خرگوش چشمک زن

دانشجو بن، امتیاز خرید کاربران دائمی
با سفارش این محصول شما 1  امتیاز دریافت میکنید
ارزش امتیاز دریافتی:  1,000تـومان
حد اکثر تخفیف قابل استفاده برای این محصول 1 امتیاز که برابر است با 1,000تـومان

DKP - 003

محصول جدید

44 عدد موجود در انبار

49,000تـومان

 با خرگوش چشمک زن به راحتی قدم در دنیای الکترونیک و رباتیک گذارید!

 رباتیک بعنوان یک دانش بسیار پیشرفته است که از ترکیب چند علم ایجاد شده است.علومی مانند مکانیک , برق از پایه های این رشته ی جذاب است.ولی بر خلاف دیگر رشته های فنی , ورد به دنیای رباتیک به راحتی امکان پذیر است.شما با ساخت یک کیت الکترونیکی ساده میتوانید قدم در رشته رباتیک گذارید.کیت خرگوش چشمک زن برای قدم اول خوب است!


 خرگوش چشمک زن یکی از کیت های آموزشی مقدماتی الکترونیک می باشد. علاوه بر جنبه های آموزشی و علمی می توانید آن را به عنوان تزیین یا کار دستی نیز به کار برید.

به وسیله این گجت ساده علاوه بر پیش روی در آموزش الکترونیک یک گجت از چشمک زن ال ای دی را ساخته اید.

صورتکی شبیه خرگوش روی مدار قرار میگیرد و یک ال ای دی بجای دهان آن و دو ال ای دی کوچکتر به جای چشم های آن چشمک میزنند. در کیت خرگوش از قطعات زیادی استفاده نشده است , بنابراین مناسب برای مبتدی ها است.

راه اندازی مدار:
 برای روشن کردن کیت کافیست باتری قلمی را در جاباتری قرار داده ، با وصل ولتاژ به مدار کیت خرگوش شروع به روشن و خاموش شدن می کند. می توانید کیت خرگوش را به وسیله باتری به دوچرخه تان وصل کنید.


محتویات بسته :

1-   مجموعه فیبر مسی و قطعات الکترونیکی

2-   جزوه راهنمای استفاده از کیت

3-   کارت محصول

4-   لوازم جانبی

 

  

مزایای محصول:

  1. در این مجموعه کلیه قطعات کیت به همراه سیم قلع جهت لحیم کاری و فیبر مدار چاپی قرار دارند.

 

  1. کتابچه ی راهنمای این محصول به صورت جزوه ای چاپ و صحافی شده در اختیار شما است. از مراحل اولیه شناسایی قطعات، نحوه ساخت کیت تا مراحل راه اندازی آن توضیحات کاملی شرح داده شده است. همچنین درباره چگونگی لحیم کاری و دستورالعمل صحیح کار کردن با هویه نیز آموزش خواهید دید.

 

در بخشی دیگر، مرحله ای برای دوستانی که نیاز به راهنمایی بیشتری در راه اندازی دارند توضیحاتی با عنوان عیب یابی در نظر گرفته شده است. همینطور نمای شماتیک فنی مدار به همراه اطلاعات کامل تخصصی برای علاقمندان نوشته گردیده است

  1. در داخل کارت محصول که تشکیل دهنده ی قسمتی از بسته بندی محصول است ، با فهرست دیگر محصولات الکترونیک دانشجو و راه های تماس با ما آشنا خواهید شد. 
  2. لوازم مورد نیاز دیگری برای راه اندازی کیت، از جمله: رله ، سیم افشان ، در بسته بندی قرار داده شده است
  3. الکترونیک دانشجو تولید کننده گجت های آموزشی. با این گجت علاوه بر آموزش الکترونیک چگونگی کار کرد گجت های لمسی را خواهید آموخت شرح تخصصی عملکرد مدار:

  مدار زیر شامل یک مولتی ویبراتوراستابل (مولتی ویبراتور آستابل اصولا” یک مولّد موج مربعی می باشد و به همین دلیل دارای کاربردهای زیاد و متنوعی مانند فلاشر است )می باشد که با استفاده از دو ترانزیستور ، دو خازن و چهار عدد مقاومت بدون تحریک خارجی نوسان می کند. پس از اتصال تغذیه به مدار ترانزیستور T1 را در حالت قطع و T2 را در حالت وصل در نظر می گیریم (عکس این فرض نیز صادق است) در این صورت D1 و D2 خاموش و D3 روشن می باشد. بیس T2 از طریق C2 تحریک و همانطور که فرض شده بود T2 در حالت وصل قرار می گیرد.
خازن C1 از مسیر کلکتور امیتر T2 و بیس امیتر T1 به منفی وصل شده ابتدا شارژ و سپس از طریق R1 دشارژ می شود ( پایه های ترانزیستور را امیتر (Emitter) ، بیس (Base) و کلکتور (Collector) می نامند که امیتر را با حرف E ، بیس را با حرف B و کلکتور را با حرف C نمایش می دهند)  تا هنگامی که ولتاژ آن مناسب جهت تحریک بیس T1 شود در این زمان T1 در حالت وصل قرار گرفته ، باعث روشن شدن D1 و D2 می شود. ضمناّ خازن C2 از مسیر کلکتور T1 و بیس امیتر T2 به منفی متصل شده و T2 در حالت قطع قرار می گیرد. این حالت تا هنگامی که تغذیه مدار وصل باشد تکرار شده و باعث چشمک زدن دیودهای نورانی می شود. R2 و R3 علاوه بر تامین ولتاژ کلکتور جریان دیودهای نورانی را نیز محدود می کند.


