مشاهده همه محصولات
محصولی پیدا نشد

دزدگیر نوری کیت الکترونیکی با دفترچه ساخت

مرجع:
DKP - 0012
DKP - 0012
موجودی: 28

توجه: این کالا فاقد بلندگو است.

ادامه مطلب
38,000 تومان
توضیحات

دزدگیر نوری کیت الکترونیکی با دفترچه ساخت

کنترل ورود وخروج منزل کاری پرهزینه و سخت هست .این کنترل توسط دزدگیر و افراد متخصص امکان پذیر خواهد بود .ولی اگر شما علاقه مند هستید که خودتان متخصص اینکار شوید پیشنهادی برای شما داریم.شما با ساخت یک دزدگیر نوری و راه اندازی آن توانسته اید کنترل ورود و خروج منزلتان را به راحتی در دست بگیرید .

این کیت مجهز به یک فتوسل (فتوسل یک مقاومت حساس به نور است، که با تغییر شدت نور، ظرفیت مقاومتی اش تغییر می کند.)حساس به نور است. تا هنگامیکه چیزی مانع تابش نور بر روی فوتوسل نشده کیت ساکت است. با عبور کسی از میدان شعاع نوری کیت دزدگیر نوری، جریان نورانی قطع می شود و درنتیجه کیت عمل کرده و صدای آژیر را پخش می کند.  از کیت دزدگیر نوری میتوانید برای با خبر شدن از ورود کسی جلوی در ورودی استفاده کنید.


 چگونگی  اتصال به موزیکال
 اگر بخواهید به جای صدای آژیر هنگام کار کیت از بلندگو صدای موزیک یا دینگ دانگ بشنوید کافی است یک کیت موزیکال یا دینگ دانگ را به آن وصل کنید.

    

کیت دزدگیر نوری توانایی اتصال به رله را دارد
 در صورتی که نور تابیده شده به فتوسل قطع بشود یا شخصی از جلوی سنسور عبور کند، رله کلید کرده  (رله نوعی کلید الکتریکی سریع یا بی‌درنگ است که با هدایت یک مدار الکتریکی دیگر باز و بسته می‌شود. روش کنترل باز و بسته شدن این کلید الکتریکی به صورتهای مختلف مکانیکی، حرارتی، مغناطیسی، الکترو استاتیک و... می‌باشد)و کیت موزیکال شروع به نواختن آهنگ می‌نماید.

محتویات بسته کیت دزدگیر نوری

1-   مجموعه فیبر مسی و قطعات الکترونیکی

2-   جزوه راهنمای استفاده از کیت

3-   کارت محصول

 

  

مزایای محصول کیت دزدگیر نوری

  1. در این مجموعه کلیه قطعات کیت به همراه سیم قلع جهت لحیم کاری و فیبر مدار چاپی قرار دارند.

 

  1. کتابچه ی راهنمای این محصول به صورت جزوه ای چاپ و صحافی شده در اختیار شما است. از مراحل اولیه شناسایی قطعات، نحوه ساخت کیت تا مراحل راه اندازی آن توضیحات کاملی شرح داده شده است. همچنین درباره چگونگی لحیم کاری و دستورالعمل صحیح کار کردن با هویه نیز آموزش خواهید دید.

 

در بخشی دیگر، مرحله ای برای دوستانی که نیاز به راهنمایی بیشتری در راه اندازی دارند توضیحاتی با عنوان عیب یابی در نظر گرفته شده است. همینطور نمای شماتیک فنی مدار به همراه اطلاعات کامل تخصصی برای علاقمندان نوشته گردیده است

  1. در داخل کارت محصول که تشکیل دهنده ی قسمتی از بسته بندی محصول است ، با فهرست دیگر محصولات الکترونیک دانشجو و راه های تماس با ما آشنا خواهید شد. 
  2. لوازم مورد نیاز دیگری برای راه اندازی کیت، از جمله: رله ، سیم افشان ، در بسته بندی قرار داده شده است
  3. الکترونیک دانشجو تولید کننده گجت های آموزشی. با این گجت علاوه بر آموزش الکترونیک چگونگی کار کرد گجت های لمسی را خواهید آموخت

 


