هویه قلمی مرغوب

DKP - 0239

محصول جدید

10,000تـومان

این محصول در انبار موجود نیست

برای گرم کردن محل لحیم کاری از وسیله ای به نام هویه استفاده می شود. در اثر عبور جریان الكتریسته از یك المنت حرارت تولید شده و این حرارت به نوك هویه منتقل می شود. از ابزارهای مهم در صنعت برق و الكترونیک است.

ماده اتصال دهنده ، كه آلیاژی از فلز قلع و سرب است را سیم لحیم می نامند. لحیم كاری توسط یك وسیله گرما دهنده مثل هویه صورت می پذیرد یعنی بوسیله هویه ، محل اتصال دو فلز را گرم كرده تا به نقطه ذوب لحیم برسد و لحیم به محل اتصال اعمال شده و پس از سرد شدن ، دو قطعه به هم محكم می شوند.

آشنایی به فن لحیم كاری برای متخصصین امور برقی و تكنسینهای الكترونیكی بسیار حائز اهمیت است.


 سیم لحیم

همانگونه كه گفته شد لحیم آلیاژی از قلع و سرب است كه بر حسب درصد آنها در آلیاژ درنظر گرفته می شود. چنانچه بر روی قرقره لحیم نگاه كنید دو عدد بر روی آن نوشته شده است بطور مثال 60/40 این به آن معنا است كه لحیم فوق دارای 60 درصد قلع و 40 درصد سرب می باشد.
اصولا برای لحیم كاری در الكترونیك باید از سیم لحیمی استفاده شود كه در صد قلع آن 40 باشد. دلیل آن این است كه نقطه ذوب قلع كمتر است. بنابراین هرچه درصد قلع بیشتر باشد لحیم در درجه كمتری ذوب می شود. درجه حرارت چنانچه بالا باشد سبب معیوب شدن نیمه هادیها مثل دیود ، …. می شود بخصوص آنكه باعث خرابی مدار چاپی نیز می شود. در مجموع در كارهای الكترونیكی از درصد قلع بیشتر استفاده نمائید. بهترین نوع لحیم ، لحیم 63 درصد است كه در بازار به همین نام یافت می شود .


  دو نوع هویه وجود دارد:
هویه قلمی
هویه هفت تیری

 

این دو چه تفاوتی با هم دارند ؟
اصولا هویه هفت تیری برای توان های بالا مورد استفاده است و برای لحیم كاری در برق و یا مدارهای الكترونیكی لامپی بكار گرفته می شود.
در هویه قلمی برای توانهای كم بنابراین برای كارهای الكترونیكی در مدارها و مونتاژ مورد بهره برداری واقع می شود. لذا برای كارهای مختلف الكترونیكی از هویه قلمی با توان 16 الی 30 وات استفاده نمائید.

 
روغن لحیم:
هرگاه دو قطعه را بخواهند بوسیله لحیم ، اتصال دهند بایستی كاملا تمیز و از هرگونه چربی ، رنگ و اكسید پاك گردند. بنابراین در زمان لحیم چون درجه حرارت بالا است سبب می شود در سطح خود لایه ای اكسید بوجود آید و پس از لحیم كاری ممكن است این لایه اكسید مانع از تماس الكتریكی بین آن دو شود. برای جلوگیری از این كار از روغن لحیم استفاده می كنند. این روغن از ماده ای به نام كلوفون تشكیل شده و حل كننده اكسید و هر مواد زائد است.
 

 
طرز كار با روغن لحیم:
قبل از لحیم كاری باید محل اتصال به این روغن آغشته شود و بعد عمل لحیم كاری صورت گیرد. با انجام این كار روغن، مواد زاید بر روی اتصال را در خود حل كرده و هنگامی كه هویه داغ به محل اتصال نزدیك می شود ، روغن را كنار زده و محل اتصال را از ماده های خارجی خالی می نماید . امروزه لحیمهای در الكترونیك مورد استفاده می گردد كه در داخل خود روغن لحیم دارند لذا نیازی به روغن لحیم جداگانه ندارند اصطلاحأ به این نوع لحیم ، سیم لحیم با مغزی روغن می گویند. بهر صورت در هنگام لحیم كاری با هویه بایستی از تمیز بودن محل اتصال ، اطمینان حاصل شود.

نظر خود را بنویسید
*
*
5
دیدگاه کاربران
 • 1395-05-30

  سلام میخواستم بدونم این هویه نوک SMD هست یه نوک معمولی؟ لطفا زودتر جوابمو بدید لازم دارم.ممنون دانشجو کیت

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما


  خير نوك اين هويه از نوع معمولى است.

 • 1395-05-31

  این هویه نوک تیز است یا نه؟ زودتر جوابمو بدید که میخواهم خرید کنم

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما


  خير نوك معمولى است.

 • 1395-09-05

  چند وات است ؟

  پاسخ مدیر:

  درود بر شما


  40 وات

 • 1396-03-03

  آیا نوک هویه قابل تعویض هستش؟وآیا در این فروشگاه نوک این هویه فروخته میشود؟

  پاسخ مدیر:

  درود


  برای این محصول نوک هویه موجود نمی باشد. ولی در هویه های مارک SOMO ، سرهویه و المنت مخصوص هر هویه به صورت جداگانه قابل خرید می باشد.

 • 1397-12-25

  موجودش کنید

  پاسخ مدیر:

  درود


  کاربر گرامی چنانچه هویه قلمی ارزان قیمت نیاز دارید، می‌توانید از کالای هویه 60 وات چینی KN-40R 220-240V 60W استفاده کنید.


برد آردوینو مگا 2560- Arduino Mega2560 R3 ...
136,300تـومان
ناموجود
کابل فلت رنگی مادگی به مادگی Female to Female
13,000تـومان
کابل فلت 40 رشته نری به مادگی Male to Fema...
12,100تـومان
برد آردوینو Arduino Uno R3 با تراشه R3 اور...
58,200تـومان
رزبری پای 3 Raspberry pi UK original ساخت RS
665,000تـومان
ناموجود
کابل فلت 7 رشته 2510XL
6,000تـومان

محصولات مرتبط

چگونگی دریافت زمان دقیق در پروژه IoT از طریق سرور