 

  

آموزش ساخت

ابتدا قطعات موجود در بسته بندی کیت خرگوش را لیست زیر تطابق دهید. مقاومت ها را با رنگ های روی بدنه شناسایی کنید . دیگر قطعات بایستی کد مربوطه را از روی بدنه آن ها بخوانید.

آموزش ساخت کیت خرگوش چشمک زن

 

چهار عدد مقاومت موجود را با توجه به فهرست قطعات و رنگ بندی روی بدنه‌شان شناسایی و در محل‌های R1 تا R4 نصب کنید. مقاومت R1 و R4 هم ظرفیت و مقاومت R2 و R3 هم ظرفیت هستند. دقت کنید که روی بدنه مقاومت ها 4 نوار رنگی وجود دارد با نوار چهارم که طلایی یا نقره ای است کاری نداشته باشید. سه نوار رنگی دیگر مشخص کننده مقدار ظرفیت مقاومت هستند. با توجه به این روش کدبندی مقاومت ها را پیدا کنید و در محل های مربوطه به صورت خوابیده قرار دهید و پایه هایش را لحیم کنید.

آموزش ساخت کیت خرگوش چشمک زن

 

 خازن‌های شیمیایی داخل کیت را شناسایی کرده و در محل مربوطه نصب نمایید. مقدار ظرفیت خازن شیمیایی روی بدنه آن نوشته شده است. همچنین خازن شیمیایی دارای قطب مثبت ومنفی است که روی بدنه خازن مشخص شده است.

آموزش ساخت کیت چشمک زن خرگوش

 

ترانزیستورهای موجود در کیت خرگوش چشمک زن را با توجه به شکل راهنمای روی فیبر در محل‌های T1 و T2 نصب و لحیم کنید. به طوری که سطح صاف و سطح نیمدایره آن با تصویر روی فیبر یکسان باشد. حروف نوشته شده روی فیبر c e b نمایانگر پایه های کلکتور، بیس و امیتر ترانزیستور میباشند

آموزش ساخت کیت خرگوش چشمک زن

 

سه عدد دیود نورانی یا LED در بسته بندی وجود دارد. دو عدد ال ای دی کوچک برای چشم های خرگوش و در محل D1 و D2 قرار میگیرند. ال ای دی بزرگتر به عنوان دهان خرگوش و در محل D3 قرار میگیرد. رعایت دو نکته در این مرحله اهمیت دارد. اول اینکه پایه کوتاهتر ال ای دی آند یا منفی است و در موقع نصب بر روی فیبر باید دقت کنید.

نکته دوم اینکه شکلک خرگوش روی این ال ای دی ها قرار میگیرد از این رو باید ال ای دی ها را بالاتر از بقیه قطعات روی فیبر نگه دارید و لحیم کنید.

آموزش ساخت کیت خرگوش چشمک زن

 

در نهایت با اتصال منبع تغذیه یا باتری به دو نقطه V با رعایت قطب مثبت و منفی مدار شما راه اندازی میشود.

 

3 نکته مهم:

1- اگر یکی از ال ای دی ها روشن نمیشود، ممکن است پایه های آن ال ای دی را جابجا گذاشته باشید.

2- اگر بدنه یکی از ترانزیستورها بیش از حد داغ باشد ممکن است ترانزیستور سوخته باشد.

3- اگر با تکان خوردن فیبر، کیت قطع و وصل میشود امکان دارد جایی از مدار قطع شده باشد.

ویژگی‌های فیزیکی

تعداد قطعات : 11 عدد
ابعاد فیبر : 3.5 * 3.5 سانتی متر
تعداد فیبر : 1 عدد
نوع فیبر : استخوانی تک رو با ضخامت 1.5 میلی متر
چاپ مس :

تغذیه

ولتاژ مورد نياز : 6 ولت DC

سایر مشخصات کالا

سطح تجربه مورد نیاز : مبتدی
اقلام همراه محصول : جاباتری 4 تایی
آموزش : دارای دفترچه آموزش
نوع کاربرد محصول : مناسب برای کاردستی

محصولات مرتبط

ساخت کیبرد با استفاده از برد Teency 3.2