اطلاع از موجودی مجدد

سنسور تشخیص گاز MQ9

DKP - 40077

تبلیغات

این محصول در انبار موجود نیست
5,240تومان

ویژگی‌های فیزیکی

جنس مواد اولیه : SnO2
تعداد پایه ها : 6

ارتباطات

پروتکل ارتباطی : analog

تغذیه

ولتاژ مورد نياز : 5V
جریان : 180mA

ویژگی های فنی

محدوده دمایی : -10 ~ 50 ° C
ترتیب پایه ها : به بخش توضییحات ماژول در همین صفpه مراجعه نمایید
محدوده اندازه گیری : تا 100ppm در هوای تمیز را آشکارسازی می کند.

سایر مشخصات کالا

سطح تجربه مورد نیاز : مبتدی
نوع کاربرد محصول : تشخیص گاز در خانه یا صنعت
نوع برد - ماژول : گاز و فشار سنج

سنسور تشخیص گاز  MQ9 آشکار ساز گاز مونو اکسید کربن CO و گاز شهری LPG و گاز CH4 ،  با واکنش و عکس العمل سریع و طول عمر زیاد می باشد. از سنسور تشخیص گاز MQ9 برای تشخیص گاز در محیط های خانگی و صنعتی استفاده می شود.

در بین سنسور های گاز MQx  ، هر سنسور در برابر یک یا چند نوع گاز از خودش حساسیت نشان می دهد . در این نوع سنسور هااز هیتر داخلی کوچک به همراه سنسور الکتروشیمیایی استفاده شده است. سنسور گاز MQ-9 دارای حساسیت بالا نسبت به کربن مونواکسید، متان و LPG است. سنسور MQ9 می تواند برای تشخیص گازهای شامل CO و گازهای قابل احتراق نیز بکار رود. عملکرد تشخیص سنسور گاز MQ9 از طریق بالا و پایین رفتن دما است و گاز CO را وقتی که دما پایین می آید شناسایی می کند. رسانایی سنسور با افزایش غلظت گاز زیاد می شود. هنگامی که دما افزایش می یابد این سنسور گاز متان و پروپان و دیگر گازهای قابل اشتعال را تشخیص می دهد.و گازهای دیگر جذب شده در دمای پایین  را رها می کند.

به منظور شناسایی پایه ها می بایست سنسور را مطابق عکس به طرف خود بگیرید و سه پایه ی یک طرف را  به 5 ولت متصل کنید (مهم نیست پایه های کدام طرف  را به 5 ولت متصل کنید) از این روش میتوان در تمامی سنسور های سری MQx استفاده نمود.

مداری ساده  با استفاده از این سنسور:

طریقه عملکرد

دو پین A (به هم متصل هستند) و دو پین B (به هم متصل هستند) دو صفحه ای را  تشکیل میدهند که بر اثر برخورد مولکولهای گاز راسانایی الکتریکی آنها تغییر میکند.

دو پین H  از طریق یک هیتر به یکدیگر متصل شده اند و با اعمال ولتاژ عملیات گرم کردن فضای بین دو صفحه A و B را جهت آماده سازی محیط بین دو صفحه برای ایجاد حساسیت مناسب سنسور را انجام میدهند.

تبلیغات

نظرات

 • 1395-12-07

  سلام
  فرق سنسورهای سری ME با سری MQ در چیست؟

  پاسخ مدیر:

  درود برشما


  سنسورهای تشخیص گاز سری ME از حساسیت بیشتری برخوردار هستند و برای مصارف صنعتی و محیط‌های حساس کاربرد دارند. ولی سنسورهای سری MQ برای کاربری عمومی از جمله اماکن عمومی، پاساژ، ساختمان و خانگی استفاده دارند.


  شاد و پیروز باشید.

نظر خود را بنویسید

*
*

نمونه کد MQ9

دانلود نمونه کد آردوینو سنسور تشخیص گاز MQ9

دانلود (18.26M)

آموزش شیلد مولتی فانکشن آردوینو-بخش 4 فاصله سنج با SRF