آی سی 74HC595 اورجینال شیفت رجیستر SGS

DKP - 41810

محصول جدید

18 عدد موجود در انبار

8,850تـومان

توجه: اطلاعات نمایش داده شده در تصویر ملاک انتخاب کالا نیستند.

آی سی 74HC595 شیفت رجیستر TEX

شیفت رجیستر از تراشه SN74HC595N مشهور به ۵۹۵ طراحی شده است. تراشه ۵۹۵ به ترییب ۸ پایه خروجی را به صورت جداگانه کنترل کرده و فقط از سه پایه ورودی استفاده می‌کند. در این حالت اگر به بیش از ۸ خط ورودی خروجی Input – Output اضافی نیاز دارید، به راحتی می‌توانید هر تعداد شیفت ریجیستری را به میکروکنترلر متصل کرده و تعداد بسیار زیادی ورودی و خروجی I/O را ایجاد کنید. از شیفت رجیستر در جهت کمترین استفاده از پایه های ورودی – خروجی میکروکنترلر استفاده می‌شود و به عبارتی در پایه های استفاده شده صرفه جویی می‌شود. به عنوان مثال برای کنترل چندین ال ای دی LED توسط پایه های آردوینو عملا با کاهش پایه ها رو به رو می‌شویم. پس بهترین کار سری شدن چندین شیفت رجیستر در مسیر یک دیگر است. هر شیفت رجیستر سه پایه از ورودی – خروجی I/O را درگیر کرده و می‌توانید با استفاده از سری شدن بیشترین بهره برداری را کنید. شیفت رجیستر در یک تعریف کلی آرایه ای از فلیپ فلیپ ها Latch هستند که برای ذخیره سازی و انتقال دیتا در سیستم های دیجیتال استفاده می‌شود. 

 

  


عملکرد شیفت رجیستر Shift Registor


تراشه ۵۹۵ از دو شیفت رجیستر ۸ بیتی حافظه تشکیل شده است که ورودی ها را دریافت کرده و در مسیر مدار قرار میگیرد. زمانی که یک پالس ساعت را به تراشه ۵۹۵ اعمال کنیم، بیت های شیفت رجیستر یک به یک به سمت چپ حرکت کرده و مقادیر یکدیگر را دریافت می‌کنند. به این صورت که اگر یک بلوک ۸ خانه ای را در نظر بگیرید، بیت شماره ۷ مقادیری که در بیت شماره ۶ بوده است را دریافت کرده و به همین ترتیب بیت شماره ۶ مقادیر بیت شماره ۵، بیت شماره ۵ مقادیر بیت شماره ۴، بیت شماره ۴ مقادیر بیت شماره ۳، بیت شماره ۳ مقادیر بیت شماره ۲ و بیت شماره ۲ مقادیر بیت شماره ۱ را دریافت می‌کند. در این حالت بیت شماره صفر در شیف رجیستر مقادیری که در پایه های دیتا پین Data pin شیفت رجیستر است را در لحظه دریافت می‌کند. طبق قواننی الکترونیک در لبه بالا رونده پالس اگر پایه دیتا High باشد، ۱ وارد شیفت رجیستر می شود و در غیر اینصورت عدد صفر وارد شیفت رجیستر می‌شود. لچ Latch سطح مدار منطقی است که دارای دو ورودی و یک خروحی است. یکی از ورودی ها SET و دیگری Reset است. با فعال سازی پین لچ Latch در فاصله بسیار کمی تغییراتی که در ورودی اعمال می‌شود، در خروجی قابل مشاهده است. لچ در زمانیکه ورودی Set باشد، خروجی را یک کرده و در زمانیکه ورودی Reset باشد، خروجی را صفر می‌کند. در ساحتار شیفت رجیسترها از فیلپ فلاپ D استفاده می‌شود که دارای یک ورودی دیتا و یک سیگنال کلاک و خروجی است. در صورتیکه دیتا برابر با یک منطقی باشد و در سیگنال کلاک لبه بالارونده ایجاد شود، خروجی هم یک منطقی خواهد شد. در مقابل در صورتیکه دیتا برابر با یک باشد و لبه بالا رونده  در سیگنال کلاک باشد خروجی برابر با صفر خواهد شد.

 

 

 74HC595 SHIFT REGISTER

 


آموزش راه اندازی شیفت رجیستر


راه اندازی آی سی شیفت رجیستر نیاز به بررسی دقیق پایه ها، عملکرد هر پایه و بررسی عمیق دیتاشیت دارد. در این خصوص جهت سهولت در راه اندازی آی سی شیفت رجیستر یک آموزش کامل صفر تا صد راه اندازی را همراه با تحلیل کامل کدنویسی برای شما آماده کرده ایم که به صورت رایگان میتوانید از آن استفاده کنید.

 

برای ورود به آموزش راه اندازی شیفت رجیستر 74HC595 کلیک کنید.

ویژگی‌های فیزیکی

تعداد پایه ها : 16 عدد

تغذیه

ولتاژ مورد نياز : 2.0 تا 6.0 ولت
توان : 500 وات

ویژگی های فنی

محدوده دمایی : 45- تا 120+ درجه سانتی گراد
دمای نگهداری : -40 تا +85 درجه سانتی گراد
دمای کاری : -40 تا 125 درجه سانتی گراد
نوع آی سی : Buffer
خانواده آی سی : MSI
نوع گیت : شیفت رجیستر

سایر مشخصات کالا

نوع کاربرد محصول : مناسب برای استفاده صنعتی

محصولات مرتبط

ساخت کیبرد با استفاده از برد Teency 3.2