نیمدایره آن با تصویر روی فیبر یکسان باشد. حروف نوشته شده روی فیبر c e b نمایانگر پایه های کلکتور، بیس و امیتر ترانزیستور میباشند.   

آموزش ساخت بوستر - دانشجو کیت

 

پس از انجام مراحل بالا، با استفاده از سیم های افشان برش خورده در بسته بندی، دو رشته را به نقاط IN و دو رشته هم به نقاط OUT جهت ورودی و خروجی کیت و دو رشته سیم قرمز و مشکی هم به نقاط + و - که با حرف V مشخص شده، وصل کنید.

 

راه اندازی مدار بوستر تقویت آنتن تلویزیون

تغذیه مناسب برای راه اندازی کیت بوستر 6 تا 12 ولت DC است. با استفاده از ولتاژ 12 ولت حداکثر ضریب تقویت از مدار را خواهید گرفت. دقت کنید مثبت و منفی باتری یا آداپتور را جابجا به کیت وصل ننمایید. در ضمن اگر سیم آنتن مورد استفاده شما از نوع کواکسیال میباشد؛ مغزی سیم آنتن را چه در ورودی و چه در خروجی به محل + لحیم کنید. سپس سیم شیلد اطراف مغزی را به محل - خروجی و ورودی متصل کنید. سیم دیگر که از آنتن تلویزیون یا رادیو می‌آید را به نقاط IN و سیم خروجی کیت OUT را به تلویزیون وصل کنید. به عبارتی کیت بوستر سر راه سیم آنتن تلویزیون قرار می‌گیرد. هرچه کیت به آنتن نزدیک‌تر باشد، کیفیت مطلوب‌تری را خواهید داشت.

 

آزمایش کیت:

حال آنتن تلویزیون را از حالت تنظیم خارج کنید؛ تا تصویر گیرنده برفکی شود، سپس کیت بوستر را سر راه سیم آنتن و دستگاه گیرنده تلویزیون قرار دهید. اگر همه مراحل ساخت و مونتاژ را درست انجام داده باشید؛ در اثر تقویت امواج توسط کیت بوستر، کیفیت تصویر بهبود پیدا می‌کند. یکی دیگر از موارد استفاده از کیت بوستر تقویت ایستگاه‌های FM است. برای این منظور یک سیم از پایه + OUT به آنتن رادیو وصل کنید و یک تکه سیم بلند دیگر به عنوان آنتن به + IN وصل کنید. 

علاوه بر این‌ها، کیت بوستر به عنوان تقویت کننده امواج کوتاه بکار می‌آید. در این حالت برای تقویت ایستگاه‌های SW شبیه به حالت FM عمل کنید.

 

نکته مهم:

در صورتی که تلویزیون شما ایستگاه را بخوبی دریافت میکند،لزومی به نصب بوستر روی آنتن نمی‌باشد. چون در این صورت نه تنها تصویر تلویزیون بهتر نمی‌شود، بلکه باعث بروز پارازیت و خرابی آن می‌گردد. لازم به ذکر است که کیت بوستر را برای تقویت سیگنال‌های خیلی ضعیف به کار ببرید. 

   

شرح تخصصی عملکرد مدار:   
بوستر مداری است شامل یک طبقه تقویت امواج رادیویی (امواج تلویزیون در گروه امواج رادیویی می باشند). مدار زیر یکی از ساده ترین مدارات بوستر می باشد که با استفاده از یک ترانزیستور فرکانس امواج تلویزیونی ضعیف را تقویت (در یک مرحله) می کند.
 بایاسینگ(بایاس کردن به معنای تغذیه نمودن و اعمال ولتاژ به صورت صحیح به هر قطعه ای از جمله ترانزیستور می باشد و در صورتی که بایاسینگ صحیح انجام نشود ترانزیستور نیز به صورت درست عمل نکرده و تقویتی صورت نمی گیرد) این مدار را اصطلاحاّ بایاسینگ سرخود می گویند که مقاومت های R1 و R2 به ترتیب ولتاژهای کلکتر و امیتر( پایه های ترانزیستور را امیتر (Emitter) ، بیس (Base) و کلکتور (Collector) می نامند که امیتر را با حرف E ، بیس را با حرف B و کلکتور را با حرف C نمایش می دهند)   و R3 و R4 ولتاژ بیس را تامین می کنند. خازن C1 فرکانس های بالا را که در تغذیه ایجاد می شود حذف نموده و از تاثیر آن در مدار جلوگیری می کند. خازن C3 امواج ضعیف تلویزیونی را به بیس ترانزیستور کوپل کرده و از تاثیر ولتاژ مدار به مدارات و طبقات دیگر جلوگیری می کند. خازن C2 نیز در حالتی مشابه امواج تقویت شده را به طبقات بعد (تلویزیون) کوپل می کند.
 *ترانزیستور فرکانسی ، ترانزیستوری است که به علت حالت فیزیکی ساختمان آن در فرکانس های بالا خاصیت خازنی بین پایه های کلکتور و امیتر آن ایجاد نشود.

 

 

نظر خود را بنویسید
*
*
9
دیدگاه کاربران
 • 1395-03-24

  میشه روش نسبش به کیت فرستنده ی صوتی را ببگویید

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما


  اين كيت براى تقويت امواج گيرنده ميباشد نه براى تقويت امواج فرستنده.

 • 1395-10-23

  سلام میشه لطف کنید باند فرکانسی تقویت کننده این کیت را بفرمایید تشکر از لطف شما

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما


  ترانزیستور BF199 از قطعات اصلی این مدار است و باند فرکانسی آن در محدوده 100 مگاهرتز است. همچنین دیتاشیت ترانزیستور در قسمت دانلودها در همین صفحه اضافه شد.

 • 1395-12-19

  سلام.ببخشید شما خودتون هم این بوسترو سرهم میکنید با اجرتش یکجا پرداخت کنیم؟مهم نیست هزینش سرهم کردنش چقدر میشه.آیا امکانش هست؟

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما


  برای این موضوع لطفا با فروشگاه و داخلی 11 تماس بگیرید.


  شاد و پیروز باشید.

 • 1396-01-21

  سلام.مدیر عزیز. من با داخلی 11 تماس گرفتم.موضوع رو بهشون گفتم گفتن شماره تلفن بده با شما تماس میگیریم تا به امروز با من تماس نگرفتند. راستیش من چهار سال پیش از این بوستر داشتم برای یه شرکت دیگه بودخیلی خوب کار میکرد از الکتریکی محل گرفته بودم اون هم برام مونتاژ کرده بود متاسفانه بچه خواهرم با انبر دست افتاد به جونش خرابش کرد! تا اینکه رفتم دوباره بخرم بهم گفتن دیگه تولید نمیشه.یکبار هم از یه سایت دیگه خریدم نتونستم مونتاژ کنم خراب شد.راستش هم مهارت لحیم کاری ندارم هم اینکه دستم میلرزه. من این بوستر رو برای رادیو میخوام خیلی بهش نیاز دارم.اگه امکان داره خودتون یکاری کنید برام .هزینش هم اصلا مهم نیست. فقط میخوام مونتاژ کنید سیم براش بزارید همونطور که گفتم برای رادیو میخوام.
  اگه شدنیه من قبلا در سایت با همین ایمیل ثبت نام کردم بگید با نام کاربریم وارد شم برام پیغام بزارید هزینه کیت ،مونتاژ،با هزینه پست یا هر هزینه دیگه که فکر میکنید لازمه به من شماره حساب یا کارت بدید اول یکجا پرداخت کنم.تا برام مونتاژ شده ارسال کنید. خیلی ممنون میشم اینکارو واسم انجام بدید. ببخشید سرتونو درد آوردم. سپاس

  پاسخ مدیر:

  درود برشما


  کاربر گرامی، ضمن تشکر از ارسال پیام شما، در این زمینه با شما تماس گرفته شده است ولی پاسخ نداده‌اید. برای مونتاژ کردن کیت‌ها جزء خدمات دانشجو کیت نیست. ولی پیرو پیام شما موضوع را پیگیری خواهیم کرد. لطفا در ساعات کاری مجموعه با داخلی 13 تماس بگیرید.