شرح تخصصی عملکرد مدار کیت دزدگیر نوری

در مدار دزدگیر نوری سه ترانزیستور بکار رفته که دو عدد آن از نوع منفی (NPN)  و یک عدد آن مثبت (PNP) می‌باشد. ترانزیستورهای T2 و T3 به همراه R4, R3, C3 مدار نوسان ساز صوتی را تشکیل می‌دهند. با اتصال تغذیه مدار فرکانسهای مختلفی در مدار القاء می‌شود که این فرکانسها از طریق R3 به بیس T2 اعمال می‌گردد و پس از یک مرحله تقویت جهت تقویت نهایی به بیس T3 (تنها ترانزیستور مثبت مدار) تزریق می‌شود (پایه های ترانزیستور را امیتر (Emitter) ، بیس (Base) و کلکتور (Collector) می نامند که امیتر را با حرف E ، بیس را با حرف B و کلکتور را با حرف C نمایش می دهند) .
در این مرحله کلیه فرکانسها تقویت شده بر روی کلکتور T3 از بین می‌رود و فقط فرکانسی که C3 آن از طریق R3 مجدداً بر روی بیس T2 فیدبک می‌کند (برگشت میدهد ) باقی می‌ماند. این حالت (نوسان سازی مدار) تا اتصال تغذیه و فعال بودن ترانزیستورها ادامه می‌یابد. اگر ولتاژ بیس T2 کم شود این ترانزیستور از حالت فعال خارج می‌شود و مدار نوسان ساز از کار افتاده صدایی از بلندگو شنیده نمی‌شود. کم کردن ولتاژ بیس T2 از طریق به اشباع بردن T1 انجام می‌شود.
این ترانزیستور در حالت عادی (وقتی نور روی سلول فتورزیستانس (مقاومت نوری)  می‌تابد) در حالت اشباع است زیرا مقاومت سلول فتورزیستانس کم بوده و جریان بیس در حداکثر خود می‌باشد. با قطع شدن نور مقاومت سلول فتورزیستانس زیاد شده و جریان بیس T1 کم می‌شود. این عمل باعث می‌شود که ولتاژ کلکتور T1 که ولتاژ بیس T2 نیز می‌باشد به سرعت بالا رفته و T2 در حالت فعال قرار گیرد.
در نتیجه صدای نوسانات تقویت شده از طریق بلندگو شنیده شود. C1 و C2 فرکانسهای مزاحم مدار را حذف نموده و از تقویت آنها جلوگیری می‌کنند. مقاومت R4 از صفر شدن دامنه فرکانسی که توسط C3 فیدبک می‌شود جلوگیری می‌کند. در صورت اتصال رله به مدار (REL) یک عدد دیود سیلیکون در قسمت D قرار می‌گیرد که این دیود از برگشت ولتاژهای القایی بوبین رله(بوبین یا پیچه یا سولنویید عبارت است از سیم طویلی که به طورمنظم به صورت مارپیچ منظمی پیچیده شده است ) به مدار جلوگیری می‌نماید. مقاومت R3 به دنبال سلول فتورزیستانس و مقاومت R1 تأمین کننده ولتاژ بیس T1 و R3 ولتاژ کلکتور T1 به همراه مقاومت R2 ولتاژ T2 را نیز تأمین می‌کند.

    

ابتدا قطعات موجود در بسته بندی را لیست زیر تطابق دهید. مقاومت ها را با رنگ های روی بدنه شناسایی کنید . دیگر قطعات بایستی کد مربوطه را از روی بدنه آن ها بخوانید.

آموزش ساخت کیت دزدگیر نوری

 

چهار عدد مقاومت موجود را با توجه به فهرست قطعات و رنگ بندی روی بدنه‌شان شناسایی و در محل‌های R1 تا R4 نصب کنید. دقت کنید که روی بدنه مقاومت ها 4 نوار رنگی وجود دارد با نوار چهارم که طلایی یا نقره ای است کاری نداشته باشید. سه نوار رنگی دیگر مشخص کننده مقدار ظرفیت مقاومت هستند. با توجه به این روش کدبندی مقاومت ها را پیدا کنید و در محل های مربوطه به صورت خوابیده قرار دهید و پایه هایش را لحیم کنید.

