آیا برای استفاده از آردوینو نیاز به آداپتور هم داریم؟

نویسنده: اروند طباطبایی دسته: آردوینو بازدید: 6820

موضوع تغذیه و مصرف انرژی در بردهای الکترونیکی، از مهم‌ترین ارکان در راه اندازی پروژه می‌باشد. برد آردوینو Arduino از جمله بردهایی است که امکان نمونه سازی و نتیجه گیری سریع را فراهم می‌کند. در این پست راجع به چگونگی اجرا و چرایی و چیستی موضوع صحبتی نخواهیم کرد. ولی به دنبال موضوع بسیار مهم تغذیه و روش استفاده از تغذیه مناسب هستیم. 

 

ولتاژ و جریان در بردهای آردوینو

معمولا این دو مورد برای افراد تازه کار، چالش ایجاد می‌کند. به عنوان مثلا برد آردوینو Arduino UNO از طریق پورت USB با ولتاژ 5 ولت تغذیه می‌شود. از قسمت جک آداپتوری با ولتاژ 9 تا 12 ولت قابل تغذیه است. به این معنی که اگر به هر کدام از این پورت‌ها ولتاژ بالاتری اعمال کنیم، آسیب جدی به برد وارد می‌شود. به عنوان مثال برق شهری 220 ولت می‌باشد. حال اگر مصرف کننده‌ای که به ولتاژ 110 ولت (استاندارد برخی از کشورها) نیاز دارد را به برق شهری 220 ولت متصل کنیم، ممکن است آن مصرف کننده از بین برود. یا آسیب جدی ببیند. این موضوع در خصوص ولتاژهای جریان مستقیم الکترونیک هم بسیار اهمیت دارد. لازم به ذکر است که در اینجا راجع به موضوع تخصصی ولتاژ بحث نخواهیم کرد. به این دلیل که از این فضا خارج است همچنین یک موضوع تخصصی و علمی برای رشته مربوطه می‌باشد. پس تا اینجا میدانیم که اگر به برد آردوینو ولتاژی بالاتر از حد نیازش اعمال کنیم، باعث سوختن بخشی از برد و آسیب به آن می‌شود. 

 

بسیاری از کاربران در کنار برد آردوینو از اقلام دیگری از جمله سنسورهای مختلف، نمایشگر، خروجی رله و... استفاده می‌کنند. در چنین حالتی به صورت تخصصی لازم است که جریان مورد نیاز تک به تک اجزای مورد استفاده را محاسبه کرده و سپس برای تغذیه برد، علاوه بر ولتاژ کافی از جریان کافی هم استفاده کنیم. موضوع جریان در کنار ولتاژ برای تمامی منبع‌های تغذیه اعلام می‌شود. به عنوان مثال یک آداپتور شارژر موبایل را به دقت بررسی کنید. علاوه بر ولتاژ ورودی و خروجی، جریان خروجی هم ذکر شده است. به این معنی که آداپتور مورد استفاده تا چه میزان توان جریان دهی دارد. بنابراین موضوع جریان کافی در مدار برای پروژه از اهمیت زیادی برخوردار است. 

پیشنهاد آداپتور آردوینو

برای انتخاب آداپتور مناسب آردوینو پیشنهاد می‌شود از 9 ولت با توان جریان دهی 2 آمپر استفاده شود. البته این آداپتور برای بردهای آردوینویی است که دارای جک آداپتور و رگلاتور ولتاژ می‌باشند، مناسب خواهد بود. از جمله برد آردوینو مگا2560 یا برد آردوینو Uno که هر دو دارای جک آداپتور و رگلاتور ولتاژ هستند. در خصوص بردهای آردوینو دیگر که پورت USB دارند، حتما و حتما باید از ولتاژ 5 ولت استفاده شود. در بردهای دیگری که پورت و جک ندارند. میبایست از مبدل‌های USB برای این منظور استفاده شود.