کیت الکترونیکی چرخ گردان با ده ال ای دی (آی سی 4017)

DKP - 0029

محصول جدید

 از این گجت میتوانید به عنوان یک وسیله تزئینی داخل ویترین مغازه، اتوموبیل یا هرجای دیگر استفاده کنید.در این کیت ۱۰ دیود نورانی (ال ای دی) به صورت یک دایره می چرخند.این کیت از یک آی سی شمارنده بهره می برد.

 گجت چرخ گردان دارای ده ال ای دی می باشد كه روی دايره ای بر سطح فيبر قرار مي گيرند. اگر درون اتومبيل از كيت استفاده مي كنيد ولتاژ آنرا از چراغ ترمز بگيريد تا با فشار پدال روشن شده و با رها كردن آن خاموش شود.

 یک نکته:
می توانيد تعداد ديودهای نورانی را دو برابر كنيد، برای اين منظور كافی است دو عدد ال ای دی را سری كنيد يعنی يک پايه منفی از يك ال ای دی و يک پايه مثبت از ال ای دی ديگر را به هم وصل کنید.

 

محتویات بسته :

1-   مجموعه فیبر مسی و قطعات الکترونیکی

2-   جزوه راهنمای استفاده از کیت

3-   کارت محصول

4-   لوازم جانبی

 

  

مزایای محصول:

  1. در این مجموعه کلیه قطعات کیت به همراه سیم قلع جهت لحیم کاری و فیبر مدار چاپی قرار دارند.

 

  1. کتابچه ی راهنمای این محصول به صورت جزوه ای چاپ و صحافی شده در اختیار شما است. از مراحل اولیه شناسایی قطعات، نحوه ساخت کیت تا مراحل راه اندازی آن توضیحات کاملی شرح داده شده است. همچنین درباره چگونگی لحیم کاری و دستورالعمل صحیح کار کردن با هویه نیز آموزش خواهید دید.

 

در بخشی دیگر، مرحله ای برای دوستانی که نیاز به راهنمایی بیشتری در راه اندازی دارند توضیحاتی با عنوان عیب یابی در نظر گرفته شده است. همینطور نمای شماتیک فنی مدار به همراه اطلاعات کامل تخصصی برای علاقمندان نوشته گردیده است

  1. در داخل کارت محصول که تشکیل دهنده ی قسمتی از بسته بندی محصول است ، با فهرست دیگر محصولات الکترونیک دانشجو و راه های تماس با ما آشنا خواهید شد. 
  2. لوازم مورد نیاز دیگری برای راه اندازی کیت، از جمله: رله ، سیم افشان ، در بسته بندی قرار داده شده است
  3. الکترونیک دانشجو تولید کننده گجت های آموزشی. با این گجت علاوه بر آموزش الکترونیک چگونگی کار کرد گجت های لمسی را خواهید آموخت

 


 
شرح تخصصی عملکرد مدار:


آي سي 555(8 پايه)اسيلاتور مدار مي باشد و آي سي 4017(16 پايه)شمارنده است.پتانسيومتر،فركانس آي سي 555 را تغيير داده و نهايتاًٌ باعث كم و زياد شدن سرعت شمارش آي سي 4017 شده.(سرعت چرخش LED تغيير مي كند.)
 
آي سي 4017 بكار رفته در اين مدار يك آي سي شمارنده(COUNTER)از نوع سي موس (CMOS)مي باشد.اين آي سي داراي 10 خروجي مي باشد كه به ازاي هر پالس كه به ورودي پايه 14(CK)هر يك از خروجي ها به نوبت روشن شده و خروجي قبلي خاموش مي گردد.
بدين صورت كه به ازاي هر 10 پالس هر يك از خروجي ها فقط يك بار روشن مي شوند.بنابراين ، اين آي سي تقسيم كننده نيز مي باشد يعني فركانس موج را 10 برابر كوچكتر مي كند.
 
در اين مدار به هر يك از خروجي هاي اين آي سي يك LED متصل شده و براي محدود كردن جريان ال ای دی ها مقاومت R3 كاتد آنها را به منفي مدار متصل مي كند.
 
پايه 16 به مثبت مدار و پايه 8 به منفي مدار متصل است و تغذيه مدار را تامين مي كنند.پايه 14 يا CK به خروجي آي سي تايمر555 متصل است كه در اين مدار به همراهخ PT،R1،وc1 يك فركانس ثابت و قابل تغيير توليد مي كند.خازن c1 از مسير pt،r1،وc1 يك فركانس ثابت و قابل تغيير توليد مي كند.خازن C1 از مسيرPT،R1،R2 شارژ شده و وقتي ولتاژ آن به 3/2 ولتاژ تغذيه رسيد از طريق مدار مقايسه كننده آي سي خروجي تغيير حالت مي دهدو PT زمان شارژ خازن و در نتيجه...
 
 
بنابراین به وسیله این گجت ساده علاوه بر پیش روی در آموزش الکترونیک یک گجت از مدار های پرکاربرد را ساخته اید.

 

 

ویژگی‌های فیزیکی

ابعاد فیبر : 8.8 * 8.8 سانتیمتر
نوع فیبر : استخوانی تک رو با ضخامت 1.5 میلیمتر
چاپ مس :

تغذیه

ولتاژ مورد نياز : حداکثر 9 ولت DC
ظرفیت : 10 عدد ال ای دی

سایر مشخصات کالا

سطح تجربه مورد نیاز : نیمه حرفه ای
اقلام همراه محصول : 2 رشته سیم افشان
آموزش : دارای دفترچه آموزش

محصولات مرتبط

ساخت کیبرد با استفاده از برد Teency 3.2