  شاد و پیروز باشید

 • 1396-03-18

  سلام مدیر عزیز.من این بوسترو خریدم.تونستم با دستگاه لحیم کاری تفنگی از اینا که با فشار دادن ماشه قلع جلو میره به نوک هویه میخوره سیم لحیم رو آب می کنه. خیلی عالی بود تونستم تمام قطعات رو خودم منتاژ کنم. و بوستر هم با آداپتور 12 ولت عالی داره کاره میکنه. فقط یه سوال دارم.
  من این بوسترو تو یه جعبه کوچک گذاشتم براش کلید پاور خاموش روشن هم گذاشتم میخوام یه لامپ led قرمز تو مسیر آداپتور و کلید پاور بزارم تا با روشن کردن کلید پاور چراغ هم روشن بشه میخواستم بپرسم آیا اداپتور 12 ولت led رو میسوزونه؟اصلا این کار شدنیه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید سپاس

  پاسخ مدیر:

  سلام 


  بسیار عالی 


  بله ال ای دی خواهد سوخت. ولتاژ ال ای دی معمولا بین 0.7 تا 1.2 می باشد. برای ولتاژ 12 ولت باید یک مقاومت سر راه ال ای دی قرار دهید.

 • 1396-04-01

  ببخشید میشه تغذیه این کیتو تا 15 ولت افزایش داد؟؟
  می خوام برای رادیو ماشین استفاده کنم.
  ولتاژ باتری ماشین هم که می دونید تا 15 ولت میره بالا

  پاسخ مدیر:

  سلام 


  خیر برای اینکار باید سر راه مدار رگولاتور قرار دهید.

 • 1397-05-03

  چرا شما هیچی ندارید


  کی دوباره میارید

  پاسخ مدیر:

  درود 


  کاربر گرامی، عملیات تامین کالا در دست اقدام است. برای مشاهده کیت های موجود از منو سمت راست، گزینه نمایش کالاهای موجود را انتخاب نمایید.

 • 1397-11-18

  چرا این کیت رو موجود نمیکنید؟
  خیلی کاربردی هست و مورد نیاز بخصوص برای تقویت سیگنال رادیویی و کسانی مثل من علاقه مند به مدارات مخابراتی اند
  البته فک میکنم توی عکس ها وتوضیحاتی که گذاشتید عمدا اشباه گذاشتید مقادیر مقاومت هارو مقادیر نوشته شده با کد رنگی نوشته شده هم خوانی ندارد

  پاسخ مدیر:

  درود


  در حال حاضر تولید این کیت صورت نمی‌گیرد. تصاویر هم همگی درست هستند.

 • 1399-02-02

  سلام در قسمت اطلاعات بیشتر ، شیوه ساخت مدار عکس هایی که قرار دادید لینک هایشان خراب بوده و عکس ها نمایش داده نمیشود.

  پاسخ مدیر:

  با سلام


  از اطلاع رسانی شما سپاسگزاریم. مشکلات مربوطه رفع شدند.

  پاسخ کاربر: abolfazl EFATI 1399-02-02

  ممنون از پاسخگویی و رفع مشکل ، اما انگار این خرابی لینک فقط برای این محصول نبوده و برخی محصولاتی که در قسمت اطلاعات بیشتر ، آموزش دارند لینک عکس هایشان خراب بوده.

  پاسخ مدیر:

  با سلام مجدد


  از اطلاع رسانی جنابعالی تشکر می‌کنیم. موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

ویژگی‌های فیزیکی

تعداد قطعات : 8 عدد
ابعاد فیبر : 3 * 4 سانتی متر
نوع فیبر : استخوانی تک رو با ضخامت 1.5 میلی متر
چاپ مس :

تغذیه

ولتاژ مورد نياز : 6 تا 12 ولت DC

سایر مشخصات کالا

سطح تجربه مورد نیاز : مبتدی
اقلام همراه محصول : 6 رشته سیم افشان
آموزش : دارای دفترچه آموزش
نوع کاربرد محصول : مناسب برای کاردستی

نمایش انیمیشن چشم انسان در LCD های TFT