سنسور تشخیص گاز MQ3 مخصوص شتخیص الکل

DKP - 40127

از این سنسور برای آشکار سازی الکل استفاده می‌شود. از ویژگی‌های این سنسور می‌توان به دقت بالا و طول عمر بالای آن اشاره نمود.

این محصول در انبار موجود نیست
4,600تومان

مشخصات فنی

ویژگی‌های فیزیکی

تعداد پایه ها : 6 عدد

تغذیه

ولتاژ مورد نياز : 5 ولت DC
جریان : 180 میلی آمپر

ویژگی های فنی

دمای کاری : منفی 10 الی 50 درجه سانتی‌گراد

سایر مشخصات کالا

نوع کاربرد محصول : مناسب برای استفاده صنعتی
نوع برد - ماژول : گاز و فشار سنج
خروجی : آنالوگ

اطلاعات بیشتر

این سنسور نسبت به بنزن اتانول حساسیت کمی از خود نشان می‌دهد. همانطو که در شکل زیر مشاهده می‌کنید این سنسور دارای 6 پایه است و پایه‌های کناری دو به دو به هم متصل شده اند. 2 پایه‌ای که در وسط سنسور قرار دارد مربوط به گرمکن سنسور می‌باشد و با تغییر غلظت الکل ،مقاومت آن‌ تغییر می‌کند و به دنبال آن میزان خروجی سنسور تغییر می‌کند. این سنسور را می‌توان به وسیله ADC به میکروکنترلر یا آردوینو متصل نمود.سنسور mq3

به منظور شناسایی پایه ها می بایست سنسور را مطابق عکس به طرف خود بگیرید و سه پایه ی یک طرف را  به 5 ولت متصل کنید (مهم نیست پایه های کدام طرف  را به 5 ولت متصل کنید) از این روش میتوان در تمامی سنسور های سری MQx استفاده نمود.

سنسور گاز MQ3 دانشچوکیت

دیدگاه کاربران
0

هیچ نظری ارسال نشده

نظر خود را بنویسید

*
*

آموزش راه اندازی

آموزش راه‌اندازی سنسور گاز الکل MQ3 آردوینو

سنسورهای گاز سری MQ از هیتر داخلی کوچک به همراه سنسور الکتروشیمیایی بهره می گیرند. این سنسورها نسبت به طیف گسترده ای از گازها حساس اند.سنسور الکل MQ-3 یکی از سنسورهایی گاز heater- driven سری MQ که دارای مقاومت متغیر داخلی وابسته به میزان الکل موجود در هوا می باشد.مقدار خروجی این سنسور آنالوگ می‌باشد و معمولا دارای مقداری بین ۱۵۰ الی ۱۰۲۳ می‌باشد( این مقدار به میزان زمانی که هیتر داخلی سنسور گرم می‌شود بستگی دارد) .در ادامه آموزش با مرجع تخصصی آردوینو ، دیجی اسپارک همراه باشید.

ویژگی سنسور گاز الکل MQ3

  • خروجی آنالوگ بین ۱۵۰ الی ۱۰۲۳
  • ولتاژ تعذیه ۵ ولت DC  یا AC
  • جریان مصرفی ۱۸۰ میلی‌آمپر
  • دمای کاری منفی ۱۰ الی ۷۰ درجه سانتی‌گراد
  • توان هیتر داخلی کمتر از  ۷۵۰ میلی‌وات
  • سازگاری با آردوینو و انواع میکروکنترلرها

 

طریقه عمل‌کرد سنسور گاز الکل MQ3

هدایت  الکتریکی سنسور با زیاد شدن غلظت گاز الکل در محیط به شدت افزایش مییابددر واقع برخورد مولکولهای گاز  الکل با آلیاژ به کار رفته در سنسور باعث تغییرات شیمیایی در این آلیاژ و در نتیجه تغییر در رسانایی سنسور میشود و با تبدیل این تغییرات به ولتاژ میتوان میزان تغییرات در غلظت گاز الکل محیط را اندازه گیری کرد.