آموزش ساخت کیت دزدگیر نوری - دانشجوکیت

 

 خازن‌های سرامیک داخل کیت را شناسایی کرده و در محل مربوطه نصب نمایید. مقدار ظرفیت خازن سرامیک روی بدنه آن نوشته شده است. همچنین خازن سرامیک قطب ندارد.

آموزش تصویری ساخت کیت دزدگیر نوری - دانشجو کیت

 

ترانزیستورهای موجود در کیت دزدگیر نوری را با توجه به شکل راهنمای روی فیبر در محل‌های T1 و T2 و T3 نصب و لحیم کنید. به طوری که سطح صاف و سطح نیمدایره آن با تصویر روی فیبر یکسان باشد. حروف نوشته شده روی فیبر c e b نمایانگر پایه های کلکتور، بیس و امیتر ترانزیستور میباشند.  

آموزش ساخت کیت دزدگیرنوری - دانشجوکیت

 

مقاومت نوری یا فتوسل فاقد قطب مثبت و منفی می‌باشد، آن را در محل P نصب کنید. بلندگو را در محل SP نصب کنید. در محل D یک عدد دیود 1N4001 متصل کنید. البته این دیود برای زمانی است که بخواهید با استفاده از رله خروجی کیت دزدگیر نوری را به مداری دیگر مانند یک ملودیکا یا آژیر قوی‌تر متصل کنید. رله هم به محل REL روی برد نصب می‌شود، البته به صورت پیش فرض رله در بسته موجود نمیباشد و این برای زمانی است که بخواهید دو مدار را به همدیگر متصل کنید

آموزش ساخت کیت دزدگیر نوری -دانشجوکیت

در نهایت با اتصال منبع تغذیه یا باتری به دو نقطه V با رعایت قطب مثبت و منفی مدار شما راه اندازی میشود.

ادامه مطلبShow less
جزئیات محصول
DKP - 0012

مشخصات

کاربری
مناسب برای کاردستی
تعداد قطعات
11 عدد
ابعاد فیبر
4.5*3
سطح تجربه مورد نیاز
مبتدی
ولتاژ مورد نياز
بین 6 تا 12 ولت DC
نوع فیبر
فایبرگلاس تک رو با چاپ سبز 1.8
ظرفیت
حداکثر یک عدد فتوسل
چاپ مس
دارای چاپ سبز
اقلام همراه محصول
جاباتری 4 تایی دو عدد سیم افشان
آموزش ساخت
دارای دفترچه آموزش
نظرات(6)
رتبه‌بندی کلی
5
6 نظرات
کیفیت کالا
(5)
ارزش خرید
(5)

سلام وقتی نور قطع بشود چند ٍثانیه بوق میزند؟

نظر دهید

  • ارزش خرید:
  • کیفیت کالا:
این کالا را با استفاده از کلمات کوتاه و ساده توضیح دهید.
سوالات متداول
خریداران این محصول، این کالاها را نیز خریده اند:
محصولات مرتبط

ویژگی‌های فیزیکی

تعداد قطعات
11 عدد
ابعاد فیبر
4.5*3
نوع فیبر
فایبرگلاس تک رو با چاپ سبز 1.8
چاپ مس
دارای چاپ سبز

تغذیه

ولتاژ مورد نياز
بین 6 تا 12 ولت DC
ظرفیت
حداکثر یک عدد فتوسل

سایر ویژگی‌ها

کاربری
مناسب برای کاردستی
سطح تجربه مورد نیاز
مبتدی
اقلام همراه محصول
جاباتری 4 تایی دو عدد سیم افشان
آموزش ساخت
دارای دفترچه آموزش

فهرست

تماس با دانشجو کیت

ساعت تماس همه روزه از 8 صبح تا 10 شب (بجز روزهای تعطیل)

021-88857245

021-88856524

031-32243207

031-32211313

 

شماره واتس اپ، فقط پیام، پاسخ به سوالات قبل از خرید و دریافت تصاویر کالاها

09375076606

 

ارسال سریع به تهران و تمامی شهرهای ایران

بخش قوانین ارسال و قوانین خرید را مطالعه کنید.

جستجو

مشاهده همه محصولات
محصولی پیدا نشد

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم